Dziś kilka słów o następcy legendarnego Garbusa, jakim jest Volkswagen Golf pierwszej generacji. Prace nad projektem pojazdu zlecono w 1967 roku studiu Ital Design pod przewodnictwem Giorgetto Giugiaro. Giorgetto Giugiaro zdobył w 1999 roku główną nagrodę w plebiscycie na najlepszego projektanta samochodów XX wieku. Ital Design nadał Golfowi nowatorską sylwetkę co było nowością w motoryzacji tamtych czasów. VW Golf Mk1 otrzymał oznaczenie modelu VW Typ 17. Golf I był wyposażono w silnik umieszczony z przodu, napęd na przednią oś oraz pięciodrzwiowe nadwozie. Początek produkcji to 29 marca 1974 roku, na rynku północnoamerykańskim znany również jako Volkswagen Rabbit wprowadzony od 1975 roku.
Rabbit wyróżnia się prostokątnymi reflektorami i zmienioną stylizacją nadwozia. Pierwsze egzemplarze produkowane były w Wolfsburgu jako 3 i 5-drzwiowy hatchback. Pierwsze silniki jakie zastosowano w Golfie to silniki benzynowe o pojemności 1,1 i 1,5l. W 1976 roku pojawiła się sportowa wersja GTI, a także silnik wysokoprężny o pojemności 1,5. W październiku tego roku wyprodukowano pierwszy milion Golfów, a trzy lata później produkcja osiągnęła trzy miliony pojazdów. Sukcesem wizerunkowym jest zdobycie drugiego miejsca w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1975, ustępując jedynie Citroënowi CX.
Volkswagen Golf I Karmann Cabrio
Zmiany w wyglądzie nadwozia Volkswagen Golf I
W 1982 roku do gamy jednostek napędowych wprowadzono turbodoładowany silnik wysokoprężny GTD o mocy 70 KM. Nastąpiły również zmiany w wyglądzie nadwozia. Golf stał się jedną z najpopularniejszych linii segmentu C w portfolio Volkswagena, osiągając sukces na rynkach całego świata. W ciągu niemal 50 lat produkcji Golf był wytwarzany w wielu krajach. Należą do nich oprócz Niemiec USA, Belgia, Malezja, Australia, Meksyk, Jugosławia, RPA. Produkowano różne wersje nadwoziowe (3 i 5-drzwiowy hatchback
2-drzwiowy kabriolet) oraz 4-drzwiowy sedan i z różnymi silnikami). Model ten oferowany jest z napędem na przód lub wszystkie osie, z manualną lub automatyczną skrzynią biegów.
Jako samochód do miasta i do sportowej jazdy, Golf zyskał uznanie za niezawodność, jakość i szeroki wybór silników i wyposażenia. Zdobył wysokie noty w testach Euro NCAP, co czyni go bezpiecznym wyborem dla rodziny. Zawsze Volkswagena Golfa chwalono za łatwość dostępu do części zamiennych oraz uniwersalność, która pozwala dopasować zakup do budżetu i upodobań. Dzięki solidności, Golfa znają i doceniają kierowcy na całym świecie. W 1984 roku, zakończono produkcję samochodu. VW Golfa I wyprodukowano w niemal 7 milionach egzemplarzy.
Od 1984 roku wytwarzany w Republice Południowej Afryki pod nazwą City Golf. Ciekawostką jest fakt, że Volkswagen Golf pierwszej generacji pod nazwą City produkowany był do 2009 roku. Auto przechodziło kilka modernizacji chociażby taką jak to że od 2004 roku montowano deskę ze Skody Fabii pierwszej generacji. Zewnętrzny wygląd Golfa pozostawał bez zmian.
Volkswagen Golf I księżnej Diany
Mało kto jednak wie, że jednym samochodów uwielbianej przez miliony osób na świecie “Di” był Volkswagen Golf I. Jasnoniebieski Golf (prawdopodobnie w kolorze – Miami blau) użytkowany przez Dianę miał kilka lat il sprawował się bez problemu. Był to w końcu niezawodny samochód produkcji niemieckiej. Ten konkretny egzemplarz opuścił fabrykę w lipcu 1975 roku. Była to jeszcze wersja na tzw. „wąskiej lampie” z tyłu oraz zamontowanym na drzwiach kierowcy, pojedynczym lusterkiem. Czarna tapicerka, którą zostały obite jego fotele i kanapa była najprawdopodobniej odmianą o nazwie „lava black”. Wóz posiadał ekonomiczny silnik o pojemności 1093 cm³ i mocy 50 KM. Należy pamiętać, że lata siedemdziesiąte były okresem kryzysu paliwowego, który znacząco dawał o sobie znać właścicielom pojazdów z większymi jednostkami napędowymi. Mały Volkswagen świetnie sprawdzał się w roli modnego i praktycznie bezobsługowego daily-drivera.