Ile dać na wesele 2024? – Poznaj kilka zasad

Ile włożyć do koperty na wesele 2024 i jaki prezent dać zamiast pieniędzy - poznaj krótki przewodnik gościa weselnego

287

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ile dać na wesele - para młoda przy stole
Ile dać na wesele? - koperta czy prezent?

Tegoroczny sezon ślubny 2024 zbliża się wielkimi krokami. Zaproszeni na uroczystość goście zadają sobie odwieczne pytanie – ile dać na wesele.

Kwoty wkładane do kopert co roku są coraz wyższe. Potrafią przyprawiać o zmartwienie rodzinę i znajomych przyszłej pary młodej. Część osób w ogóle nie wie, ile pieniędzy powinni przeznaczyć na ten cel. Choć nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi, to jednak istnieje kilka zasad, jakimi warto się kierować. Najważniejszą sprawą jest stopień pokrewieństwa lub znajomości z młodą parą. Im bliższa relacja, tym bardziej hojny powinien być prezent na wesele. Oczywiście, bardziej zamożni goście weselni mogą sobie pozwolić na większy wydatek. Nie bez znaczenia jest też charakter przyjęcia – czy jest to wystawne wesele czy jedynie skromny obiad po ślubie w rodzinnym gronie. Im więcej para młoda wyda na wesele, tym większe ma oczekiwania wobec gości.

(Ile dać na wesele? – Jakie kwoty wręczamy parom młodym

Najwyższe kwoty młodej parze wręcza najbliższa rodzina – rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie. Według badań przeprowadzonych wśród nowożeńców kwoty umieszczane w kopertach wahają się między 1000-1500 zł od singla i 1500-2000 od pary. Dalsza rodzina daje zwykle od 500 do 800 zł od osoby. Nieco mniejsze prezenty weselne dają przyjaciele i znajomi. Wypada, aby ich wartość przynajmniej dorównywała pokryciu kosztów „talerza”. W tym roku wynosi ona 300-500 zł od osoby. Warto tu pamiętać także o innych czynnikach – charakterze wesela czy zamożności gości.

Jeżeli po weselu para młoda organizuje poprawiny, goście również decydują się na bogatsze prezenty. Podobna zasada obowiązuje, gdy dla przyjezdnych organizowany jest nocleg. Wysokość kwoty umieszczonej w kopercie powinna być zatem dopasowana nie tylko do stopnia pokrewieństwa czy znajomości, zasobności finansowej, ale także kosztów poniesionych przez parę młodą.

Co zamiast koperty?

Nie każdy decyduje się na to, aby weselnym prezentem była koperta z pieniędzmi. Często zamiast zastanawiać się, ile dać na wesele, pojawia się inne pytanie – co zamiast koperty. Ciekawym i popularnym pomysłem jest voucher prezentowy. Para młoda może go wykorzystać na romantyczny weekend we dwoje, ciekawe wydarzenie, kolację czy pobyt w SPA. Często bywa też tak, że nowożeńcy wprowadzają się do wspólnego mieszkania lub mają inne plany. Warto je poznać i do nich dopasować prezent na wesele. Można też zwyczajnie zapytać, co para młoda chciałaby dostać. Lepiej obserwować zadowolenie nowożeńców niż dowiedzieć się, że nasz prezent weselny wylądował na dnie szafy. Jeśli zatem nie jesteśmy pewni, co dać na prezent na wesele i nie chcemy o to pytać, wybierzmy pieniądze. Para młoda będzie wiedziała, jak je dobrze wykorzystać na początku swojej nowej drogi życiowej.

Przeczytaj też, ile Polacy wkładają do kopert na chrzciny i komunię.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia