Huta ArcelorMittal odkrywa sekret walki z CO2! Przełom w walce o czyste powietrze!

Nareszcie ktoś zrozumiał, że są więksi truciciele niż spalinowe samochody osobowe.

132

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Huta ArcelorMittal - w ciemnym wnętrzu stalowni, z wiszącego kotła, wylewa się płynna stal, rozświetlając najbliższe otoczenie.

Od dłuższego czasu jesteśmy świadkami wielu działań podejmowanych przez Unię Europejską, mających na celu ratowanie naszego klimatu. Dziwnie się składa, że większość podejmowanych przez UE inicjatyw, jest skierowanych przeciwko osobowym samochodom spalinowym. Na siłę unijni urzędnicy próbują wmówić nam, że elektromobilność jest jedynym wyjściem z pogarszającej się sytuacji naszego środowiska naturalnego. Tylko, że transport brany pod uwagę jako całość, czyli koleje, lotnictwo, transport drogowy oraz morski, odpowiada “jedynie” za około 20% całkowitej emisji CO2 do atmosfery. Natomiast nie słyszymy o jakichkolwiek inicjatywach, próbujących nakłonić na przykład przemysł ciężki do ograniczenia emisji trujących związków do powietrza. Jakby w odpowiedzi na ten zarzut, pojawiła się informacja, iż Huta ArcelorMittal w belgijskiej Gandawie, rozpoczęła testowanie technologii, pozwalającej na wychwytywanie powstającego w trakcie procesów hutniczych dwutlenku węgla. Huta ArcelorMittal

Czy pomysł Huty ArcelorMittal uratuje przemysł metalurgiczny?

Huta ArcelorMittal w Gandawie, nawiązała jesienią 2022 roku współpracę z Mitsubishi Heavy Industries, BHP oraz Mitsubishi Development, co zaowocowało podjęciem decyzji o powstaniu pilotażowej instalacji do wychwytywania CO2. Prace montażowe rozpoczęły się w styczniu tego roku, w trakcie dwuletniego okresu testowego instalacja będzie miała za zadanie wychwytywanie gazów procesowych pochodzących z wielkiego pieca oraz walcowni, w późniejszym okresie do instalacji mają trafić także inne gazy. Dwuletni okres próbny ma pozwolić na ocenę możliwości instalacji, a także opłacalności jej stosowania na większą skalę. Jeśli stworzony we współpracy z  Mitsubishi Heavy Industries system wychwytywania CO2 sprawdzi się i zostanie zastosowany na szeroką skalę, pozwoli przedłużyć funkcjonowanie wielkich pieców na terenie Unii Europejskiej. W ten sposób, koncerny metalurgiczne zyskają więcej czasu na opracowanie nowych, nisko bądź bezemisyjnych metod produkcji stali.

Testowany w Gandawie proces będzie przebiegał dwutorowo, po pierwsze instalacja będzie wychwytywać około 300 kg dwutlenku węgla dziennie, pochodzącego z gazu wielkopiecowego, co będzie niezwykle trudne ze względu na występujące w nim zanieczyszczenia. Drugim równie trudnym wyzwaniem, będzie wychwycenie oddzielonego od gazów procesowych dwutlenku węgla, powstającego w trakcie podgrzewania wsadu w walcowni, w którym spala się mieszanina gazów przemysłowych.

Plany Huty ArcelorMittal

Jak powiedział dyrektor generalny ArcelorMittal Belgium, Manfred Van Vlierberghe – “Wysiłki ArcelorMittal Belgium na rzecz dekarbonizacji można podsumować w trzech osiach. Pierwsza oś koncentruje się na efektywności energetycznej: ponownym wykorzystaniu ciepła odpadowego i energii odnawialnej. W naszej drugiej osi zastępujemy węgiel połączeniem gazu i elektryfikacji. I wreszcie trzecia oś opiera się na wykorzystaniu węgla w obiegu zamkniętym z udziałem technologii CCU i CCS”. Głównym założeniem firmy jest doprowadzenie do całkowitej bez emisyjności wszystkich procesów zachodzących na terenie huty. ArcelorMittal w Gandawie, planuje obniżenie rocznej emisji CO2 o 3 miliony ton. Unia Europejska zakłada osiągnięcie rocznej zdolności składowania dwutlenku węgla, na poziomie około 50 milionów ton, do 2030 roku.

Ponieważ koncern ArcelorMittal jest również właścicielem Huty w Dąbrowie Górniczej (dawna Huta Katowice), jest szansa na to że jeśli wprowadzone w Belgii testy zakończą się sukcesem, podobna instalacja pojawi się również w dąbrowskim zakładzie.

Mogłeś przegapić: PKP Intercity stawia na hybrydy! 35 nowych pociągów wkrótce na torach!

********

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy ponieważ umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Polecamy: Kulinarną Nawigację z Szefem Narodowej Reprezentacji Kulinarnej, oraz restaurację Zdrówko prowadzoną przez osoby niepełnosprawne.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia