Atak Huti na lotniskowiec USA! FILM.

Bojownicy Huti, wspierani przez Iran, zaatakowali amerykański lotniskowiec "Eisenhower" na Morzu Czerwonym oraz inne jednostki pływające, zwiększając napięcia w regionie.

175

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tonący statek towarowy po ataku Huti na Morzu Czerwonym.

W ostatnich dniach doszło do serii sześciu ataków przeprowadzonych przez bojowników Huti. Na amerykańskie jednostki pływające na Morzu Czerwonym i Oceanie Indyjskim. Jednym z głównych celów ataków był lotniskowiec „Eisenhower”, który operuje w północnej części Morza Czerwonego. Ataki te były częścią większej kampanii prowadzonej przez Hutich, wspieranych przez Iran, przeciwko jednostkom wojennym i handlowym w regionie.

Rzecznik sił zbrojnych Huti, Yahya Saree, poinformował agencję Reuters, że w ciągu ostatniej doby doszło do sześciu ataków. W tym dwa skierowane bezpośrednio na lotniskowiec „Eisenhower”. Wśród celów znalazł się również amerykański niszczyciel oraz trzy statki handlowe na Morzu Czerwonym, Morzu Arabskim i Oceanie Indyjskim. Obecnie brak jest wiarygodnych informacji na temat skutków tych ataków.

Konsekwencje dla geopolityki i bezpieczeństwa regionu

Huti, którzy od 2014 roku są zaangażowani w wojnę domową w Jemenie. Regularnie przeprowadzają ataki na okręty wojenne i statki handlowe na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. Ich działania są częścią szerszej solidarności z palestyńskim Hamasem, zaangażowanym w konflikt z armią izraelską w Strefie Gazy.

Ataki na amerykańskie jednostki pływające mogą oznaczać eskalację napięć w regionie co może mieć poważne konsekwencje dla sytuacji geopolitycznej na Morzu Czerwonym i Oceanie Indyjskim. Wzmożona aktywność Hutich w regionie może prowadzić do zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, a także do zaostrzenia sankcji przeciwko Iranowi, który jest oskarżany o wspieranie Huti. Jakie będą dalsze kroki zaangażowanych stron i jakie konsekwencje przyniosą te wydarzenia, pozostaje na razie bez odpowiedzi.

Huti, kim są piraci z Jemenu?

Huti, znani również jako ruch Ansar Allah. Są rebeliantami z Jemenu, którzy odgrywają kluczową rolę w trwającym tam od 2014 roku konflikcie. Ruch ten wywodzi się z grupy religijnej Zajdytów, gałęzi szyizmu, która dominuje w północnym Jemenie. Huti są znani ze swojej działalności wojskowej i politycznej, mającej na celu obalenie jemeńskiego rządu i ustanowienie własnej władzy. Ruch Huti powstał na początku lat 90. XX wieku jako reakcja na marginalizację i prześladowania Zajdytów przez sunnickie rządy Jemenu. Został założony przez Husajna Badreddina al-Hutiego, który sprzeciwiał się polityce rządu, korupcji i wpływom zagranicznym. W szczególności Stanów Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej.

Po śmierci Husajna al-Hutiego w 2004 roku, jego brat, Abdul-Malik al-Huti, przejął przywództwo ruchu. Pod jego kierownictwem Huti stali się bardziej zorganizowani i zaczęli prowadzić zbrojną walkę przeciwko rządowi jemeńskiemu, co ostatecznie doprowadziło do ich przejęcia kontroli nad stolicą kraju, Saną, w 2014 roku. Ruch Huti odgrywa kluczową rolę w geopolityce Bliskiego Wschodu. Ich sojusz z Iranem oraz wrogość wobec Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników sprawiają, że są istotnym elementem regionalnych konfliktów i napięć. Działania Huti wpływają na stabilność i bezpieczeństwo na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej, kluczowych dla globalnego handlu i energetyki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia