Nieoczekiwany gość w Puszczy Białowieskiej!

Puszcza Białowieska, słynąca z bogatej różnorodności fauny i flory, zyskała nowego, nieoczekiwanego mieszkańca.

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nieoczekiwany gość w Puszczy Białowieskiej!
Nieoczekiwany gość w Puszczy Białowieskiej!

Szakal złocisty, największy przedstawiciel swojego gatunku i jedyny szakal żyjący poza Afryką, został uchwycony przez fotopułapkę Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Nieoczekiwany gość, którego witamy po raz kolejny

Pierwszą potwierdzoną obecność szakala złocistego na terenie Polski odnotowano w 2015 roku. Teraz, niespełna dekadę później, ten drapieżnik zawitał do Puszczy Białowieskiej. Choć wyglądem przypomina wilka szarego, jest od niego mniejszy, a od lisa rudego znacznie większy.

„Ciekawe, jak odnajdzie się w ekosystemie pełnym innych drapieżników, zwłaszcza kilkudziesięciu wilków, które zamiast chlebem i solą powitają go kłem i pazurem” – zastanawia się dr Michał Żmihorski, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Obecność szakala złocistego w Polsce może być konsekwencją zmian klimatycznych, które sprzyjają ekspansji tego gatunku na terenie Europy. Jeszcze dwie dekady temu szakal złocisty był uznawany za gatunek wybitnie egzotyczny, jednak sytuacja ulega dynamicznej zmianie.

Zoolodzy prognozują, że wraz ze wzrostem temperatur w Polsce mogą pojawić się nowe gatunki zwierząt, nie tylko szakal złocisty. Wśród potencjalnych „nowoprzybyłych” wymienia się m.in. nowe gatunki papug, nietoperzy i pająków.

Podkreśla to znaczenie zrozumienia wpływu zmian klimatu na ekosystemy oraz budowania świadomości ekologicznej. Wiedza o nowych gatunkach, jak pokazuje przykład z Puszczy Białowieskiej, jest bezcenna, gdyż nowi mieszkańcy już są wśród nas.

Szakal złocisty – co warto o nim wiedzieć?

 • Sprytny myśliwy: Szakale złociste znane są ze swojej inteligencji i umiejętności dostosowywania się do różnych warunków. Potrafią polować zarówno samotnie, jak i w grupach, wykorzystując różne techniki polowania, m.in. podkradanie się, nagonkę, a nawet współpracę z innymi zwierzętami. Ich dieta jest bardzo różnorodna i obejmuje m.in. gryzonie, króliki, sarny, ptaki, gady, płazy, a nawet owoce i warzywa.
 • Głos jak z horroru: Szakale złociste znane są z charakterystycznych wycia, skomlenia i szczekania, które wykorzystują do komunikowania się ze sobą. Niektóre osoby porównują ich odgłosy do dobiegających z horrorów wycia wilkołaków.
 • Rodzinne życie: Szakale złociste żyją w parach i tworzą silne więzi rodzinne. Para opiekuje się swoimi szczeniakami wspólnie, a starsze szczeniaki pomagają w wychowywaniu młodszych.
 • Pożyteczny sprzymierzeniec? Choć szakale złociste bywają postrzegane jako szkodniki dla zwierząt gospodarskich, w rzeczywistości odgrywają one ważną rolę w ekosystemie. Pomagają w kontrolowaniu populacji gryzoni, które mogą przenosić choroby i niszczyć uprawy.
 • Adaptacyjny gatunek: Szakale złociste są bardzo odporne na zmienne warunki środowiskowe. Potrafią żyć w różnorodnych siedliskach, od lasów i stepów po góry i tereny podmokłe. Ich zdolność adaptacji pozwala im rozszerzać swój zasięg występowania i zasiedlać nowe tereny.

Warto również wspomnieć o potencjalnych zagrożeniach dla szakala złocistego w Polsce:

 • Konflikt z ludźmi: Szakale złociste mogą być postrzegane jako zagrożenie dla zwierząt gospodarskich, co może prowadzić do konfliktów z ludźmi. Istotne jest, aby edukować społeczeństwo na temat roli szakala złocistego w ekosystemie i sposobów na łagodzenie konfliktów.
 • Utrata siedlisk: Niszczenie naturalnych siedlisk może negatywnie wpływać na populację szakala złocistego. Ważne jest, aby chronić obszary, na których żyją te zwierzęta.
 • Zagrożenia ze strony innych drapieżników: Szakale złociste mogą być ofiarami ataków ze strony innych drapieżników, takich jak wilki i rysie.

Podsumowując:

Pojawienie się szakala złocistego w Puszczy Białowieskiej jest fascynującym zjawiskiem, które świadczy o dynamicznych zmianach zachodzących w polskich ekosystemach. Ważne jest, abyśmy poznali tego nowego mieszkańca naszych lasów i zrozumieli jego rolę w środowisku naturalnym.

Chcesz podzielić się newsem lub zaproponować temat artykułu? Zapraszam do kontaktu! Zuzanna@radiobp.org

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia