Elon Musk: AI Zabierze Miejsca Pracy, Ale To Nie Koniecznie Złe

W styczniu naukowcy z MIT’s Computer Science and Artificial Intelligence Lab opracowali raport o miejscach pracy. Stwierdzili, że miejsca pracy przyjmują AI znacznie wolniej, niż się spodziewano i obawiano.

98

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

AI Zabierze Miejsca Pracy
AI Zabierze Miejsca Pracy

Elon Musk twierdzi, że sztuczna inteligencja zabierze nam wszystkie miejsca pracy, co niekoniecznie jest złe. „Przypuszczalnie żaden z nas nie będzie miał pracy,” powiedział Musk na temat AI podczas konferencji technologicznej w czwartek.

Opcjonalna Praca

Podczas wystąpienia zdalnego przez kamerę internetową na VivaTech 2024 w Paryżu, Musk opisał przyszłość, w której praca będzie „opcjonalna”. „Jeśli chcesz wykonywać pracę, która jest jak hobby, możesz to zrobić,” powiedział Musk. „Ale w przeciwnym razie, AI i roboty zapewnią wszelkie dobra i usługi, jakich zapragniesz.”

Aby ten scenariusz zadziałał, powiedział, potrzebny byłby uniwersalny wysoki dochód. Nie należy go mylić z uniwersalnym dochodem podstawowym, chociaż nie wyjaśnił, jak miałby on wyglądać. (UBI odnosi się do tego, że rząd daje pewną sumę pieniędzy każdemu, niezależnie od tego, ile zarabiają). „Nie byłoby braków w dobrach ani usługach,” powiedział.

Szybki Rozwój AI a Przyszłość Pracy

Zdolności AI gwałtownie wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat. Na tyle szybko, że regulatorzy, firmy i konsumenci wciąż próbują ustalić, jak odpowiedzialnie korzystać z tej technologii. Obawy również narastają w związku z tym, jak różne branże i miejsca pracy zmienią się w miarę proliferacji AI na rynku.

W styczniu naukowcy z MIT’s Computer Science and Artificial Intelligence Lab opracowali raport o miejscach pracy. Stwierdzili, że miejsca pracy przyjmują AI znacznie wolniej, niż się spodziewano i obawiano. Raport również wskazał, że większość miejsc pracy, które wcześniej uznano za narażone na AI, nie było w tym czasie opłacalnych dla pracodawców do automatyzacji. Eksperci również w dużej mierze wierzą, że wiele zawodów wymagających wysokiej inteligencji emocjonalnej i interakcji międzyludzkiej nie będzie wymagało zastąpienia. Czyli takich jak profesjonaliści z dziedziny zdrowia psychicznego, twórcy i nauczyciele.

Musk o Przyszłości AI – AI Zabierze Miejsca Pracy

Musk otwarcie wyrażał swoje obawy dotyczące AI. Podczas czwartkowego keynote nazwał technologię swoim największym strachem. Przytoczył „Culture Book Series” autorstwa Iana Banksa, utopijne fikcyjne spojrzenie na społeczeństwo zarządzane przez zaawansowaną technologię, jako najbardziej realistyczne i „najlepsze wyobrażenie przyszłej AI.” Jednak w przyszłości bez pracy Musk zastanawiał się, czy ludzie będą czuć się emocjonalnie spełnieni. „Pytań będzie naprawdę jedno o znaczenie – jeśli komputer i roboty mogą robić wszystko lepiej niż ty, czy twoje życie ma sens?” powiedział. „Myślę, że może być w tym nadal rola dla ludzi – w tym, że możemy nadawać AI sens.”

Wykorzystał również swoje wystąpienie, aby zaapelować do rodziców o ograniczenie ilości mediów społecznościowych, które dzieci mogą oglądać. Ponieważ „są programowane przez AI maksymalizującą dopaminę.”

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia