Ułaskawienie pani Angeliki – triumf matczynej miłości nad systemem

Andrzej Duda ułaskawił panią Angelikę - samotną matkę broniącą swojego męża

878

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

prezydent ułaskawił panią Angelikę - Andrzej Duda
Prezydent ułaskawił panią Angelikę - teraz komentuje sprawę

16 Maja prezydent ułaskawił panią Angelikę. Dziś postanowił skomentować całą sprawę i wytłumaczyć, jakimi motywami się kierował.

Pani Angelika to samotna matka czwórki dzieci, która skazana została na trzy lata więzienia za ciężki uszczerbek na zdrowiu znajomego sąsiada. Przypomnijmy, że dramat pani Angeliki rozegrał się w styczniu 2020 roku. W trakcie awantury ze znajomym sąsiada, która była zwieńczeniem wieloletniego konfliktu, kobieta stanęła w obronie zaatakowanego męża. Podczas całego zajścia na klatkę schodową wyszło jej dziecko. W akcie desperacji chwyciła za nóż i wbiła go napastnikowi w plecy. Chociaż mężczyzna przeżył, sąd nie zakwalifikował działań pani Angeliki jako obrony koniecznej, wymierzając jej karę trzech lat pozbawienia wolności. Podczas procesu prokuratura zarzucała kobiecie usiłowanie zabójstwa. Z tym także sąd się nie zgodził, wymierzając karę najłagodniejszą z możliwych za ciężkie uszkodzenie ciała.

Prezydent ułaskawił panią Angelikę – wyrok dla samotnej matki

Wyrok ten oznaczał dla samotnej matki perspektywę rozłąki z dziećmi na długie miesiące. Dwoje z nich cierpi na autyzm, a najmłodsze dziecko miało zaledwie kilka miesięcy. Wizja umieszczenia maluchów w domu dziecka stawała się dla pani Angeliki coraz trudniejsza do zniesienia. Historia poruszyła serca wielu ludzi. Telewizja nagłośniła dramat, a w mediach społecznościowych pojawiła się fala wsparcia dla samotnej matki. Do akcji włączyli się również prawnicy, którzy nieodpłatnie pomagali kobiecie w walce o ułaskawienie. Biorąc pod uwagę tragiczną sytuację pani Angeliki, pozytywne opinie sądów oraz widoczną w jej postawie skruchę i chęć zadośćuczynienia za popełniony błąd, Prezydent Andrzej Duda zdecydował się na akt łaski. Ułaskawienie to nie tylko darowana wolność dla pani Angeliki, ale również nadzieja na odbudowę życia rodzinnego i zapewnienie dzieciom stabilnego wychowania. Ułaskawienie to nie tylko akt miłosierdzia prezydenta, ale również sygnał, że system prawny potrafi dostrzec złożoność ludzkich dramatów i kierować się empatią.

Komentarz Andrzeja Dudy

Prezydent ułaskawił panią Angelikę 16 Maja, jednak dziś w Watykanie postanowił skomentować całą sprawę. Podczas wypowiedzi dla mediów odniósł się do swojej decyzji: „Ta sprawa po analizie bardzo szczegółowej – i sytuacji osobistej i tamtego tragicznego zdarzenia, kiedy doszło do popełnienia tego przestępstwa i później procesu, jak również i przebiegu całej sytuacji prawnokarnej i penitencjarnej – skłoniły mnie do tego, żeby tego ułaskawienia tej pani udzielić.”. Dodał także: „Ze względu na cały szereg czynników, które tutaj miały miejsce, jak i charakter tego czynu. To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny.”.

Przypomnijmy, że Andrzej Duda wcześniej ułaskawiał osoby, co do których taka decyzja budziła o wiele więcej kontrowersji i wątpliwości. Przykładem było ułaskawienie dwóch dawnych agentów CBA.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia