DB Schenker niedawno stał się pierwszą firmą, która rozpoczęła testowanie elektrycznej ciężarówki Scania R 450e. Testuje je na regularnych, długodystansowych trasach w Szwecji. Przyszłość należy do ciężarówek przyjaznych dla klimatu. Jako pionier w dziedzinie transportu i logistyki, DB Schenker kontynuuje rozwój wykorzystania w pełni elektrycznych ciężarówek. Niedawno stał się pierwszą firmą, która rozpoczęła testowanie elektrycznej ciężarówki Scania R 450e na regularnych, długodystansowych trasach w Szwecji.
Elektryczne ciężarówki Scania R 450e – Testy na długich dystansach
Testy odbywają się na trasie między Jönköping a Södertälje. Trasie o długości około 300 kilometrów (186 mil), przejazd zajmuje około trzech godzin. Dla DB Schenker celem jest testowanie i zdobywanie doświadczeń w zakresie w pełni elektrycznych pojazdów ciężarowych. Testowanie w regularnym, długodystansowym ruchu, wyjaśnia Anna Hagberg, szefowa ds. sieci i usług zaplanowanych w firmie to fakty nie reklama.
„Eletryfikacja ciężkich pojazdów odgrywa kluczową rolę w naszej transformacji. Transformacji w kierunku transportu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. A to ponieważ ciężki ruch stanowi największe emisje a dla nas, jest to niezwykle ważne.”
DB Schenker jest częścią Grupy Deutsche Bahn, jednej z największych na świecie firm transportowych i logistycznych. Firma została założona w 2002 roku w wyniku fuzji niemieckiej firmy logistycznej Schenker i działu logistycznego Deutsche Bahn.
Przez lata DB Schenker stał się liderem w dziedzinie zrównoważonej logistyki. Firma twierdzi, że do 2030 roku chce uzyskać zewnętrzną walidację ESG, która oceni ją wśród 5% najlepszych organizacji.
- Utrzymywanie dobrych praktyk zarządzania
- Zapewnienie pracownikom niezbędnego szkolenia w zakresie zgodności
- Zapewnienie, że dostawcy przestrzegają tych samych wartości
Wyzwanie długodystansowe którym mają sprostać samochody Scania R 450e
Mniejsze ciężarówki elektryczne są już często używane na krótkich trasach, na przykład w transporcie dystrybucyjnym w miastach. Natomiast wykorzystanie zeroemisyjnych pojazdów komercyjnych z ciężkimi ładunkami pozostaje wyzwaniem.
Długie dystanse z ciężkimi ładunkami stawiają większe wymagania nie tylko przed samymi ciężarówkami, ale także przed infrastrukturą ładowania. Poszukiwanie rozwiązań w tej dziedzinie to cel projektu E-Charge, który łączy 14 partnerów wspólnie rozwijających i testujących elektryczne ciężarówki dalekobieżne.
Elektryczne ciężarówki – testy w realnych warunkach
Testy są przeprowadzane w realnych warunkach drogowych w Szwecji i dostosowane do czasów jazdy i odpoczynku kierowców. Po trzech latach przygotowań i badań w ramach projektu E-Charge, DB Schenker testuje e-ciężarówkę w codziennych operacjach transportowych na długich dystansach. W ramach projektu E-Charge, w pełni elektryczna ciężarówka zastępuje ciężarówkę napędzaną dieslem, która transportuje towary między terminalami w Jönköping i Södertälje wieczorem i w nocy, a następnie rozprowadza je do klientów w ciągu dnia.
Siedem baterii w modelu Scania R 450e ma pojemność 728 kilowatogodzin. Pojemność ta została zwiększona i pokrywa odległość bez ładowania pośredniego w warunkach pogodowych panujących w krajach nordyckich, przy całkowitej masie pojazdu wynoszącej 64 metryczne tony i długości 24 metrów.
Pierwsza elektryczna ciężarówka dalekobieżna
Ładowana za pomocą wysokowydajnych ładowarek ABB E-mobile na terminalach DB Schenker, ciężarówka Scania R 450e jest pierwszą w pełni elektryczną ciężarówką dalekobieżną o takim zasięgu jazdy.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński