Ostatnie badania CBOS nie pozostawiają złudzeń – Polacy coraz mniej religijni. Spadek ten w badaniach opinii publicznej zaczął być szczególnie wyraźny od początku pandemii koronawirusa. Od tamtej pory jest coraz gorzej.
Badania dowodzą, że Polacy nie tylko coraz rzadziej chodzą do kościoła, ale także stają się z każdym rokiem mniej religijni. Już w roku 2020 jako osoby wierzące zadeklarowało się 90% respondentów. Poszerzyła się też grupa uznających się za całkowicie lub raczej niewierzących. Z roku na rok te liczby spadały. Badanie przeprowadzone od stycznia do kwietnia tego roku dowiodło, że jedynie 78% respondentów zadeklarowało się jako wierzący, a 9% jako głęboko wierzący. Osoby uznające się za niewierzące stanowiły 14%. W 2019 ten odsetek wynosił 8%. To jednak nie wszystko. Badania wykazują także, że Polacy coraz rzadziej w niedzielę chodzą do kościoła. W latach 1997-2009 udział w niedzielnych nabożeństwach zadeklarowało 50% badanych. Ten odsetek co roku był coraz niższy. Podczas pandemii wynosił 39%, a w tym roku spadł do 34%.
Polacy coraz mniej religijni – dlaczego odchodzimy od kościoła?
Badania opinii publicznej dowodzą, że coraz rzadziej chodzimy do kościoła. Spada również odsetek osób wierzących. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta. Osoby starsze i w średnim wieku twierdzą, że odchodzą od kościoła z powodu negatywnych zjawisk zachodzących w tej instytucji. Młodzi ludzie z kolei przyznają, iż kościół przestał ich interesować i nie mają czasu na życie religijne. Z kolei niewielka część osób w różnym wieku przyznała, że do odejścia od kościoła, ateizmu lub agnostycyzmu zmotywowały ich przemyślenia światopoglądowe. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS. Jako negatywne zjawiska zachodzące w kościele katolickim respondenci wskazują pedofilię i jej ukrywanie, chciwość materialną kleru oraz uwikłanie w sprawy polityczne. Dla mniejszej liczby osób odejście od kościoła łączyło się z jakimś przeżyciem osobistym, krytyką poszczególnych księży, wpływem rodziny czy wejściem w drugi związek.
Jak kościół może poprawić tę sytuację?
To, że Polacy coraz mniej religijni, widzi również kościół katolicki. Choć dużo mówi się o tym problemie, to tak naprawdę nikt nie dąży do jego zmiany. Kościół obwinia współczesne wychowanie oraz wpływ mediów i niektórych polityków na młodych ludzi. Często księża po prostu nie wiedzą, jak trafić do takich osób. Części z nich zwyczajnie na tym nie zależy. Osoby starsze i w średnim wieku często podkreślają różne nieprawidłowości w kościele. Tutaj również księża nie wypadają lepiej – często niewygodne sprawy po prostu „zamiatane są pod dywan” lub bagatelizowane. Co prawda można powiedzieć, że współczesny sposób życia i pogoń za pieniądzem nie sprzyjają religijności Polaków, jednak kościół również nie czyni starań mogących przyciągnąć do siebie wiernych.
Coraz częściej do mediów wypływają różne sprawy kładące cień na kościele katolickim. Oto kilka z nich:
Ksiądz zatrzymany przez CBA za nadużycia finansowe,
Szokujące zatrzymanie księdza na Podkarpaciu za utrwalanie i posiadanie dziecięcej pornografii,
zatrzymanie księdza w związku z aferą dotyczącą Funduszu Sprawiedliwości,
Coraz dziwniejsze zdarzenia w diecezji sosnowieckiej.
Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.