Wrotycz roślina odstraszająca kleszcze

Wrotycz roślina odstraszająca kleszcze. Używając warto zachować ostrożność, ponieważ wrotycz jest trujący. Wrotycz zawiera tujon, Stosuj Repelenty, czyli środki do odstraszania organizmów zwierzęcych. Mogą to być związki chemiczne i substancje naturalne

147

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wrotycz roślina odstraszająca kleszcze. Uważaj jest trujący!
Wrotycz roślina odstraszająca kleszcze. Uważaj jest trujący!

Wrotycz to roślina, którego charakterystyczne żółte kwiaty zebrane w koszyczki posiadają właściwości odstraszających insekty i pajęczaki. Komary i kleszcze nie znoszą intensywnego zapachu, co sprawia, że jest on idealnym naturalnym środkiem ochrony przed tymi uciążliwymi stworzeniami. Warto jednak zachować ostrożność, ponieważ wrotycz jest trujący. Wrotycz zawiera tujon, który może być szkodliwy dla zdrowia, zwłaszcza u kobiet w ciąży, osób starszych i dzieci. Dlatego zawsze warto myć ręce po kontakcie z tą rośliną.

Jeśli chodzi o kleszcze, to są one obecne na terenach zielonych przez większość roku. Kontakt z zakażonym kleszczem może prowadzić do chorób takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego ważne jest, aby stosować środki ostrożności, gdy wychodzimy na spacery czy wycieczki w lesie czy parku.

Kilka rad na ochronę przed kleszczami przed wyruszeniem na wycieczkę:

  1. Odpowiedni ubiór: Zakładaj długie spodnie i bluzę, aby zminimalizować narażenie skóry na kontakt z kleszczami.
  2. Sprawdzanie ciała: Po powrocie z terenów zielonych dokładnie sprawdź swoje ciało pod kątem obecności kleszczy. Jeśli znajdziesz kleszcza, usuń go ostrożnie.
  3. Odpowiednie miejsca: Unikaj wysokiej trawy, krzaków i miejsc, gdzie kleszcze mogą się ukrywać.

Pamiętaj, że ochrona przed kleszczami jest ważna, ale nie powinna ograniczać naszej radości z kontaktu z naturą. Warto po prostu zachować zdrowy rozsądek i stosować się do wskazówek.

Kleszcz - Wrotycz roślina odstraszająca kleszcze
Kleszcz – Wrotycz roślina odstraszająca kleszcze

Wrotycz roślina odstraszająca kleszcze – Repelenty

Repelenty to różnego rodzaju środki, które służą do odstraszania organizmów zwierzęcych. Mogą to być związki chemiczne i substancje naturalne oraz urządzenia emitujące sygnały świetlne lub dźwiękowe. Działanie repelentów ma wpływ na zmysły zwierząt, takie jak wzrok, słuch, smak, węch lub dotyk, co skutkuje zmianą miejsca ich bytowania. Używajmy naturalnych repelentów, takich jak olejek z wrotyczu, lawendy, czystka czy eukaliptusa. Inne dobre olejki eteryczne pochodzą z z drzewa herbacianego, mięty, goździka lub ze słodkich migdałów. Ich intensywny zapach odstrasza kleszcze.

Korzyści wynikające ze stosowania repelentów:

  1. Ochrona przed ukąszeniami: Repelenty pomagają uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ukąszeniami owadów, takimi jak świąd czy opuchlizna.
  2. Minimalizacja ryzyka chorób: Dzięki stosowaniu repelentów można zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych przez owady, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

W wielu sklepach dostępne są gotowe preparaty, które zawierają substancje ochronne. Po ich aplikacji na skórę tworzą parującą warstwę, która jest nieprzyjemna dla owadów pod względem smaku i zapachu. Warto jednak pamiętać, że działanie repelentów może się zmniejszać wraz z poceniem, silnym wiatrem czy wysoką temperaturą. Bądźmy ostrożni i sprawdźmy dokładnie swoje ciało po powrocie z wycieczki. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na skórę, szczególnie tam, gdzie jest delikatna. Chodzi tu o skórę na głowie dzieci, pod pachami, za uszami, na ramionach, w okolicach pępka, w okolicach pachwin.

Zapraszam do lektury artykułu – Bezpieczni w lesie

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Czerwiec 2024 roku będzie przełomowym momentem w historii – CEPiK szykuje rewolucję

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia