Robert Dennard, wynalazca DRAM, zmarł w wieku 91 lat

Robert Dennard, wynalazca DRAM, zmarł w wieku 91 lat to jedna z najważniejszych postaci obecnej technologii cyfryzacji

101

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wynalazca DRAM Robert Dennard nie żyje
Wynalazca DRAM Robert. Dennard nie żyje

Robert H. Dennard, inżynier, który wynalazł dynamiczną pamięć o dostępie swobodnym (DRAM), zmarł 23 kwietnia w Sleepy Hollow, Nowy Jork. Miał 91 lat. Przyczyną śmierci była infekcja bakteryjna, jak poinformowała jego córka, Holly Dennard. Wynalazca DRAM był jednym z kluczowych inżynierów dla rozwoju cyfryzacji. Pamięci jego pomysłu pracują wszędzie, od komputerów po telefony komórkowe.

Co to jest DRAM

DRAM to szybki, niedrogi i pojemny typ pamięci RAM, który jest powszechnie stosowany w urządzeniach elektronicznych. Pamięć DRAM jest ulotna, co oznacza, że dane są tracone, gdy urządzenie jest wyłączone. Istnieje kilka różnych typów pamięci DRAM, z których najpopularniejsze to DDR, DDR2, DDR3 i LPDDR. Pamięć DRAM jest wciąż intensywnie rozwijana, a nowe typy pamięci DRAM będą jeszcze szybsze, bardziej wydajne i pojemniejsze. Pamięć DRAM składa się z matrycy kondensatorów i tranzystorów. Każdy kondensator przechowuje jeden bit danych, a tranzystory sterują dostępem do kondensatorów.

Praca pana Dennarda w IBM w latach 60. skupiała się na mikroelektronice. W 1966 roku wynalazł DRAM, technologię umożliwiającą przechowywanie jednego bitu cyfrowego na jednym tranzystorze. DRAM, przechowując informacje jako ładunek elektryczny, otworzyła drzwi do większych pojemności danych przy niższych kosztach i wyższych prędkościach, co jest podstawą nowoczesnej informatyki.

Wynalazca DRAM i jego wpływ na rozwój technologii

„DRAM umożliwiła dużą część nowoczesnej informatyki” – powiedział John Hennessy, przewodniczący Alphabet. Pan Dennard opracował także skalowanie Dennarda, zasady fizyczne pozwalające na zmniejszanie tranzystorów i zwiększanie ich mocy przy stałym zużyciu energii. To skalowanie było komplementarne do prawa Moore’a i miało ogromny wpływ na rozwój mikroelektroniki.

Robert Dennard urodził się 5 września 1932 roku w Terrell, Teksas. Jego ojciec był hodowcą mleka, a matka pracowała w szkolnej stołówce. Rodzina przeniosła się do Irving, gdzie ojciec dostał pracę w firmie nawozowej. Dennard rozwijał zamiłowanie do sztuki i nauki, co doprowadziło go do zdobycia stypendium na Southern Methodist University, gdzie ukończył studia z inżynierii elektrycznej, a później uzyskał doktorat na Carnegie Mellon University.

Kariera w IBM i życie osobiste

Wynalazca DRAM Robert H. Dennard nie żyje
Wynalazca DRAM Robert H. Dennard nie żyje

Dennard rozpoczął pracę w IBM w 1958 roku i spędził tam całą swoją karierę, aż do emerytury w 2014 roku. Był trzykrotnie żonaty i miał dwoje dzieci, Holly i Amy, oraz czworo wnuków. Jego syn, Robert H. Dennard Jr., zmarł w 1998 roku. W trakcie swojej kariery Dennard uzyskał 75 patentów i otrzymał liczne nagrody, w tym National Medal of Technology od prezydenta Ronalda Reagana.

W wywiadzie z 2009 roku dla Computer History Museum, Dennard powiedział, że każdy może uczestniczyć w rozwoju nauki i technologii, niezależnie od skromnych początków. „Te rzeczy nie dzieją się same. Potrzeba prawdziwych ludzi, aby dokonywać tych przełomów” – mówił. Jego wkład w technologię pozostaje nieoceniony, a jego wynalazki wciąż kształtują współczesną informatykę.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia