LPG z Rosji w odstawkę – nowe sankcje

LPG z Rosji w odstawkę - nowe sankcje, o ile wzrosną ceny gazu na stacjach dowiemy się na początku 2025 roku

332

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

LPG z Rosji w odstawkę - nowe sankcje
LPG z Rosji w odstawkę - nowe sankcje

Grupa Unimot, poprzez swoją spółkę Unimot Paliwa, zawarła strategiczną umowę z niemiecką firmą HES Wilhelmshaven Tank Terminal GmbH. Przygotowuje się na nadchodzące sankcje na rosyjskie LPG, które wejdą w życie w grudniu 2024 roku. Umowa ta obejmuje wynajem pojemności magazynowych zarówno dla gazu LPG, jak i oleju napędowego. To stanowi kluczowy element strategii Unimot na lata 2024-2028. LPG z Rosji w odstawkę a ceny w górę, pytanie o ile?

Nowy Kanał Logistyczny – sankcje na LPG z Rosji

Robert Brzozowski, wiceprezes zarządu ds. handlowych Unimot, podkreśla, że wynajęcie terminala w Wilhelmshaven to istotny krok w realizacji strategii zapewnienia stabilnych dostaw LPG z alternatywnych źródeł. Terminal ten jest wyposażony w pełną infrastrukturę, umożliwiającą transport produktów bezpośrednio drogą kolejową do Polski. To stanowi znaczącą przewagę nad polskimi portami, które mogą przyjąć gazowce o mniejszej pojemności.

Umowa przewiduje możliwość rozładunku i magazynowania gazu LPG o wolumenie około 8 tysięcy ton. Jak mówi przedstawiciel Unimot – zawieramy ją na 48 miesięcy, począwszy od 1 października 2024 roku. Jeśli trzeba możliwe jest przedłużenie na kolejne 24 miesiące. Wartość umowy w pierwszym okresie jej obowiązywania jest szacowana na 120 milionów złotych.

Rozszerzenie Usług na Olej Napędowy

Oprócz umowy na LPG, Grupa Unimot uzgodniła kluczowe warunki kolejnej umowy z HES Wilhelmshaven dotyczącej przeładunku i magazynowania oleju napędowego. Magazyn w Wilhelmshaven zagwarantuje pojemność 78 tysięcy metrów sześciennych dla oleju napędowego. Umowa ta ma obowiązywać przez 18 miesięcy od 1 lipca 2024 roku. Jest możliwość przedłużenia na kolejne 12 miesięcy, a jej wartość wyniesie około 15 milionów złotych.

Przełączenie się na terminal w Wilhelmshaven daje Grupie Unimot większą elastyczność w transporcie oleju napędowego. Poprzedni terminal w duńskim Gulfhavn, wynajęty w kwietniu 2022 roku, umożliwiał jedynie transport drogą morską. Nowy terminal w Niemczech pozwala na transport zarówno koleją, jak i samochodami ciężarowymi do Polski, co jest kluczowe w kontekście obecnych wyzwań geopolitycznych.

Przyszłość Bez LPG z Rosji

Umowy zawarte przez Unimot Paliwa z HES Wilhelmshaven Tank Terminal GmbH to dowód na konsekwentną realizację strategii uniezależnienia się od rosyjskich dostaw i zabezpieczenia stabilnych źródeł energii. Decyzja ta ma na celu nie tylko zapewnienie ciągłości dostaw, ale także wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski w obliczu nadchodzących sankcji. O ile wzrosną ceny gazu na stacjach dowiemy się na początku 2025 roku, eksperci mówią o 10%.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia