Mur dronów oddzieli Europę od Rosji

Mur dronów to bezpieczna i bardzo tania alternatywa do patroli granicznych załogowych w samolotach myśliwskich

429

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mur dronów to bezpieczna i bardzo tania alternatywa do patroli granicznych załogowych w samolotach myśliwskich
Mur dronów to bezpieczna i bardzo tania alternatywa do patroli granicznych załogowych w samolotach myśliwskich

Kraje regionu Morza Bałtyckiego zgodziły się na stworzenie „muru dronów”. Formacji która ma wykorzystywać bezzałogowe statki powietrzne do ochrony zewnętrznych granic państwowych. Inicjatywę ogłosiła szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite po piątkowym spotkaniu na Łotwie z przedstawicielami krajów bałtyckich, Polski, Finlandii i Norwegii.

Nowa inicjatywa technologiczna to mur dronów

„Mur dronów” ma być zupełnie nową inicjatywą, która obejmie teren od Norwegii do Polski. Celem projektu jest wykorzystanie dronów i innych zaawansowanych technologii do ochrony granic. Ochrony przed prowokacjami ze strony nieprzyjaznych krajów oraz do zapobiegania przemytowi. „Pozwoli nam to chronić się przed prowokacjami ze strony nieprzyjaznych krajów i zapobiegać przemytowi” – powiedziała Bilotaite agencji BNS.

Litwa już zaplanowała wzmocnienie ochrony swoich granic za pomocą dronów. Państwowa Straż Graniczna utworzyła jednostkę bezzałogowych statków powietrznych, a zakupione zostały już drony i systemy antydronowe. „Są to drony, które pozwalają nam obserwować sytuację z góry. Widzieć znacznie dalej niż pokazują nasze systemy nadzoru” – dodała Bilotaite.

Plan wdrożenia muru dronów

Ministra poinformowała, że teraz kraje regionu ocenią, jaką „pracę domową” muszą wykonać. Następnie, z pomocą ekspertów, opracują szczegółowy plan wdrożenia „muru dronów”. „Dzisiaj uzgodniliśmy ten pomysł, następnym krokiem są konkretne działania” – powiedziała, dodając, że na razie nie ma jeszcze ram czasowych realizacji projektu.

Szefowa MSW nie wykluczyła, że „mur dronów” zostanie sfinansowany przy pomocy funduszy UE. „Jeśli uzgodnimy wspólne rozwiązania, możemy ubiegać się o fundusze europejskie” – oznajmiła Bilotaite, podkreślając, że wspólny wniosek jako region zwiększa szanse na otrzymanie finansowania z Komisji Europejskiej.

Podczas spotkania na Łotwie uzgodniono również zorganizowanie wspólnych ćwiczeń ewakuacyjnych w krajach regionu. Ćwiczenia te mają na celu sprawdzenie przygotowania instytucji do ewakuacji ludności i współpracy między państwami. „Zgodziiliśmy się, że będziemy musieli sprawdzić się w ćwiczeniach regionalnych” – powiedziała Bilotaite.

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych na Łotwie, w dniach 23-24 maja, było drugim takim spotkaniem. Pierwsze odbyło się w Wilnie w ubiegłym roku. W spotkaniu uczestniczyła również delegacja z Ukrainy, a jednym z omawianych tematów była możliwość wspólnego ubiegania się o unijne finansowanie infrastruktury ochrony ludności. „Należy znaleźć sposoby finansowania ochrony ludności na poziomie europejskim” – podkreśliła Bilotaite. Mur dronów to bezpieczna i tania alternatywa do patroli załogowych w samolotach myśliwskich.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia