Olej silnikowy – skutki używania niewłaściwego

Dobrej jakości olej silnikowy to gwarancja prawidłowej pracy i żywotności jednostki napędowej. Warto zatem w tym zakresie postawić na produkty od znanych i sprawdzonych producentów, jakie można znaleźć w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych online

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dobrej jakości olej silnikowy to gwarancja prawidłowej pracy i żywotności jednostki napędowej.
Dobrej jakości olej silnikowy to gwarancja prawidłowej pracy i żywotności jednostki napędowej.

Niezaprzeczalnie olej silnikowy należy do jednych z najbardziej istotnych płynów eksploatacyjnych w motoryzacji. To od niego zależy kondycja, żywotność i kultura pracy jednostki napędowej. Jego właściwy dobór jest zatem niezbędny, dla prawidłowego działania silnika, a błędy w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jakich dokładnie?

Olej silnikowy, jakie znaczenie ma jego rodzaj

Istnieje kilka rodzajów olejów silnikowych, które różnią się między sobą, a typ oleju silnikowego wywiera konkretne działanie na silnik. Trzeba tutaj zaznaczyć, że olej silnikowy pełni kilka istotnych funkcji. Jest to przede wszystkim:

 • smarowanie
 • chłodzenie
 • czyszczenie
 • ochrona przed korozją

Oleje silnikowe dzielą się na mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Natomiast oleje mineralne, najprostsze ze wszystkich, bo wytworzone z ropy naftowej. Są zazwyczaj tańsze, ale mogą szybciej tracić swoje właściwości w ekstremalnych temperaturach. Oleje syntetyczne są bardziej zaawansowane i produkowane w laboratoriach. Dzięki temu zapewniają lepszą ochronę w szerszym zakresie temperatur i są bardziej odporne na utlenianie. Natomiast oleje półsyntetyczne, będące mieszanką obu typów, oferują zbalansowaną ochronę i wydajność przy umiarkowanej cenie.

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego – czym się kierować

Wybierając olej silnikowy, należy zwracać uwagę na jego lepkość oraz specyfikacje techniczne. Lepkość oleju wpływa na to, jak dobrze będzie on chronił silnik w różnych temperaturach pracy. Interesującym faktem jest, że oleje o niskiej lepkości lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach, ułatwiając rozruch silnika, natomiast te o wyższej lepkości lepiej chronią silnik w wysokich temperaturach. Podczas wyboru oleju silnikowego, kluczowe jest zwrócenie uwagi na lepkość, określaną przez system klasyfikacji SAE. Popularne lepkości oleju to na przykład 5W-30, 10W-40 czy 15W-40.

Objawy użycia niewłaściwego oleju silnikowego

Początkowo objawy użycia niewłaściwego oleju mogą być subtelne, z czasem jednak mogą prowadzić do poważnych problemów. Co świadczy o źle dobranym oleju silnikowym?

 • Głośniejsza praca silnika
 • Nadmierne spalanie oleju
 • Niestandardowe dźwięki z silnika
 • Zmniejszenie mocy silnika
 • Szybka zmiana koloru oleju

Wszystkie powyższe oznaki to sygnały, które mogą wskazywać na niewłaściwy wybór oleju. Należy także pamiętać, że oleje o zbyt niskiej lepkości mogą nie zapewniać wystarczającej ochrony w wysokich temperaturach, co jest szczególnie ważne w silnikach wysokoprężnych.

Źle dobrany olej silnikowy – jakie konsekwencje dla silnika?

Długotrwałe używanie niewłaściwego oleju może skutkować szeregiem problemów, w tym zwiększonym zużyciem paliwa, zmniejszoną wydajnością silnika, a nawet uszkodzeniem ważnych komponentów jednostki napędowej, takich jak łożyska korbowodowe, wałek rozrządu czy tłoki. W ekstremalnych przypadkach może dojść do całkowitego uszkodzenia silnika, wymagającego kosztownej naprawy lub jego wymiany.

Olej silnikowy dobrej jakości – gdzie kupować

Dobrej jakości olej silnikowy to gwarancja prawidłowej pracy i żywotności jednostki napędowej. Warto zatem w tym zakresie postawić na produkty od znanych i sprawdzonych producentów, jakie można znaleźć w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych online, takich jak Ucando. Na stronie sklepu: www.ucando.pl/k/oleje-silnikowe/U2001 znaleźć można szeroki wybór olejów silnikowych, w tym popularnych lepkości 5W-30 czy 10W-40, które są odpowiednie dla wielu współczesnych silników.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia