Projekt solarny współwłaściciela Lotosu – Aramco

Projekt solarny Saudi Aramco to jeden z największych projektów tego typu na świecie, tylko Chińczycy mają większe.

91

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

elektrownia solarna OZE Projekt Solarny
wielka elektrownia solarna OZE Projekt Solarny

Dwie godziny jazdy od Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej, rozciągają się rzędy paneli słonecznych, które wyglądają jak fale na oceanie. Pomimo niemal nieograniczonych rezerw ropy, królestwo stawia na energię słoneczną i wiatrową. Stara się utrzymać wiodącą pozycję w zmieniającym się przemyśle energetycznym. Projekt solarny Aramco dorównuje największym projektom w Chinach.

Projekt solarny największego producenta ropy w Arabii

Faisal Al Omari, dyrektor generalny niedawno ukończonego projektu słonecznego Sudair, patrząc na 3,3 miliona paneli pokrywających 14 mil kwadratowych pustyni, powiedział, że opowie swoim dzieciom i wnukom o wkładzie w transformację energetyczną Arabii Saudyjskiej. Sudair, który może oświetlić 185 tysięcy domów, jest pierwszym z wielu planowanych gigantycznych projektów mających zwiększyć udział energii odnawialnej do 50% do 2030 roku.

Analitycy twierdzą, że osiągnięcie tego ambitnego celu jest mało prawdopodobne. „Jeśli osiągną 30%, będę zadowolony, bo to będzie dobry sygnał,” powiedział Karim Elgendy, analityk klimatyczny w Middle East Institute. Mimo to, królestwo planuje szybko budować farmy słoneczne. „Takich ilości nie widzi się nigdzie indziej, tylko w Chinach,” powiedział Marco Arcelli, dyrektor generalny Acwa Power, saudyjskiego dewelopera Sudair.

Saudi Aramco wkracza w Energię Słoneczną zgodnie z trendami

Saudi Aramco, główny producent ropy naftowej, dostrzega zmieniający się krajobraz energetyczny. Aby zdobyć pozycję w sektorze słonecznym, Aramco nabyło 30% udziałów w Sudair, co jest pierwszym krokiem w planowanym portfelu słonecznym o mocy 40 gigawatów. Firma planuje także rozwijać działalność w zakresie magazynowania gazów cieplarnianych pod ziemią oraz finansować produkcję e-paliw z dwutlenku węgla i wodoru.

Mimo tych inicjatyw, presja na przyspieszenie transformacji energetycznej może rosnąć w Arabii Saudyjskiej i innych krajach regionu, gdzie młode, świadome ekologicznie społeczeństwa są szczególnie narażone na zmiany klimatyczne. Shady Khalil z Greenpeace Middle East and North Africa powiedział: „Kraje z regionu MENA, w tym Arabia Saudyjska, będą musiały stawić czoła skutkom zmian klimatycznych, takim jak ekstremalne temperatury i niedobór wody.”

Nowoczesne Technologie i Zielone Praktyki a Ograniczenie Produkcji Ropy

Pomimo twierdzeń, że ropa naftowa ma długą przyszłość, Saudi Aramco chce pokazać, że nie jest uwięzione w przeszłości zanieczyszczającej środowisko, lecz stawia na innowacje. Firma zaprosiła dziennikarzy na prezentację, podczas której młodzi Saudyjczycy opisywali zielone praktyki, takie jak użycie dronów zamiast ciężarówek do poszukiwań ropy.

W ostatnich dwóch latach Arabia Saudyjska nakazała Aramco znacząco ograniczyć produkcję ropy do dziewięciu milionów baryłek dziennie, zgodnie z porozumieniami w grupie OPEC Plus. W styczniu Aramco ogłosiło, że saudyjski rząd nakazał wstrzymanie zwiększania zdolności produkcyjnej ropy.

Mimo tych ograniczeń, Aramco nadal inwestuje w ropę i gaz ziemny, które mają odgrywać ważną rolę do 2050 roku i później. Ahmed Al-Khowaiter, wiceprezes Aramco ds. technologii i innowacji, uważa, że rynki w przyszłości będą bardziej cenić produkty niskoemisyjne, co przyniesie firmie większe zyski. Projekt solarny wkrótce zacznie przynosić zyski, docelowo będzie to główne źródło dochodów saudyjczyków.

Ropa Naftowa a Przyszłość Aramco

Aramco pozostaje jedną z najbardziej dochodowych firm na świecie. W pierwszym kwartale tego roku firma zarobiła 27,3 miliarda dolarów i ogłosiła wypłatę 31,1 miliarda dolarów dywidend, głównie dla saudyjskiego rządu. Firma twierdzi, że 10% swoich inwestycji przeznaczy na inicjatywy niskoemisyjne, choć analitycy sądzą, że te działania nie mają jeszcze znaczącego wpływu na wyniki finansowe.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia