Przyjaciółka Kaczyńskiego w radzie nadzorczej Orlenu – wysokie standardy i wynagrodzenia…

Przyjaciółka Kaczyńskiego Janina Goss w radzie nadzorczej Orlenu czyli kolejna osoba z bliskich prezesa PiS z wysokimi zarobkami

133

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przyjaciółka Kaczyńskiego Janina Goss w radzie nadzorczej Orlenu czyli kolejna osoba z bliskich prezesa PiS z wysokimi zarobkami
Przyjaciółka Kaczyńskiego Janina Goss w radzie nadzorczej Orlenu czyli kolejna osoba z bliskich prezesa PiS z wysokimi zarobkami

Janina Goss, znana przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego i często określana jako szara eminencja PiS, zasiadała w radzie nadzorczej Orlenu niespełna rok, zarabiając w tym czasie 159 tys. zł. Jej nominacja do RN Orlenu wywołała duże poruszenie i była szeroko komentowana w mediach jako przejaw kumoterstwa. Goss pełniła funkcję członka w trzech komitetach: audytu, sponsoringu sportowego i bezpieczeństwa. Dla przypomnienia, przyjaciółka Kaczyńskiego Pani Goss została też zwolniona z rady nadzorczej PGE gdzie zarabiała ponad 80tys miesięcznie. Warto być blisko Jarosława Kaczyńskiego bo to wartość ekonomicznie wymierna.

Wysokie wynagrodzenia w Orlenie, Nominacje i odwołania

W sprawozdaniu RN spółki o wynagrodzeniach w 2023 r. ujawniono, że członkowie zarządu Orlenu zarobili od 1,44 do 2,79 mln zł brutto. Największe wynagrodzenie, 2,79 mln zł, przypadło byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Całkowite wynagrodzenia dla zarządu w 2023 r. wyniosły nieco ponad 24 mln zł. Członkowie rady nadzorczej otrzymali od niespełna 150 tys. do ponad 184 tys. zł, z Wojciechem Jasińskim na czele, który zainkasował najwyższą kwotę.

Janina Goss została powołana do rady nadzorczej Orlenu przez Ministerstwo Aktywów Państwowych 11 stycznia ubiegłego roku. W połowie grudnia została odwołana ze stanowiska, jako pierwsza po zmianie władzy w Polsce. Były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, bronił jej nominacji, podkreślając, że była powołana zgodnie z prawem i posiadała duże doświadczenie, często zadając wiele pytań, co miało świadczyć o jej zaangażowaniu.

Rola Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński, jako lider PiS, odgrywał kluczową rolę w rozdawaniu kart w Orlenie. Przyjaciele i bliscy współpracownicy Kaczyńskiego, tacy jak Janina Goss, byli mianowani na wysokie stanowiska w spółkach skarbu państwa. Goss, będąca lojalną zwolenniczką Kaczyńskiego, była przykładem, jak sieć osobistych powiązań wpływała na obsadzanie kluczowych stanowisk.

Nominacje takie jak ta Janiny Goss były często krytykowane jako przejaw kumoterstwa i nepotyzmu, gdzie kluczowe stanowiska były obsadzane nie na podstawie kompetencji, ale bliskich relacji z liderami partii rządzącej. Krytycy wskazywali, że takie praktyki podważają zaufanie do spółek skarbu państwa i mogą prowadzić do nieefektywnego zarządzania.

Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, bronił nominacji Goss, twierdząc, że była ona powołana zgodnie z prawem i miała odpowiednie kwalifikacje. Podkreślał jej doświadczenie oraz zaangażowanie w działalność spółki. Niemniej jednak, jej szybkie odwołanie po zmianie władzy sugeruje, że jej nominacja była bardziej związana z politycznymi układami niż merytorycznymi kompetencjami.

Wnioski

Przypadek Janiny Goss i jej roli w Orlenie jest doskonałym przykładem, jak kumoterstwo i nepotyzm mogą wpływać na zarządzanie dużymi spółkami państwowymi w Polsce. Kluczowe stanowiska obsadzane są często na podstawie bliskich relacji politycznych, co rodzi pytania o efektywność i transparentność takich decyzji. Wprowadzenie większej transparentności i merytorycznych kryteriów nominacji mogłoby przyczynić się do poprawy zarządzania i zaufania do spółek skarbu państwa. Przyjaciółka Kaczyńskiego to nie jedyna bliska osoba z kręgów prezesa która zyskała ekonomicznie, to są dziesiątki osób wskazanych do zarabiania grubej kasy.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia