Dzisiaj rozegrała się prawdziwa tragedia nad oceanem. Lot rejsowy SQ321 linii Singapore Airlines z Londynu do Singapuru napotkał na silne turbulencje. Doprowadziły one do śmierci jednej osoby i obrażeń u co najmniej kilku innych.
Samolot wpadł w silne turbulencje nad Oceanem Indyjskim około 3 godziny przed planowanym lądowaniem w Singapurze. Według portalu FlightRadar24 maszyna gwałtownie obniżyła lot z 37 000 stóp (ponad 11 km) do 31 000 stóp (ok. 9,5 km), a następnie przez około 10 minut utrzymywała się na tej wysokości. Następnie samolot ponownie obniżył lot i niecałe pół godziny później awaryjnie lądował w Bangkoku. Przyczyny turbulencji i dokładne okoliczności zdarzenia na pokładzie samolotu wciąż nie są znane. Linie lotnicze Singapore Airlines współpracują z tajlandzkimi służbami, aby ustalić przebieg tragedii oraz zapewnić poszkodowanym pasażerom wszelką niezbędną pomoc. Na lotnisku w Bangkoku ląduje również dodatkowy personel medyczny.
Tragedia nad oceanem – ofiary turbulencji
Eksperci ds. lotnictwa podkreślają, że urazy odniesione przez pasażerów w wyniku turbulencji są stosunkowo rzadkie, ale mogą mieć poważne konsekwencje. Nawet niewielkie zjawiska tego typu prowadzą do przemieszczania się przedmiotów w kabinie. Najczęściej największych obrażeń doznają pasażerowie, którzy podczas turbulencji nie są przypięci pasami. Załogi samolotów posiadają narzędzia do przewidywania turbulencji i są przeszkolone w reagowaniu na tego typu sytuacje. Linie lotnicze apelują do pasażerów o przestrzeganie zaleceń bezpieczeństwa i zapinanie pasów podczas lotu. Na filmie opublikowanym na platformie X przez lotnisko w Bangkoku widać kawalkadę karetek pogotowia ratunkowego jadących w kierunku samolotu. Na pokładzie samolotu było 211 pasażerów i 18 członków załogi. Warto pamiętać, że choć latanie jest bezpieczne, to jednak turbulencje są zjawiskami atmosferycznymi, których często nie da się uniknąć.
Jak zachować się w przypadku turbulencji?
Tragedia nad oceanem nie musiała oznaczać ofiar w ludziach. Odpowiednie zadbanie o swoje bezpieczeństwo może w znaczny sposób ograniczyć ryzyko obrażeń, a nawet śmierci. Oto kilka wskazówek, jak zachować się w przypadku turbulencji:
• Zapnij pasy bezpieczeństwa. To najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby chronić się przed obrażeniami. Upewnij się, że pasy są ciasno zapięte.
• Zaufaj załodze. Postępuj zgodnie z jej instrukcjami i nie panikuj.
• Pochyl się do przodu i chwyć przednie siedzenie lub podłokietniki. Pomoże to ustabilizować ciało i zapobiec uderzeniom w inne osoby lub przedmioty.
• Jeśli masz ze sobą luźne przedmioty, schowaj je pod fotelem lub w schowku. Latające przedmioty mogą stanowić zagrożenie dla Ciebie i innych osób.
• Unikaj spożywania alkoholu i napojów gazowanych. Mogą one nasilić nudności i wymioty, które często towarzyszą turbulencjom.
• Jeśli odczuwasz nudności lub zawroty głowy, weź głębokie oddechy i zamknij oczy. Pomoże to złagodzić objawy.
Pamiętaj, że turbulencje są zjawiskiem naturalnym i zwykle nie stanowią zagrożenia. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas lotu.
Poznaj, jak wygląda podróż samolotem osoby niepełnosprawnej.
Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.