Pożary w lasach – RCB wysyła alerty

Gwałtownie rośnie zagrożenie pożarowe w lasach na terenie całej Polski. Sprawdź, gdzie jest najgorzej.

106

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zagrożenie pożarowe w lasach, pożar lasu
duże zagrożenie pożarowe w lasach - stosuj się do zasad bezpieczeństwa

Ostatnio gwałtownie rośnie zagrożenie pożarowe w lasach na terenie całego kraju. Szczególnie zła jest sytuacja w sześciu województwach, do mieszkańców których RCB wysłało alerty.

Polska staje w obliczu rosnącej fali pożarów lasów, które zagrażają nie tylko środowisku naturalnemu, ale również gospodarstwom znajdującym się w pobliżu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców sześciu województw, ostrzegając przed pożarami w lasach. Komunikat brzmiał: „Uwaga! Dziś i jutro (17/18.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia – dzwon na 112.”. Leśnicy o rozwagę i bezwzględne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z terenów leśnych. Tylko w czwartek, 16 maja, strażacy zmagali się z 147 pożarami lasów, a od początku miesiąca liczba interwencji wzrosła do zatrważających 1081. To przerażający wynik, oznaczający wzrost o ponad 700 pożarów w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku.

Zagrożenie pożarowe w lasach – gdzie jest najgorzej?

Najgorsza sytuacja panuje w województwach: mazowieckim, łódzkim, Podlaskim, Lubuskim, Zachodniopomorskim, Dolnośląskim i wielkopolskim, gdzie walka z żywiołem przybiera coraz bardziej dramatyczny charakter. To właśnie do osób znajdujących się na tych terenach RCB wysłało alerty. Za ten tragiczny stan rzeczy odpowiada przede wszystkim dotkliwa susza, która od wielu miesięcy trapi Polskę. Gleba i ściółka leśna są ekstremalnie suche, tworząc idealne warunki do rozprzestrzeniania się ognia. Dodatkowo silne wiatry potęgują zasięg pożarów, utrudniając strażakom walkę z żywiołem.

Leśnicy apelują do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lasach. Rozpalanie ognisk, palenie papierosów czy używanie otwartego ognia jest absolutnie niedopuszczalne. Każda iskra może stać się zarzewiem tragedii. W przypadku zauważenia pożaru należy natychmiast powiadomić straż pożarną pod numerem 112.

Jak zachowywać się w lesie?

Duże zagrożenie pożarowe w lasach oznacza, że należy zachować szczególną rozwagę i ostrożność. Pamiętaj zatem o kilku prostych zasadach.

Unikaj rozpalania ognia. Rozpalanie ognisk i grillowanie dozwolone jest wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli nie ma wyznaczonego miejsca, zachowaj odległość 100 metrów od granicy lasu. Nigdy nie zostawiaj ognia bez nadzoru, nawet jeśli wydaje się ugaszony. Nie pal papierosów w lesie. Nawet jeden niedopałek może spowodować pożar. Jeśli musisz zapalić, używaj wyłącznie popielniczek i gaś papierosy do końca. Nie zostawiaj śmieci w lesie. Pozostawianie śmieci, zwłaszcza szklanych butelek, które mogą skupiać promienie słoneczne, stwarza ryzyko pożaru. Zabierz ze sobą wszystkie śmieci i wyrzuć je do odpowiednich pojemników.

Jeśli zauważysz pożar, natychmiast powiadom Straż Pożarną lub zadzwoń pod 112. Podczas zgłaszania pożaru podaj dokładną lokalizację, najlepiej z użyciem punktów orientacyjnych lub współrzędnych GPS. Opuść teren zagrożony: Jeśli ogień zbliża się, oddal się od niego w kierunku prostopadłym do frontu płomieni. Nie uciekaj pod wiatr. Stosuj się do poleceń służb ratunkowych i nie utrudniaj im pracy.

Sprawdź, gdzie nie wolno grillować.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia