W trakcie mordowania Ukraińców olimpijczycy Putina będą nieść gołąbka pokoju na olimpiadzie Paryż 2024

Ostateczna liczba sportowców, którzy rzeczywiście wystartują, nie zostanie podana do momentu zakończenia procesu selekcji. Maksymalna liczba, której osiągnięcie jest mało prawdopodobne, wynosi 55 dla Rosji i 28 dla Białorusi.

121

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Paryż 2024 otwarcie bez Rosjan
Paryż 2024 otwarcie bez Rosjan

Rosyjscy sportowcy startowali pod różnymi nazwami w 128-letniej historii igrzysk olimpijskich. Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024 będą znani pod nową nazwą. Ważne jest to że w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę sportowcy Putina będą uczestniczyć w niezwykle pokojowej imprezie. MKOl powinien zaprosić do wręczania medali prezydenta Rosji, to byłby piękny gest podkreślający idiotyzm działaczy olimpijskich.

Kontekst polityczny i decyzje MKOl – Paryż 2024

Po inwazji Rosji na Ukrainę, wspieranej przez Białoruś, w lutym 2022 roku, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zalecił, aby rosyjscy i białoruscy sportowcy zostali wykluczeni z międzynarodowych zawodów sportowych. W styczniu 2023 roku MKOl ogłosił zamiar umożliwienia tym sportowcom startu jako neutralnym. Podobnie jak rosyjscy i białoruscy tenisiści startujący w turniejach ATP, WTA i Grand Slam bez odniesień do ich narodowości.

W październiku 2023 roku MKOl zawiesił Rosyjski Komitet Olimpijski (ROC) po tym, jak ten włączył regionalne organizacje sportowe z Ukrainy w Doniecku, Chersoniu, Ługańsku i Zaporożu.

Debata na temat udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w igrzyskach olimpijskich budzi wiele kontrowersji, szczególnie wśród ukraińskich sportowców. Jednak zarząd wykonawczy MKOl uznał, że karanie sportowców tylko na podstawie ich paszportów byłoby niesprawiedliwe. To pozwala niektórym z nich na start w Paryżu, choć pod bardzo surowymi warunkami.

Neutralni sportowcy indywidualni – Paryż 2024, nawet mówią w neutralnym języku miłość – wot i swołocz

Sportowcy z rosyjskimi lub białoruskimi paszportami startujący na igrzyskach będą określani jako „Neutralni Sportowcy Indywidualni” (AIN), co pochodzi od francuskiego tłumaczenia „Athlètes Individuels Neutres”. Będą mogli startować, jeśli spełnią określone wymagania kwalifikacyjne. Na igrzyskach nie będzie żadnych odniesień do ich krajów.

MKOl ogłosił, że na igrzyskach w Paryżu 2024 nie będą wyświetlane żadne flagi. Także hymny, barwy ani inne identyfikacje Rosji czy Białorusi. Strój sportowy AIN nie został jeszcze ujawniony, więc nie wiadomo, czy będzie miał turkusowe barwy nowej flagi AIN, czy też będą to podstawowe stroje sportowe. Hymn bez słów został również zamówiony na ceremonie medalowe. AIN będą mogły zdobywać medale olimpijskie, ale nie będą one uwzględniane w tabeli medalowej narodów.

Wyłączenia i warunki – Brak flagi, hymnu i barw narodowych i przyzwoitości

AIN będą wykluczeni z parady delegacji na ceremonii otwarcia, ponieważ są to indywidualni sportowcy, a nie drużyna. MKOl jednak zapewnił, że będą mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu.

W grudniu 2023 roku zarząd wykonawczy MKOl zdecydował, że rosyjscy i białoruscy sportowcy, którzy zakwalifikowali się poprzez istniejące systemy kwalifikacyjne federacji międzynarodowych, będą musieli spełnić surowe wymagania, aby zostać wybranymi jako AIN. Nie będzie rosyjskiej ani białoruskiej reprezentacji w wydarzeniach drużynowych, a udział będzie ograniczony do zawodów indywidualnych.

Sportowcy, którzy aktywnie wspierają wojnę nie wystartują w Igrzyskach. Jeśli są związani z rosyjskim lub białoruskim wojskiem czy agencjami bezpieczeństwa narodowego, nie będą mogli startować również. To samo dotyczy personelu pomocniczego. Jak wszyscy inni sportowcy, AIN będą musieli spełniać wymagania antydopingowe, aby być branymi pod uwagę do selekcji.

Historia neutralnych startów

Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 (przełożonych na 2021 z powodu pandemii Covid-19) i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2022, rosyjscy sportowcy startowali pod nazwą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) z powodu państwowego programu dopingowego. Sportowcy mogli startować pod banerem ROC, jeśli udowodnili, że nie byli związani ze skandalem dopingowym.

W marcu 2024 roku MKOl ogłosił, że 12 sportowców z rosyjskimi paszportami i 7 z białoruskimi zakwalifikowało się do Paryża 2024. Ostateczna liczba sportowców, którzy rzeczywiście wystartują, nie zostanie podana do momentu zakończenia procesu selekcji. Maksymalna liczba, której osiągnięcie jest mało prawdopodobne, wynosi 55 dla Rosji i 28 dla Białorusi.

Rosja planuje również zorganizować własne „Igrzyska Przyjaźni” później w tym roku, co zostało potępione przez MKOl.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia