Wilk syty i ksiądz syty czyli jak pazerny ksiądz chronił lokalnych sklepikarzy – Biedronka w Wilkołazie

pazerny ksiądz chronił lokalnych sklepikarzy - Biedronka w Wilkołazie to biznes kościoła który potrzebuje kasy wy głupie...

673

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

pazerny ksiądz i Biedronka w Wilkołazie
pazerny ksiądz i Biedronka w Wilkołazie

W małej miejscowości Wilkołaz, położonej między Lublinem a Kraśnikiem, wybuchł konflikt na wieść o planach budowy supermarketu Biedronka na działce należącej do miejscowej parafii. Właściciele lokalnych sklepów i mieszkańcy zareagowali oburzeniem, a ksiądz proboszcz i lubelska kuria stanęli w centrum kontrowersji. Biedronka w Wilkołazie to biznes kościoła, ma wyższy priorytet jak wierni.

Problemy lokalnych sklepów czyli bunt przeciw Biedronce u księdza na polu

W Wilkołazie działa pięć wiejskich sklepów prowadzonych przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska”. Prezes GS-u, Jan Kania, obawia się, że konkurencja z Biedronką zrujnuje lokalne biznesy. „Sprzedaż pieczywa, cukru czy alkoholu spadnie drastycznie. 32 osoby stracą pracę,” mówi Kania.

Wieść o budowie supermarketu na działce parafialnej wywołała falę oburzenia. Wójt Wilkołaza, Paweł Głąb, popiera lokalnych przedsiębiorców, choć przyznaje, że jego żona lubi zakupy w dużych sklepach. „Powstanie Biedronki może zrujnować lokalne biznesy,” twierdzi Głąb.

Już dwa lata temu lokalni przedsiębiorcy zebrali podpisy przeciwko budowie Biedronki i zanieśli je do biskupa lubelskiego. Wówczas arcybiskup Stanisław Budzik obiecał, że inwestycja nie będzie kontynuowana. Teraz jednak temat powrócił, co wzbudziło kolejne protesty.

Oczekiwania mieszkańców

Podczas gdy właściciele sklepów protestują, niektórzy mieszkańcy cieszą się z perspektywy powstania Biedronki. „To zawsze jakiś dodatkowy sklep, bo tu jest tylko Lewiatan i Groszek,” mówi jedna z mieszkanek. Mimo to, wielu mieszkańców jest zaskoczonych, że działka należy do parafii, a ksiądz domaga się opłat na wymianę dachu kościoła.

Rzecznik arcybiskupa, ks. Adam Jaszcz, przyznaje, że kuria planuje działalność gospodarczą na działce, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. „Chcemy związać tę działkę z jakąś działalnością gospodarczą, ale problemem są pojedyncze osoby, które bojkotują każdy pomysł,” mówi Jaszcz.

Biznes kościoła to rzecz święta wy barany… przepraszam, kochane owieczki

Ks. Jaszcz podkreśla, że Kościół musi prowadzić działalność gospodarczą, aby finansować swoje cele. „Taca nie wystarcza na utrzymanie kościołów, zwłaszcza w małych parafiach. Archidiecezja lubelska chce działać w sposób systemowy i transparentny, dlatego posiadamy kilka spółek,” tłumaczy rzecznik.

Konflikt wokół planowanej budowy Biedronki na działce parafialnej w Wilkołazie ukazuje napięcia między lokalnymi interesami a planami inwestycyjnymi Kościoła. Podczas gdy właściciele sklepów obawiają się o swoje biznesy, część mieszkańców cieszy się z perspektywy nowego supermarketu. Decyzja kurii i reakcje społeczności będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości tej małej miejscowości.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia