Stany Zjednoczone chcą zaproponować Gruzji dodatkowe wsparcie gospodarcze i militarne. Także chcą znieść wizy w zamian za powrót na drogę demokracji. To szachowe zagranie – komentuje w rozmowie z PAP gruziński politolog Gia Chuchaszwili. Serwis Politico podał, powołując się na amerykańskiego kongresmena Joe Wilsona, że w Kongresie w tym tygodniu zostanie przedstawiony projekt ustawy ws. Gruzji.
Masowe protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych – ruski wzór
Od ponad miesiąca w Gruzji trwają masowe protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych. Według krytyków umożliwi ona władzom zniszczenie społeczeństwa obywatelskiego i wprowadzenie autorytarnego modelu rządów w stylu rosyjskim. Jak argumentują, w praktyce będzie to też oznaczało powrót do rosyjskiej strefy wpływów. Już widać, że przyjęcie ustawy wywołuje bezprecedensowy kryzys w relacjach Tbilisi z Zachodem.
Projekt ustawy, o którym pisze Politico, zakłada udzielenie Gruzji amerykańskiego wsparcia. Wsparcia gospodarczego i wojskowego – oraz liberalizację reżimu wizowego w zamian za odstąpienie przez Tbilisi od antyzachodniego kursu w polityce zagranicznej. Gia Chuchaszwili ocenia to jako dobrze przemyślane działanie i bezpośredni test dla gruzińskich władz. Jeśli Gruzja odmówi, można przypuszczać, że to Kreml rozdaje karty.
Reakcje i trudności rządzącego ugrupowania
Prognozowanie dalszych działań rządzącego ugrupowania, Gruzińskiego Marzenia, jest trudne. Partia ta oraz stojący za nią miliarder Bidzina Iwaniszwili działają impulsywnie. Władze Gruzji, wznawiając prace nad ustawą o agentach zagranicznych, nie przewidziały skali społecznego protestu i teraz każde możliwe posunięcie pogorszy sytuację.
Chuchaszwili jest przekonany, że gruzińskiego społeczeństwa – w odróżnieniu od Rosji – nie da się pokonać. Gruziński rząd przekonuje, że forsuje nową ustawę w celu przejrzystości i obrony suwerenności. Krytyków swoich działań nazywa „partią globalnej wojny”, a o organizację protestów oskarża „siły zewnętrzne”.
Nowe prawo i prezydenckie weto
Nowe prawo przewiduje, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20% finansowania z zagranicy będą podlegać rejestracji i sprawozdawczości oraz obowiązkowi zgłoszenia się do rejestru agentów obcego wpływu. Prezydent Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę, ale Gruzińskie Marzenie ma dość głosów, by odrzucić prezydenckie weto.
Stany Zjednoczone chcą zachęcić Gruzję do wycofania się z kontrowersyjnej ustawy. Jeśli władze Gruzji zagwarantują uczciwe i wolne wybory, USA mogłyby udzielić Gruzji preferencji handlowych, pomocy militarnej oraz liberalizacji reżimu wizowego dla obywateli. Projekt amerykańskiej ustawy zakłada również nałożenie indywidualnych sankcji na polityków Gruzińskiego Marzenia zaangażowanych w przyjęcie ustawy o agentach zagranicznych.
Ostrzeżenie dla rządu w Tbilisi
Biały Dom i Departament Stanu USA ostrzegły rząd w Tbilisi, że przeforsowanie ustawy mogłoby grozić wprowadzeniem restrykcji wobec Gruzji i zmusiłoby USA do „fundamentalnego przeorientowania” relacji z tym państwem.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński