Watykan wyznacza granice: Nowe wytyczne dla oceny zjawisk nadprzyrodzonych

Wiele miejsc odwiedzanych przez pielgrzymów, nie zostało oficjalnie uznanych za lokalizację "cudownych zdarzeń".

144

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zjawiska nadprzyrodzone - Papież Franciszek w swojej białej szacie na tle zieleni, błogosławi wiernych.

Mówi się, że w ostatnich latach w dobie mediów społecznościowych gwałtownie wzrosła ilość informacji o „cudownych” zjawiskach religijnych. Kiedy doniesienia o płaczącym posągu są fałszywymi wiadomościami? Jak wiarygodne jest twierdzenie, że święta relikwia doprowadziła do cudownego uzdrowienia? A jak należy potwierdzać objawienie Boże? Zjawiska nadprzyrodzone

Oto tematy poruszone w nowych wytycznych Watykanu dotyczących zjawisk nadprzyrodzonych, które wzywają Kościół katolicki do przyjęcia bardziej ostrożnego podejścia. Dokument opracowany przez Watykańską Dykasterię Doktryny Wiary określa bardziej rygorystyczne zasady oceny prawdziwości takich twierdzeń. Nowe wytyczne zostały zaprezentowane w piątek na konferencji prasowej i zastępują orzeczenia wydane po raz ostatni w 1978 roku.

Na co zwraca uwagę Watykan?

Według dokumentu zaleca się uważną ocenę takich zdarzeń, aby upewnić się, że nie są one oszustwem lub próbą zarobienia pieniędzy. Pismo przestrzega przed powodowaniem „zniszczenia jedności Kościoła” i poważnymi błędami, które mogłyby „wywołać skandal i podważyć wiarygodność Kościoła”. Mówi się, że w ostatnich latach w dobie mediów społecznościowych liczba doniesień o takich zjawiskach gwałtownie wzrosła. Czasami rozprzestrzeniają się one poprzez dezinformację i plotki.

Nowe wytyczne stanowią, że co do zasady biskupi powinni w takich przypadkach wydawać „nihil obstat” – czyli brak przeszkód. Oznacza to, że wydarzenie to nie zostałoby formalnie uznane za nadprzyrodzone, ale nie byłoby przeszkód w oddawaniu czci. Nadprzyrodzone uznanie przez Watykan jest rzadkie. W dokumencie czytamy, że biskupi mogą wydać także pięć innych decyzji, m.in. o całkowitym odrzuceniu wydarzenia jako nadprzyrodzonego lub nawet zakazaniu kultu niektórych zjawisk.

Zgodnie z nowymi przepisami biskupi powinni zawsze zwracać się do Watykanu o zgodę przed opublikowaniem jakichkolwiek wniosków, przy czym w wyjątkowych przypadkach może interweniować papież. Na przestrzeni wieków donoszono o objawieniach. Te uznane przez Kościół skłoniły pielgrzymów i papieży do odwiedzania miejsc, w których podobno miały miejsce.

Na przykład miliony ludzi przybywają do Lourdes we Francji lub Fatimy w Portugalii, gdzie jakoby Dziewica Maryja objawiała się dzieciom, obiecując cud, po czym podobno tłumy były świadkami wędrującego po niebie słońca. Wizytacja została oficjalnie uznana przez Kościół w 1930 roku.

Trudniej będzie uznać zjawiska nadprzyrodzone

Władze kościelne uznały jednak inne doniesienia za bzdury. W 2016 roku Włoszka zaczęła domagać się uznania regularnych objawień Jezusa i Maryi w małym miasteczku na północ od Rzymu, po tym jak przywiozła posąg z Medziugorja w Bośni, gdzie podobno objawiła się Dziewica Maryja. Tłumy modliły się przed pomnikiem i otrzymywały przesłania zawierające ostrzeżenia przed małżeństwami osób tej samej płci i aborcją. Miejscowemu biskupowi obalenie tej historii zajęło osiem lat. W nowych wytycznych nie wspomniano o sanktuarium.

Z nowych orzeczeń wynika, że wiele miejsc pielgrzymkowych powiązanych z rzekomymi zjawiskami nie uzyskało potwierdzenia ze strony Watykanu, ale nie stanowi to problemu dla Kościoła. I tak Watykan, instytucja przesiąknięta mistyką i która nadal komunikuje się za pomocą sygnałów dymnych podczas wyboru nowego papieża, będzie miał nadzieję, że jego nowe zasady uregulują roszczenia o zjawiska nadprzyrodzone.

(Źródło:BBC)

Mogłeś przeoczyć: Meta na celowniku UE: Czy Facebook i Instagram szkodzą zdrowiu psychicznemu dzieci?

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia