Podróże to nieodłączny element dzisiejszych czasów. Możemy przemieszczać się łatwo, szybko i w dodatku łączyć online z bliskimi z niemalże każdego zakątka ziemi. Aby jednak nie przepłacić za usługę roamingu, należy zastosować się do kilku prostych zasad. W innym przypadku możemy bardzo zdziwić się rachunkiem, który przyjdzie do nas po powrocie do domu. Jakie to są zasady? Co może pomóc w oszczędnościach podczas podróży? Zapraszamy do lektury artykułu! Jak zaoszczędzić na kosztach roamingu – nasz poradnik internetowy.
1 Wybierz plan taryfowy z korzystnym roamingiem
Roaming to bardzo przydatna usługa. To dzięki niej podczas używania pakietów danych czy dzwonienia z innego kraju do ojczyzny nie naliczają się dodatkowe, znacznie wyższe opłaty. Jak to się dzieje? Będąc za granicą, łączymy się z sieciami innych operatorów na terenie danego państwa, którzy mają umowę z naszym dostawcą.
Pierwszym krokiem, który pozwala zaoszczędzić na kosztach, jest dokładne przejrzenie planu taryfowego i zweryfikowanie go pod kątem roamingu. Liczy się to, ile GB internetu możemy zyskać w ramach danej usługi oraz jaka jest jej cena. Dodatkowo należy oczywiście sprawdzić stawki za połączenia. Najczęściej w większości państw Unii Europejskiej będą one bezpłatne. Natomiast wysyłanie wiadomości będzie kosztowało tyle, co w kraju. To korzystna oferta, na którą warto się zdecydować.
Poza Unią Europejską koszty połączeń i korzystania z transmisji danych są zdecydowanie większe. Przed podróżą należy dokładnie sprawdzić, czy dana oferta abonamentowa oferuje korzystne warunki dla roamingu w państwie, do którego się wybieramy. Jeśli nie, najlepiej jest sprawdzić, czy istnieje możliwość zakupienia takich pakietów. Warto również mieć na uwadze, że w rzadkich przypadkach mogą zostać naliczone opłaty dodatkowe. Jednak dotyczą one głównie sytuacji, gdy dany numer był zalogowany przez większość czasu do sieci partnerów roamingowych przez okres 4 miesięcy.
2 Używaj Wi-Fi tak często, jak to możliwe
Aby zaoszczędzić na roamingu, warto jest łączyć się jak najczęściej do lokalnych sieci Wi-Fi. Można je spotkać w większości hoteli, kawiarni czy restauracji. Są one dostępne także na lotniskach. O takiej możliwości trzeba pamiętać, szczególnie gdy chcemy zadzwonić do kogoś przez komunikator internetowy. To usługa, która wymaga wykorzystania większej ilości GB, więc jeśli da się skorzystać z niej za darmo, to zdecydowanie warto to zrobić.
Podczas korzystania z Wi-Fi należy pamiętać jedynie o łączeniu się z sieciami, które są zabezpieczone hasłem. Warto korzystać z VPN (Virtual Private Network). Na komórce można włączyć tę opcję przez zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku innych urządzeń np. laptopa – wtedy również warto zadbać o połączenie VPN.
3 Wyłączaj internet, gdy z niego nie korzystasz
Wiele osób włącza internet mobilny wraz z roamingiem na wakacjach i całkowicie o tym zapomina. A przecież wymiana danych przez internet zachodzi nawet bez naszej ingerencji w sieci! Pobieranie aktualizacji, informacji o pogodzie, lokalizacji – to wszystko dzieje się w momencie, gdy zostawiamy włączony internet mobilny. Liczba GB roamingu do wykorzystania jest zazwyczaj ograniczona, dlatego warto pamiętać o wyłączeniu go za każdym razem, gdy kończymy z niego korzystać. Aby dodatkowo upewnić się, że jesteśmy bezpieczni, warto odnaleźć w smartfonie funkcję wyłączenia automatycznego aktualizowania aplikacji i synchronizacji w tle.
4 Rozważ korzystanie z lokalnych kart SIM
W niektórych przypadkach korzystanie z lokalnych kart SIM ma sens. Gdy wybieramy się do krajów Unii Europejskiej, najprawdopodobniej nie będziemy musieli korzystać z tej opcji, chyba że nie mamy wykupionego abonamentu komórkowego z roamingiem. Jeśli mamy – nasze wszystkie połączenia będą darmowe, a SMS-y i MMS-y liczone tak samo, jak w kraju (tak jest, chociażby w ofercie Play). Jeśli natomiast nie wykupiliśmy roamingu, albo wybieramy się do kraju, w którym korzystanie z niego wiąże się z większymi kosztami (np. USA), warto kupić lokalną kartę SIM.
W ten sposób można skorzystać ze znacznie tańszej taryfy na połączenia, SMS-y i dostępu do internetu niż standardowe stawki roamingowe. Jednak decyzja o zakupie lokalnej karty SIM może mieć też swoje minusy. Jakie? Przed ruszeniem w podróż należy odblokować numer na wszystkie sieci. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że nasz numer się zmieni. Proces aktywacji usługi też jest inny w zależności od kraju. Trzeba o tym wszystkim pamiętać, aby nie zaskoczyć się po przyjeździe na miejsce! Lokalna karta SIM będzie dobrą opcją, jeśli planujemy dłuższy pobyt za granicą i intensywne korzystanie z danych mobilnych.
5 Wykonuj połączenia i wysyłaj wiadomości przez internet
Jeśli mamy wykupiony korzystny pakiet z roamingiem danych w krajach spoza Unii Europejskiej – zawsze łączmy się z bliskimi przy pomocy internetu. Jednocześnie ustawione limity wykorzystania danych będą dodatkowo pomagać nam kontrolować sytuację, a my nie zapłacimy za tradycyjne połączenia i SMS-y. Aby dowiedzieć się, jaki jest cennik wykonywania takich połączeń w danym kraju, warto skontaktować się z operatorem.
Najlepszym rozwiązaniem do komunikowania się przez internet jest zainstalowanie aplikacji takich jak WhatsApp, Skype czy Messenger. Pozwolą one na prowadzenie rozmów głosowych, rozmów wideo i wymianę wiadomości bez dodatkowych kosztów związanych z roamingiem telekomunikacyjnym. Dodatkowo w miarę możliwości można z nich korzystać przy użyciu nie własnego internetu, a lokalnego Wi-Fi.
6 Codziennie monitoruj zużycie danych!
Monitorowanie zużycia danych mobilnych jest niezbędne, aby efektywnie zarządzać kosztami w roamingu. Wielu operatorów komórkowych oferuje aplikacje, które pozwalają na śledzenie ilości wykorzystywanych danych w czasie rzeczywistym. Korzystanie z tych narzędzi umożliwia dokładne kontrolowanie, ile danych jest zużywanych każdego dnia. To kluczowe podczas podróży za granicę, gdzie stawki za dane mogą być znacznie wyższe. Warto także włączyć w ustawieniach telefonu miesięczny limit danych – telefon sam wyłączy internet, gdy limit zostanie przekroczony.
Warto regularnie sprawdzać jakie aplikacje zużywają konkretne ilości danych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, które z nich warto wyłączyć lub ograniczyć korzystanie z nich. Codzienne monitorowanie pozwala trzymać rękę na pulsie!
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński