Hak holowniczy w samochodzie, jak do tego podejść

Sezon urlopowy. Hak holowniczy w samochodzie, jak do tego podejść. Legalizacja i pieczątka w dowodzie, różnicą pomiędzy wiązką 7 a 13 pin. Homologacja EC lub ECE

185

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hak holowniczy w samochodzie, jak do tego podejść - hak wpinany
Hak holowniczy w samochodzie, jak do tego podejść - hak wpinany

Nadchodzi pora kiedy na naszych drogach pojawiają się pojazdy wyposażone w hak holowniczy ciągnące za sobą przyczepy campingowe. Poniżej w kilku słowach postaram się przybliżyć zagadnienie legalizacji haka holowniczego w samochodzie.

Zrób to sam, czy można samodzielne zamontować hak holowniczy w swoim samochodzie

Polskie prawo nie wymaga zaświadczenia o przeprowadzonym montażu haka ani tego typu dokumentów. Dlatego też montaż haka holowniczego możemy przeprowadzić zarówno w warunkach domowych lub w profesjonalnym warsztacie. Jeżeli posiadamy odpowiednie warunki i umiejętności, głównie podpięcia instalacji elektrycznej nic nie stoi na drodze, aby hak holowniczy zamontować we własnym garażu. Osoby, które zdecydują się na montaż haka holowniczego w profesjonalnym warsztacie, muszą przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych. Chodzi głównie o rodzaj haka, markę i model samochodu. Wybór pomiędzy samodzielnym montażem haka, a montażem profesjonalnym zależy od indywidualnych preferencji, umiejętności oraz budżetu.

Hak holowniczy w samochodzie, jak do tego podejść - elementy haka Steinhof
Hak holowniczy w samochodzie, jak do tego podejść – elementy haka Steinhof

Legalizacja haka holowniczego i pieczątka w dowodzie

Jak do tego podejść krok po kroku:

1) Montaż haka holowniczego.

2) Przeprowadzenie badania technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów. Koszt takiego badania to 35 złotych. Podczas badania sprawdzane jest przede wszystkim czy hak jak i sama wiązka elektryczna zostały zamontowane w sposób czy hak posiada tabliczkę znamionową.

3) Po pozytywnym przejściu badania technicznego otrzymujemy zaświadczenie z którym udajemy się do Wydziału Komunikacji. W przypadku negatywnej odpowiedzi musimy raz jeszcze (po usunięciu powodu odmowy) zgłosić się do Stacji Kontroli Pojazdów, ponownie opłacając badanie.

4) Wizyta w Wydziale Komunikacji. Dokumenty, które będziemy potrzebować to:

-dowód rejestracyjny,

-karta pojazdu, jeżeli była wydana,

-zaświadczenie ze Stacji Kontroli Pojazdów o pozytywnym przejściu badania technicznego.

Polecamy zabrać ze sobą również (do wglądu) dowód osobisty lub pisemnie pełnomocnictwo oraz dowód osobisty pełnomocnika, w przypadku reprezentowania właściciela samochodu przez inną osobę.

5) Wbicie haka holowniczego w dowód przez urzędnika.

Hak holowniczy bez tabliczki znamionowej to problem 

Hak holowniczy musi posiadać tabliczkę znamionową. Jest to jeden z najbardziej istotnych elementów w haku holowniczym. Na tabliczce znajdują się takie wartości jak uciąg haka, nacisk na kulę, rok produkcji oraz symbol i numer homologacji europejskiej. Bardzo często używane haki holownicze z różnych przyczyn nie posiadają tabliczki znamionowej dlatego ich wbicie w dowód rejestracyjny jest niemożliwe.

Używane haki holownicze pochodzą z samochodów powypadkowych, często bywają niekompletne, nie posiadają tabliczek znamionowych lub są zdeformowane. Ceny najtańszych, nowych haków holowniczych z homologacją EC lub ECE zaczynają się od kilkuset złotych. Montaż używanego haka holowniczego nie daje pewności, że diagnosta do legalizacji podejdzie bezproblemowo. Posiadając nowy hak z homologacją pozwoli nam uniknąć takich problemów.

Hak holowniczy w samochodzie, jak do tego podejść - kula 50 mm
Hak holowniczy w samochodzie, jak do tego podejść – kula 50 mm

Hak holowniczy w samochodzie – wiązki 7 lub 13 pin

Jak dotąd nie wprowadzono żadnej dyrektywy i przepisów mówiących o konieczności stosowania jednego typu wiązki. Główną różnicą pomiędzy wiązką 7 a 13 pin jest ilość obsługiwanych procesów. 

Wiązki 7 pinowe obsługują podstawowe funkcje takie jak światło stopu, kierunkowskazy, światła przeciwmgielne oraz światła pozycyjne. Według przepisów, wiązki tego typu można stosować dla przyczep o DMC do 750kg.

Przyczepy DMC powyżej 750 kg, muszą mieć zastosowane wiązki 13-pinowe. Takie wiązki posiadają takie funkcje jak wiązka 7 pinowa, a także funkcję światła cofania i możliwość przekazywania stałego napięcia do przyczepy.

Zastosowanie właściwej wiązki jest istotne z punktu badania technicznego i względów bezpieczeństwa. Przed zakupem i montażem poczytaj lub zasięgnij opinii specjalisty. Niewłaściwe wiązki, mogą spowodować uszkodzenie instalacji elektrycznej, a koszty naprawy mogą być duże. W przypadku Niemiec standardem jest stosowanie wiązki dedykowanej. Taka wiązka jest w 100% kompatybilna z instalacją w danym samochodzie. Zastosowanie tego typu wiązki minimalizuje ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej w przypadku przepięć, mamy też pewność że w przypadku takiej wiązki legalizacja haka holowniczego przebiegnie bezproblemowo.

Na koniec zachęcam do lektury artykułu – Przyczepy campingowe z NRD cz.1 oraz Bagażnik rowerowy – na dach czy na hak?

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Lipiec 2024 roku będzie przełomowym momentem w historii  trasy S3– Najdłuższy górski tunel w Polsce już w lipcu

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia