Dom rozpusty Europy. Niemiecka dzielnica, w której rządzi nędza i przemoc.

Kurfürstenstraße. Ciemna Strona Berlina. W sercu niemieckiej stolicy luksusowe apartamenty i modne kawiarnie kontrastują z nędzą, przemocą i nielegalnym handlem, tworząc przerażający obraz codzienności tej berlińskiej dzielnicy.

166

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezdomna kobieta

Ulicami Kurfürstenstraße w Berlinie przemierzają pracownice seksualne, czekając na klientów w drzwiach budynków. Tuż obok, w szkole podstawowej, dzieci uczą się mnożenia. To kontrastujące obrazy, które odzwierciedlają codzienną rzeczywistość tej dzielnicy – miejsca, gdzie luksusowe apartamenty i modne kawiarnie sąsiadują z nędzą, przemocą i nielegalnym handlem. Mimo narastających problemów, władze wciąż mają trudności z opanowaniem sytuacji.

Kurfürstenstraße, znana kiedyś z powodu swojej centralnej lokalizacji i rozwoju, stała się teraz centrum przestępczości i narkomanii. Liczba przestępstw w okolicy rośnie w zastraszającym tempie. Według senackiej administracji spraw wewnętrznych, w latach 2022-2023 zanotowano znaczny wzrost takich przestępstw jak włamania, napaści, przymus, pozbawienie wolności, groźby, kradzieże i uszkodzenia mienia. Statystyki mówią same za siebie: liczba włamań wzrosła z 228 do 741, napaści z 373 do 413, a przymus, pozbawienie wolności i groźby z 147 do 182. To tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ dane te obejmują jedynie zgłoszone przypadki. Na ulicach Kurfürstenstraße krzyki i bójki między osobami uzależnionymi od narkotyków są na porządku dziennym, a handel narkotykami kwitnie na każdym rogu.

 To tutaj zorganizowani handlarze ludźmi zmuszają kobiety z Europy Wschodniej do pracy seksualnej za niewielkie pieniądze

Życie w „Domu Rozpusty Europy”

Mieszkańcy Kurfürstenstraße żyją w ciągłym strachu. Peter Bank, 80-letni członek lokalnego stowarzyszenia Lebenswerter Kurfurstenkiez, podkreśla, że prostytucja jest tak powszechna, że dzieci codziennie widzą ją w drodze do szkoły. Bernd Lehmann, 79-letni mieszkaniec, opowiada o kradzieży roweru z balkonu, a Sandra S., 35-letnia pracownica lokalnej firmy, mówi o trudnościach w spędzaniu przerwy na lunch, kiedy na ulicach dochodzi do zastraszających sytuacji. Gunter Teichmann, 72-letni mieszkaniec, wspomina liczne włamania do swojego mieszkania, które zmusiły go do zainstalowania systemu alarmowego. Boris Cukermann, 64-letni mieszkaniec, zauważa, że obecność policji jest ograniczona, a prostytucja była jeszcze bardziej widoczna 10 lat temu.

Reinhold Gerken, 74-letni członek stowarzyszenia Lebenswerter Kurfurstenkiez, apeluje o zakazanie prostytucji ulicznej, podkreślając, że Kurfürstenstraße stała się „domem rozpusty Europy”, gdzie handlarze ludźmi zmuszają kobiety z Europy Wschodniej do pracy seksualnej. Mimo tych apeli, ulica ta od 2019 roku nie znajduje się już na liście obszarów zagrożonych przestępczością.

Kontrowersyjna Lista

Mimo wysiłków władz, sytuacja na Kurfürstenstraße wydaje się wymykać spod kontroli. Rzecznik okolicy Tempelhof-Schöneberg przyznaje, że dzielnica jest świadoma wzrostu liczby przestępstw i stara się przeciwdziałać przemocy poprzez różne projekty prewencyjne. Analizowana jest również budowa centrum powiadamiania ratunkowego, które mogłoby pomóc w szybszym reagowaniu na incydenty. Jednak mieszkańcy tracą nadzieję. Wielu z nich liczyło, że dzielnica odrodzi się dzięki nowym budynkom, sklepom i kawiarniom, ale rzeczywistość okazała się inna. Prostytucja i przestępczość nadal dominują, a życie codzienne jest pełne niepewności i strachu.

Od 2019 roku Kurfürstenstraße nie znajduje się już na liście obszarów zagrożonych przestępczością w Berlinie, co budzi kontrowersje wśród mieszkańców. Lista ta obejmuje teraz miejsca takie jak Alexanderplatz, Gorlitzer Park, Hermannplatz, Hermannstrasse, plac Kottbusser Tor, Rigaer Strasse i most Warschauer Brucke. Te lokalizacje są uznawane za obszary, gdzie przestępstwa są planowane, przygotowywane lub popełniane, co daje policji możliwość bardziej rygorystycznych kontroli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia