Dramatyczny list ofiar księży do Rady Stałej Episkopatu

do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie wpłynęło oficjalne zawiadomienie dotyczące możliwych zaniedbań metropolity gdańskiego, List ofiar

582

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skandal w Kościele - list ofiar
Skandal w Kościele - list ofiar

Grupa osób skrzywdzonych seksualnie przez księży skierowała dramatyczny apel do Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. W swoim liście domagają się pilnych zmian w sposobie wyjaśniania przestępstw seksualnych. Tych w polskim Kościele oraz zawieszenia przewodniczącego KEP, arcybiskupa Tadeusza Wojdy. List ofiar ma na celu ostateczne podjęcie decyzji Episkopatu o oczyszczeniu się.

Sprawa ks. Adriana G. – list ofiar

List został napisany w odpowiedzi na artykuł w serwisie magazynu „Więź”. Opisuje on nieprawidłowości związane z wyjaśnianiem przestępstwa seksualnego przez duchownego z archidiecezji gdańskiej. Artykuł Zbigniewa Nosowskiego, zatytułowany „Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?”, przyciągnął uwagę opinii publicznej i stał się iskrą, która wywołała ten apel.

Sprawa dotyczy ks. Adriana G., wikariusza jednej z parafii w Gdyni. Księdza który miał molestować dwie kobiety, jedną z nich, gdy miała 13 lat, a drugą – 18 lat. Pokrzywdzone kobiety skarżyły się na błędy w postępowaniu kościelnym. Ostentacyjne bagatelizowanie ich doświadczeń przez abpa Wojdę, który miał określać ich cierpienia jako „tylko macanie” i „brak pełnego stosunku”. Dość specyficzna wrażliwość i empatia sługi bożego.

Autorzy listu to osoby które chcą sprawiedliwości dla siebie i innych, chcą godności

Autorami listu są Tośka Szewczyk, Jakub Pankowiak i Robert Fidura. To osoby, które również padły ofiarą molestowania przez księży i działają na rzecz innych skrzywdzonych. Pod listem podpisały się łącznie 46 osób. Domagają się oni zawieszenia abpa Tadeusza Wojdy do czasu wyjaśnienia zarzutów i jego usunięcia z funkcji w przypadku ich potwierdzenia.

Ofiary domagają się także spotkania z biskupami podczas zebrania plenarnego KEP w celu omówienia swoich postulatów. Chcą, aby KEP wnioskowała do Watykanu o zmiany w prawie kanonicznym, które nadadzą pokrzywdzonym status strony w postępowaniach. Domagają się również powołania niezależnej komisji do wyjaśniania przestępstw seksualnych w Kościele oraz ustanowienia Rzecznika Praw Osób Skrzywdzonych.

Sygnatariusze listu zobowiązali się do dalszej walki o uszanowanie godności osób skrzywdzonych oraz respektowanie zasad moralności chrześcijańskiej w Kościele. „Mamy nadzieję, że staniecie w tej walce po tej samej stronie,” piszą.

Oficjalne zawiadomienie do Nuncjatury Apostolskiej

W marcu 2024 r. do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie wpłynęło oficjalne zawiadomienie dotyczące możliwych zaniedbań metropolity gdańskiego w kwestii wyjaśniania sprawy molestowania seksualnego osoby małoletniej przez księdza z archidiecezji gdańskiej. To zawiadomienie podkreśla pilną potrzebę reform w Kościele, aby skutecznie chronić ofiary i zapewnić im sprawiedliwość.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia