Wypadki dzieci na hulajnogach elektrycznych – policjanci alarmują

Ostatnio policja na Mazowszu często interweniuje podczas wypadków na hulajnogach elektrycznych, którym ulegają dzieci jeżdżące za szybko lub niezgodnie z przepisami

115

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wypadki dzieci na hulajnogach elektrycznych - dziewczynka na hulajnodze
Wypadki dzieci na hulajnogach elektrycznych - jak ich unikać?

Policja zwraca uwagę na zdarzające się zbyt często wypadki dzieci na hulajnogach elektrycznych. Ostatnio do kilku groźnych sytuacji doszło na terenie całego Mazowsza.

Dzieci często zapominają o ostrożności, a także nie zachowują zasad obowiązujących podczas poruszania się hulajnogami. Policjanci przypominają, że jazda hulajnogą elektryczną jest szybsza i bardziej niebezpieczna niż napędzaną siłami dziecka. Ostrzeżenia mundurowych nie są bezpodstawne. Wystarczy przyjrzeć się kilku sytuacjom z ostatnich dni. W Czwartek w Piasecznie 10-latek poruszający się hulajnogą elektryczną na czerwonym świetle wjechał prosto pod koła samochodu. Nie doznał poważniejszych obrażeń, gdyż nie jechał z dużą prędkością i miał na głowie kask. Skończyło się jedynie na strachu i potłuczeniach. Mniej szczęścia miał 11-latek, który w środę w Płońsku poruszał się hulajnogą elektryczną. Nagle z nieznanych przyczyn stracił kontrolę nad pojazdem i przewrócił się, uderzając głową o chodnik. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Wypadki dzieci na hulajnogach elektrycznych – nieostrożność i łamanie przepisów

Na kolejne nieszczęście nie trzeba było długo czekać. Tego samego dnia w miejscowości Jedlanka pod Radomiem 10-letni chłopiec poruszał się hulajnogą elektryczną po niewłaściwej stronie jezdni. Ten błąd sprawił, że spowodował zderzenie z samochodem Audi. 10-latek z obrażeniami ciała trafił do szpitala. We Wtorek w Białobrzegach dwóch chłopców niezgodnie z przepisami jechało jedną hulajnogą. Policja ustaliła, że wyjeżdżający z posesji kierowca Cupry nie zauważył hulajnogi poruszającej się ścieżką rowerową. W wyniku wypadku 14-latek jadący na hulajnodze doznał obrażeń nogi i trafił do szpitala.

Dzieci, które ukończyły 10 lat, powinny posiadać kartę rowerową. Dokument ten uprawnia je do poruszania się po drogach hulajnogą elektryczną lub rowerem. Największa prędkość, z jaką można jeździć na hulajnodze elektrycznej to 20 km/h. Warto jednak pamiętać, aby zawsze dostosowywać ją do warunków panujących na drodze. Tego typu pojazdami nie mogą poruszać się dzieci nie mające 10-ciu lat. Jedynym wyjątkiem jest strefa zamieszkania. Wówczas jednak dziecko musi znajdować się pod opieką osoby dorosłej.

Jak uniknąć nieszczęścia?

O czym warto pamiętać, aby uniknąć sytuacji, jakimi są wypadki dzieci na hulajnogach elektrycznych. Jadąc hulajnogą elektryczną, należy poruszać się pasem ruchu lub drogą przeznaczoną dla rowerów. W razie braku takich nawierzchni można skorzystać z jezdni. Ruch na niej musi odbywać się jednak z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli i to rozwiązanie jest niedostępne, powinno się wybrać chodnik lub drogę dla pieszych. Wtedy dziecko musi pamiętać, aby ustępować pierwszeństwa pieszym i dostosowywać szybkość jazdy do ich prędkości. Najczęstsze przyczyny wypadków to:

• Utrata panowania nad hulajnogą: Może nastąpić z różnych powodów, np. nierówna nawierzchnia, nagłe hamowanie, jazda z dużą prędkością.

• Kolizja z innym pojazdem lub pieszym.

• Upadek z hulajnogi: Może to nastąpić na skutek utraty równowagi, uderzenia w przeszkodę lub nagłego manewru.

• Zjazdy z dużych prędkości: Szczególnie niebezpieczne na elektrycznych hulajnogach, które mogą rozwijać duże prędkości.

Każdy wypadek jest inny i może mieć różne przyczyny. Warto jednak przypominać dzieciom o ostrożności i przestrzeganiu przepisów. Jeśli dziecko dopiero co zostało obdarowane hulajnogą elektryczną, dobrze jest pilnować, aby jeździło nią pod nadzorem osoby dorosłej.

Przeczytaj więcej o tym, jak poruszać się hulajnogą elektryczną.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia