Właściciel samochodu z instalacją LPG ma nowy problem

Od 17 maja wchodzi obowiązek umieszczenia tabliczki z danymi identyfikacyjnymi firmy odpowiedzialnej za montaż instalacji, inaczej nie wyjedziesz na drogę. Właściciel samochodu z instalacją LPG ma nowy problem.

469

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Właściciel samochodu z instalacją LPG ma nowy problem. W trakcie samodzielnego tankowania LPG należy zachować szczególną ostrożność. Zasady bezpiecznego tankowania, znajdziemy na ściance dystrybutora gazu.
Właściciel samochodu z instalacją LPG ma nowy problem

Każdy właściciel samochodu z instalacją LPG musi teraz pamiętać o umieszczeniu tabliczki z danymi identyfikacyjnymi firmy odpowiedzialnej za montaż instalacji. Bez niej pojazd nie przejdzie obowiązkowego przeglądu technicznego i nie będzie mógł być używany na drodze. Wzór tabliczki oraz konieczność jej umieszczenia zostały określone w nowym rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury. Tabliczka musi zawierać numer świadectwa homologacji, nazwę instalatora, nazwę zakładu montującego oraz numer porządkowy wyciągu ze świadectwa homologacji. Musi być wykonana z materiału odpornego na warunki zewnętrzne i umożliwiać odczyt informacji. Obowiązek posiadania tabliczki dotyczy montażu nowych instalacji po 17 maja 2024 roku. Po polskich drogach z instalacją LPG jeździ ponad 2,5 mln aut.

Właściciele pojazdów powinni upewnić się, że zakład montujący instalację uwzględnił nowy obowiązek, ponieważ brak tabliczki może uniemożliwić użytkowanie pojazdu na drodze. Producenci oferują tabliczki w cenie około 5 zł za sztukę. Zatem należy zwracać uwagę na to, aby samochód był prawidłowo oznakowany, aby uniknąć ewentualnych problemów z korzystaniem z pojazdu.

Właściciel samochodu z instalacją LPG ma nowy problem. Instalacja LPG w benzyniaku i Dieslu. Na jasnym tle leżą części składowe samochodowej instalacji LPG. Toroidalny zbiornik, komplet przewodów, wtryskiwaczy i zaworów.
Właściciel samochodu z instalacją LPG ma nowy problem. Zestaw montażowy instalacji LPG ze zbiornikiem toroidalnym.

Nie ważna generacja – właściciel samochodu z instalacją LPG musi mieć tabliczkę. 

Instalacje samochodowe LPG przeszły kilka generacji rozwoju. Najstarsze z nich, czyli I i II generacja, to instalacje mieszalnikowe (gaźnikowe). Do zalet należy prosta i ekonomiczna konstrukcja, obecnie nie są już powszechnie stosowane ze względu na zmiany w konstrukcji silników. Ważnym elementem instalacji I i II generacji był mieszalnik LPG zwany także mikserem, który odpowiadał za mieszanie gazu z powietrzem i dostarczanie takiej mieszanki do silnika.

III i IV generacja instalacji LPG to wtrysk paliwa gazowego w fazie lotnej. Instalacje III generacji wykorzystywały wielopunktowe podawanie paliwa do układu dolotowego w okolicach zaworów dolotowych, co zapewniało większą precyzję dawkowania paliwa. III generację została zastąpiona przez instalacje IV generacji z sekwencyjnym wtryskiem gazu do każdego cylindra. W tych instalacjach za mieszanie powietrza z gazem odpowiedzialna jest listwa z wtryskiwaczami paliwa gazowego.

Najnowsza, V generacja instalacji gazowych, przypomina swojego poprzednika. Tu główną różnicą jest to, że gaz jest wtryskiwany w postaci ciekłej, zamiast gazowej. Instalacje V generacji charakteryzują się wieloma zaletami, takimi jak wzrost mocy silnika, odporność na warunki atmosferyczne oraz możliwość uruchomienia silnika w niskich temperaturach. Są one jednak najbardziej skomplikowane i drogie, ponieważ muszą być dostosowane do parametrów technicznych silnika.

Problemy z instalacją LPG – najczęstsze przyczyny

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Nowość wśród tablic od 1 czerwca – Pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia