50-lecie Izby Pamięci, Wartownia nr 1 Westerplatte

82

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

50-lecie Izby Pamięci, Wartownia nr 1 Westerplatte
50-lecie Izby Pamięci, Wartownia nr 1 Westerplatte

W tym roku obchodzimy 50-lecie powstania Izby Pamięci w Wartowni nr 1 na Westerplatte. Tego symbolicznego miejsca walki i niezłomności polskich żołnierzy. 29 czerwca 1974 roku obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej utworzyli pierwszą izbę pamięci, aby upamiętnić heroizm tych, którzy bronili naszej wolności. Muzeum Gdańska, od początku współpracujące z westerplatczykami, przejęło opiekę nad tym miejscem w 1980 roku, kontynuując tradycję pamięci i hołdu.

Wielka rocznica w sercu polskiej historii

Od 29 maja zwiedzający będą mogli zapoznać się z nową stałą wystawą, która łączy półwieczną tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami scenograficznymi. Nowa wystawa to owoc wielu lat badań, rozmów ze zwiedzającymi oraz pracy artystów. Eksponaty, takie jak pamiątki po majorze Sucharskim, zyskały nowe znaczenia i konteksty, które przybliżają historię w zupełnie inny sposób.

Nowa wystawa to nie tylko militaria, ale przede wszystkim historie ludzi, którzy tworzyli to miejsce. Wśród nowych eksponatów znajdziemy m.in. rzeźbę nagrobną majora Henryka Sucharskiego autorstwa Zygfryda Korpalskiego oraz unikalne kroniki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, dokumentujące powojenną działalność westerplatczyków.

Otwarcie nowej wystawy odbędzie się 29 maja o godz. 10:00, a Wartownia nr 1 będzie czynna codziennie aż do końca września. Jubileusz 50-lecia pierwszej placówki muzealnej na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej odbędzie się 29 czerwca o godz. 11:00. W ramach obchodów odbędą się również wystawy plenerowe oraz zajęcia edukacyjne, które przybliżą historię i znaczenie tego miejsca.

Artystyczna animacja przestrzenna, Wartownia nr 1 Westerplatte

Jednym z kluczowych elementów nowej wystawy jest artystyczna animacja przestrzenna, stworzona przez zespół artystów pod kierunkiem Roberta Turło. Audiowizualna interpretacja doświadczeń obrońców Westerplatte pozwoli zwiedzającym poczuć emocje towarzyszące żołnierzom podczas obrony. Taka forma przekazu ma na celu głębsze zrozumienie i zapamiętanie historii tego miejsca.

Za projekt nowej ekspozycji odpowiedzialna jest Agata Cieśnik, której poprzednie realizacje dla Muzeum Gdańska zdobyły uznanie i nagrody. Wsparcia przy tworzeniu wystawy udzieliła także Wirginia Węglińska z Muzeum Marynarki Wojennej oraz dr Anna Walczak z Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej.

Wartownia nr 1 na Westerplatte jest nie tylko najstarszym muzeum na Westerplatte, ale również jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej. To tutaj, w symbolu polskiej walki o wolność, możemy oddać hołd tym, którzy oddali życie za nasz kraj. 50-lecie Izby Pamięci jest doskonałą okazją, by przypomnieć sobie o ich poświęceniu i niezłomności, która stała się fundamentem naszej tożsamości narodowej.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i uczczenia pamięci bohaterów Westerplatte, którzy swoją odwagą i determinacją zapisali się na kartach historii Polski. Wartownia nr 1 Westerplatte to symbol specjalny który stworzyli obrońcy tego miejsca.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia