Tusk wycofuje wycofanie? Ogrywamy UE? Ale numer!

Tusk wycofuje wycofanie? Ogrywamy UE? Ale numer! Czy premier pokazuje jak skutecznym jest graczem o swoje zamysły?

263

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Donald Tusk wycofuje wycofanie
Donald Tusk wycofuje wycofanie

Polski rząd, tylko pozornie wycofał się ze sprawy. Sprawy prowadzonej przez Prokuraturę Europejską dotyczącej nieprawidłowości przy zakupie szczepionek na COVID-19 przez Komisję Europejską, wzbudził niemałe kontrowersje. „Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że ta sprawa stała się elementem strategii dyplomatycznej. Strategii premiera Donalda Tuska oraz gry o władzę w Brukseli.

Zakup szczepionek: Polska zmienia stanowisko i wycofuje wycofanie

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, 17 maja za zamkniętymi drzwiami w belgijskim Liege odbyło się przesłuchanie w sprawie nieprawidłowości związanych z zakupem szczepionek przeciwko koronawirusowi. Polska w zeszłym roku dołączyła do skargi, jednak niespodziewanie wiosną tego roku wycofała się z niej. Zdaniem gazety, miało to na celu załagodzenie napięć na linii Polska-UE oraz uzyskanie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

Gazeta informuje, że wycofanie skargi nastąpiło na prośbę kancelarii premiera. Ta przekazała pismo do resortu zdrowia, a ten następnie do Brukseli. Jednak w zeszłotygodniowej rozprawie w Liege udział wzięli również polscy przedstawiciele. To sugeruje, że Polska wróciła do sprawy i „wycofała wycofanie”. Ministerstwo Zdrowia oraz zatrudnieni przez rząd prawnicy odmówili komentarza w tej sprawie. Prokuratura Europejska poinformowała, że sprawa zakupu szczepionek została odroczona do 6 grudnia.

Afera z zakupem szczepionek

Sprawa zamówień szczepionek przeciwko COVID-19 stała się jedną z największych afer obecnej kadencji Komisji Europejskiej. Kontrowersje nie dotyczą samego zakupu, ale okoliczności, w jakich go dokonano. Negocjacje prowadziła Komisja Europejska, a osobiście zaangażowana była jej szefowa, Ursula von der Leyen.

W kwietniu 2021 roku „New York Times” ujawnił, że von der Leyen negocjowała zakup 1,8 miliarda dawek szczepionek przez komunikator internetowy z szefem Pfizera, Albertem Bourlą. Brak przejrzystości wokół korespondencji wywołał oburzenie wśród europosłów i organizacji społecznych, które oskarżyły Komisję o unikanie odpowiedzialności. Tusk wycofuje wycofanie rozgrywając UE?

Próby unikania odpowiedzialności

Europosłanka Sophie in’t Veld oraz dziennikarze zażądali udostępnienia treści tych rozmów. Wiceszefowa KE, Viera Jurova, odpowiedziała, że komunikaty „krótkotrwałe i efemeryczne” nie są archiwizowane. Nie podlegają unijnym zasadom przejrzystości dotyczącym dostępu do dokumentów. Polska zmiana stanowiska w tej sprawie może mieć poważne konsekwencje dla relacji z Unią Europejską oraz przyszłych negocjacji dotyczących funduszy unijnych.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia