Terminal kontenerowy w Świnoujściu: Kluczowy element rozwoju morskiej gospodarki Polski

Lokalizacja portu w Świnoujściu umożliwia wykorzystanie transportu wodnego śródlądowego. Będzie to możliwe po modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej pozwoli na transport kontenerów barkami między zapleczem a portem.

120

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu. Terminal Gdynia
Terminal Gdynia jest w pewnym sensie inspiracją? sprawdzone rozwiązania

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu na razie istnieje tylko na wizualizacjach. Niemniej jednak potencjał lokalizacji tego portu już teraz pozwala postrzegać go jako kluczowy hub przeładunkowy. Terminal umożliwi dystrybucję kontenerów zarówno na Bałtyku, jak i na zapleczu portów Szczecin i Świnoujście. Obejmuje południowo-zachodnią Polskę, wschodnie i południowo-wschodnie Niemcy, Czechy, Słowację oraz częściowo Austrię i Węgry.

Terminal kontenerowy – decyzja lokalizacyjna i przyszłe kroki

15 kwietnia wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla terminala kontenerowego, co stanowi kolejny ważny krok w realizacji projektu. Monika Woźniak-Lewandowska, specjalistka ds. komunikacji i PR ZPSiŚ, podkreśla, że proces inwestycyjny jest jeszcze na wczesnym etapie. Prace przygotowawcze, projektowe oraz uzyskiwanie niezbędnych zgód i pozwoleń będą kontynuowane do końca 2025 roku. Infrastruktura, w tym refulacja, dociążenie terenu, pogłębianie basenu portowego oraz budowa infrastruktury dostępowej i falochronu. Te prace planowane są na lata 2026-2027, z przewidywanym zakończeniem inwestycji w 2028 roku.

Port w Świnoujściu, posiada już ponad 5,5 km nabrzeży. To terminal promowy, terminal LNG oraz powstający terminal instalacyjny do obsługi morskich farm wiatrowych, jest kluczowym elementem polskiej gospodarki morskiej. W 2023 roku porty Szczecin i Świnoujście obsłużyły 35,2 mln ton towarów. Nowy terminal kontenerowy wzmocni tę pozycję, umożliwiając obsługę największych kontenerowców oceanicznych na Bałtyku.

Korytarz Bałtyk-Adriatyk Utrwalenie pozycji polskich portów na Bałtyku

Terminal w Świnoujściu będzie ważnym węzłem w Korytarzu Bałtyk-Adriatyk, jednym z kluczowych korytarzy sieci bazowej TEN-T. To dzięki połączeniom drogowym i kolejowym, w tym drodze S3 i międzynarodowej magistrali kolejowej E-59/CE-59. Terminal umożliwi efektywny transport towarów między Bałtykiem a Adriatykiem. W czerwcu 2023 roku podpisano list intencyjny z Portem w Wenecji, co podkreśla znaczenie Świnoujścia jako kluczowego hubu transportowego.

Lokalizacja portu w Świnoujściu umożliwia wykorzystanie transportu wodnego śródlądowego. Będzie to możliwe po modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej pozwoli na transport kontenerów barkami między zapleczem a portem. Połączenie z zachodnioeuropejskim systemem dróg wodnych śródlądowych przez kanał Odra-Havela otworzy nowe rynki w Czechach, Słowacji i Niemczech.

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu pozwoli na dalszy rozwój polskich portów, zmniejszy ryzyko przeciążenia krajowej sieci transportowej i wykorzysta potencjał lokalizacji do przejęcia części ładunków obsługiwanych dotychczas przez niemieckie porty. Inwestycje te są zgodne ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku i Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, co potwierdza ich strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki.

Reakcje międzynarodowe

Chociaż inwestycje w rozwój polskich portów mogą budzić obawy niemieckich sąsiadów, szczególnie w kontekście żeglugi śródlądowej na Odrze, do tej pory nie wpłynęło żadne formalne pismo ze strony niemieckiej w sprawie terminala kontenerowego. Polskie inwestycje w porty morskie mają na celu zwiększenie konkurencyjności i efektywności transportu, co przyniesie korzyści zarówno Polsce, jak i całemu regionowi.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia