Piwo bezalkoholowe, a amerykańska prohibicja

Piwo bezalkoholowe, a amerykańska prohibicja. Piwo bezalkoholowe, krok po kroku, piwo niskoprocentowe z uwagi na zawartość alkoholu nie przekracza 0,5% objętości alkoholu.

140

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Piwo bezalkoholowe co to jest - piwo poniżej 0,5%
Piwo bezalkoholowe co to jest - piwo poniżej 0,5%

W historii bywa tak, że są sytuacje które doprowadzają do powstania czegoś nowego i tak powstało piwo bezalkoholowe. Historia mówi że pierwsze piwa bezalkoholowe pojawiły się w barach w 1919 roku. Była to odpowiedź na amerykańską prohibicję. Po upływie ponad 100 lat warzenie piwa bezalkoholowego jest niemal identyczne, jak w przypadku tradycyjnego piwa. Różnica polega na modyfikacji procesu fermentacji alkoholowej. Przeprowadza się tzw. fermentację zimną, z zastosowaniem niskiej temperatury lub fermentację przerywaną. Fermentacja zatrzymuje się na bardzo wczesnym etapie, zanim drożdże wyprodukują większe ilości alkoholu.

Skutkiem tego powstałe w ten sposób piwo jest niskoprocentowe, jednak z uwagi na zawartość alkoholu przekracza niekiedy 0,5% objętościowych. Z tego powodu nie zawsze może nosić miano bezalkoholowego. Właśnie dlatego powstały napój również musi zostać poddany procesowi dealkoholizacji. Przeprowadza się go podobnie, jak w przypadku win bezalkoholowych za pomocą destylacji próżniowej lub odwróconej osmozy.

Piwo bezalkoholowe, a amerykańska prohibicja, piwo bezalkoholowe co to jest. Piwem bezalkoholowym, zawierającym 0,5% alkoholu, nie da się wprowadzić w stan upojenia
Piwo bezalkoholowe, a amerykańska prohibicja, piwo bezalkoholowe co to jest

Jak powstaje Piwo bezalkoholowe, krok po kroku

Piwo bezalkoholowe powstaje w podobny sposób jak tradycyjne piwo. Proces fermentacji jest krótszy i kontrolowany tak, aby zawartość alkoholu nie przekraczała 0,5%.

Główne kroki wymagane w produkcji piwa bezalkoholowego:

  1. Warzenie jęczmienia: Na początku jęczmień jest namaczany, a następnie suszony i poddawany procesowi słodowania, aby uzyskać ekstrakt słodowy.
  2. Gotowanie brzeczki: Ekstrakt słodowy jest gotowany wraz z wodą i chmielem, aby uzyskać brzeczkę. Podczas gotowania wydzielają się z niej aromaty i smaki.
  3. Fermentacja kontrolowana: Brzeczka jest chłodzona i dodawany jest drożdż. Proces fermentacji jest krótszy niż w przypadku tradycyjnego piwa i kontrolowany tak, aby nie przekroczyć poziomu alkoholu 0,5%.
  4. Filtracja i pasteryzacja: Po zakończeniu fermentacji piwo jest filtrowane, aby usunąć pozostałe drożdże i cząsteczki. Następnie poddawane jest pasteryzacji, która pozwala zabić ewentualne bakterie i przedłużyć trwałość piwa.
  5. Aromatyzacja i gazowanie: Na koniec dodawane są aromaty i składniki dodatkowe, które nadają piwu bezalkoholowemu charakterystyczne smaki. Piwo jest także gazowane, aby uzyskać odpowiednie nasycenie dwutlenkiem węgla.

Po przejściu tej drogi, piwo bezalkoholowe jest butelkowane lub rozlewane do kegów i dalej trafia gotowe do sprzedaży.

Na koniec zapraszam do lektury artykułu – Piwo bezalkoholowe co to jest oraz materiału Jak zrobić piwo domowe – instrukcja warzenia

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia