Pierwsza duża firma transportowa testuje elektryczne ciężarówki na długich trasach

Scania R 450e to pierwsze w pełni elektryczne ciężarówki dalekobieżne o tak dużym zasięgu jazdy by można je eksploatować w transporcie

213

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Elektryczne ciężarówki Scania R 450e
Elektryczne ciężarówki Scania R 450e dalekiego zasięgu

DB Schenker niedawno stał się pierwszą firmą, która rozpoczęła testowanie elektrycznej ciężarówki Scania R 450e. Testuje je na regularnych, długodystansowych trasach w Szwecji. Przyszłość należy do ciężarówek przyjaznych dla klimatu. Jako pionier w dziedzinie transportu i logistyki, DB Schenker kontynuuje rozwój wykorzystania w pełni elektrycznych ciężarówek. Niedawno stał się pierwszą firmą, która rozpoczęła testowanie elektrycznej ciężarówki Scania R 450e na regularnych, długodystansowych trasach w Szwecji.

Elektryczne ciężarówki Scania R 450e – Testy na długich dystansach

Testy odbywają się na trasie między Jönköping a Södertälje. Trasie o długości około 300 kilometrów (186 mil), przejazd zajmuje około trzech godzin. Dla DB Schenker celem jest testowanie i zdobywanie doświadczeń w zakresie w pełni elektrycznych pojazdów ciężarowych. Testowanie w regularnym, długodystansowym ruchu, wyjaśnia Anna Hagberg, szefowa ds. sieci i usług zaplanowanych w firmie to fakty nie reklama.

„Eletryfikacja ciężkich pojazdów odgrywa kluczową rolę w naszej transformacji. Transformacji w kierunku transportu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. A to ponieważ ciężki ruch stanowi największe emisje a dla nas, jest to niezwykle ważne.”

DB Schenker jest częścią Grupy Deutsche Bahn, jednej z największych na świecie firm transportowych i logistycznych. Firma została założona w 2002 roku w wyniku fuzji niemieckiej firmy logistycznej Schenker i działu logistycznego Deutsche Bahn.

Przez lata DB Schenker stał się liderem w dziedzinie zrównoważonej logistyki. Firma twierdzi, że do 2030 roku chce uzyskać zewnętrzną walidację ESG, która oceni ją wśród 5% najlepszych organizacji.

  • Utrzymywanie dobrych praktyk zarządzania
  • Zapewnienie pracownikom niezbędnego szkolenia w zakresie zgodności
  • Zapewnienie, że dostawcy przestrzegają tych samych wartości

Wyzwanie długodystansowe którym mają sprostać samochody Scania R 450e

Mniejsze ciężarówki elektryczne są już często używane na krótkich trasach, na przykład w transporcie dystrybucyjnym w miastach. Natomiast wykorzystanie zeroemisyjnych pojazdów komercyjnych z ciężkimi ładunkami pozostaje wyzwaniem.

Długie dystanse z ciężkimi ładunkami stawiają większe wymagania nie tylko przed samymi ciężarówkami, ale także przed infrastrukturą ładowania. Poszukiwanie rozwiązań w tej dziedzinie to cel projektu E-Charge, który łączy 14 partnerów wspólnie rozwijających i testujących elektryczne ciężarówki dalekobieżne.

Elektryczne ciężarówki – testy w realnych warunkach

Testy są przeprowadzane w realnych warunkach drogowych w Szwecji i dostosowane do czasów jazdy i odpoczynku kierowców. Po trzech latach przygotowań i badań w ramach projektu E-Charge, DB Schenker testuje e-ciężarówkę w codziennych operacjach transportowych na długich dystansach. W ramach projektu E-Charge, w pełni elektryczna ciężarówka zastępuje ciężarówkę napędzaną dieslem, która transportuje towary między terminalami w Jönköping i Södertälje wieczorem i w nocy, a następnie rozprowadza je do klientów w ciągu dnia.

Siedem baterii w modelu Scania R 450e ma pojemność 728 kilowatogodzin. Pojemność ta została zwiększona i pokrywa odległość bez ładowania pośredniego w warunkach pogodowych panujących w krajach nordyckich, przy całkowitej masie pojazdu wynoszącej 64 metryczne tony i długości 24 metrów.

Pierwsza elektryczna ciężarówka dalekobieżna

Ładowana za pomocą wysokowydajnych ładowarek ABB E-mobile na terminalach DB Schenker, ciężarówka Scania R 450e jest pierwszą w pełni elektryczną ciężarówką dalekobieżną o takim zasięgu jazdy.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia