Polak skazany w Kongo – sensacyjny zwrot akcji

Polski podróżnik skazany na dożywocie w Kongo został uwolniony - zainterweniował prezydent i ministerstwo spraw zagranicznych

133

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polak skazany w Kongo - Mariusz Majewski
Polak skazany w Demokratycznej Republice Konga za szpiegostwo odzyskał wolność

Starania ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i prezydenta Andrzeja Dudy przyniosły szybkie rezultaty – Polak skazany w Kongo na dożywocie odzyskał wolność.

Problemy Mariusza Majewskiego rozpoczęły się w lutym, gdy przebywał na terenie Demokratycznej Republiki Konga. Znajdował się na trasie pomiędzy miejscowościami Lubum – Kalemie – Goma – Kisanga. Pewnego dnia kontakt z podróżnikiem urwał się. Po kilkudziesięciu dniach Mariusz Majewski odezwał się z kongijskiego więzienia Makala Kinszasa. Stwierdził, że został zatrzymany i był wcześniej przesłuchiwany w nieznanym miejscu. Śledczy twierdzili, że podróżnik miał: „zbliżać się do linii frontu z milicjantami grup Mobondo; przemieszczać się po linii frontu bez autoryzacji właściwych władz oraz bez towarzystwa wykwalifikowanych agentów; robić zdjęcia wrażliwych i strategicznych miejsc; potajemnie obserwować działania wojskowych”. 23 Marca Mariusz Majewski stanął przed trybunałem wojskowym i usłyszał wyrok dożywocia.

Polak skazany w Kongo – interwencja Andrzeja Dudy

Na interwencję w sprawie podróżnika zdecydował się prezydent Andrzej Duda. W piątek odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Félixem Tshisekedi. Powiedział: „To jest obowiązek państwa polskiego, żeby dbać o życie, o zdrowie polskich obywateli, którzy są w takiej sytuacji dramatycznej. Zaznaczył też, że nad sprawą uwięzionego Polaka kancelaria prezydencka pracuje wspólnie z ministerstwem spraw zagranicznych. Rzecznik MSZ Paweł Wroński stwierdził w Piątek, że Mariusz Majewski nie jest szpiegiem tylko człowiekiem należącym do klubu podróżników. Stwierdził też, iż mężczyzna „w wyniku zbiegu okoliczności wydarzeń znalazł się na terenie Demokratycznej Republiki Konga”, a „jego zachowania wynikały z nieznajomości miejscowych obyczajów”. Działania polskich władz sprawiły, że Mariusz Majewski odzyskał wolność i obecnie znajduje się w polskim konsulacie w Brukseli.

Pozytywny finał sprawy polskiego podróżnika

Z faktu, że Polak skazany w Kongo odzyskał wolność cieszy się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Na platformie X napisał: „Polski obywatel skazany w Kongo na dożywocie został uwolniony i przebywa w polskim konsulacie w Brukseli”. Dodał także: „Zatrzymany w Demokratycznej Republice Konga i niesłusznie skazany Polak, pan Mariusz Majewski, jest już bezpieczny w Europie. Dziś rano w końcu mogliśmy porozmawiać”. Te dobre wiadomości potwierdził rzecznik MSZ. Dodał jednak: „Ostatnie wydarzenia odcisnęły się na nim, będzie potrzebował rehabilitacji i rekonwalescencji, ale jest w dopuszczalnym stanie zdrowa. Jednocześnie ostrzegł innych podróżników mówiąc: „świat w niektórych miejscach nie jest tak przyjazny jak kiedyś”. Z kolei Radosław Sikorski w opublikowanej w mediach społecznościowych rozmowie telefonicznej zwrócił się do Mariusza Majewskiego: „Bardzo się cieszę, że mogę z panem rozmawiać. Witam z powrotem w Europie. Swoje pan przeszedł. Chcę żeby pan wiedział, że całe państwo polskie działało wspólnie na rzecz pana uwolnienia, także bardzo się cieszę, że akcja odniosła sukces.”.

Więcej o sprawie Mariusza Majewskiego znajdziesz w tym artykule.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia