Polski rząd, tylko pozornie wycofał się ze sprawy. Sprawy prowadzonej przez Prokuraturę Europejską dotyczącej nieprawidłowości przy zakupie szczepionek na COVID-19 przez Komisję Europejską, wzbudził niemałe kontrowersje. „Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że ta sprawa stała się elementem strategii dyplomatycznej. Strategii premiera Donalda Tuska oraz gry o władzę w Brukseli.
Zakup szczepionek: Polska zmienia stanowisko i wycofuje wycofanie
Według „Dziennika Gazety Prawnej”, 17 maja za zamkniętymi drzwiami w belgijskim Liege odbyło się przesłuchanie w sprawie nieprawidłowości związanych z zakupem szczepionek przeciwko koronawirusowi. Polska w zeszłym roku dołączyła do skargi, jednak niespodziewanie wiosną tego roku wycofała się z niej. Zdaniem gazety, miało to na celu załagodzenie napięć na linii Polska-UE oraz uzyskanie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
Gazeta informuje, że wycofanie skargi nastąpiło na prośbę kancelarii premiera. Ta przekazała pismo do resortu zdrowia, a ten następnie do Brukseli. Jednak w zeszłotygodniowej rozprawie w Liege udział wzięli również polscy przedstawiciele. To sugeruje, że Polska wróciła do sprawy i „wycofała wycofanie”. Ministerstwo Zdrowia oraz zatrudnieni przez rząd prawnicy odmówili komentarza w tej sprawie. Prokuratura Europejska poinformowała, że sprawa zakupu szczepionek została odroczona do 6 grudnia.
Afera z zakupem szczepionek
Sprawa zamówień szczepionek przeciwko COVID-19 stała się jedną z największych afer obecnej kadencji Komisji Europejskiej. Kontrowersje nie dotyczą samego zakupu, ale okoliczności, w jakich go dokonano. Negocjacje prowadziła Komisja Europejska, a osobiście zaangażowana była jej szefowa, Ursula von der Leyen.
W kwietniu 2021 roku „New York Times” ujawnił, że von der Leyen negocjowała zakup 1,8 miliarda dawek szczepionek przez komunikator internetowy z szefem Pfizera, Albertem Bourlą. Brak przejrzystości wokół korespondencji wywołał oburzenie wśród europosłów i organizacji społecznych, które oskarżyły Komisję o unikanie odpowiedzialności. Tusk wycofuje wycofanie rozgrywając UE?
Próby unikania odpowiedzialności
Europosłanka Sophie in’t Veld oraz dziennikarze zażądali udostępnienia treści tych rozmów. Wiceszefowa KE, Viera Jurova, odpowiedziała, że komunikaty „krótkotrwałe i efemeryczne” nie są archiwizowane. Nie podlegają unijnym zasadom przejrzystości dotyczącym dostępu do dokumentów. Polska zmiana stanowiska w tej sprawie może mieć poważne konsekwencje dla relacji z Unią Europejską oraz przyszłych negocjacji dotyczących funduszy unijnych.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński