Wczesny Koniec Sezonu na Truskawki

Koniec Sezonu na Truskawki - Inne Nadchodzące Owoce Sezonowe i ich ceny, czy będą również szokująco wysokie jak truskawki?

62

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Truskawki możemy spożywać nie tylko w formie przekąski, ale również jako dodatek do sałatek, jogurtów czy kefirów

Sezon na truskawki w tym roku zaczął się dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj, co oznacza, że również szybciej się skończy. Ekspert rynku hurtowego w Broniszach, Maciej Kmera, wyjaśnia, że różnice w dojrzewaniu owoców w całej Polsce wynoszą około dwóch tygodni. Nadchodzą ostatnie dni „głównego wysypu”, a sezon na pewno skończy się szybciej. Michał Gmys z Gospodarstwa Ogrodniczego GMYS przewiduje, że w województwie kujawsko-pomorskim truskawki będą dostępne do połowy czerwca. Koniec Sezonu na Truskawki to początek innych owoców sezonowych.

Sezon Truskawkowy w Różnych RegionachMiejsca, Gdzie Sezon Już się Kończy

Na Mazowszu sezon na truskawki prawdopodobnie skończy się wcześniej niż na północy Polski, gdzie dojrzewanie owoców jest opóźnione. W Kaszubach sezon na truskawki zacznie się później niż w centrum i na południu kraju. Plantatorzy zauważają, że długość sezonu zależy również od pogody. Upalne i słoneczne dni mogą skrócić sezon, podobnie jak wilgotna i zimna pogoda, która sprzyja rozwojowi chorób.

W niektórych miejscach sezon na truskawki już się zakończył. Na przykład w okolicach Czerwińska truskawki spod osłon pojawiły się już w drugim tygodniu maja i obecnie zbiera się późniejsze odmiany gruntowe. Michał Gmys zaznacza, że teraz na rynek trafiają głównie późniejsze odmiany i odmiany powtarzające.

Ceny Truskawek na Rynku i Wpływ Pogody na Ceny i Podaż

Średnia cena truskawek na Broniszach wynosi obecnie około 7,50 zł/kg. Maciej Kmera podkreśla, że konsumenci szukają wysokiej jakości truskawek, które muszą być czyste, błyszczące i odpowiednio zabarwione. Truskawki „gorszego sortu” można znaleźć za około 5 zł/kg, ale jeśli zależy nam na jakościowym towarze, to zapłacimy około 8 zł. Cena truskawek zależy również od pory dnia – rano i wieczorem jest większa konkurencja, co sprzyja promocjom.

Ceny truskawek mogą również zależeć od alternatywnych strumieni sprzedaży, takich jak ceny skupu do przemysłu. Obecnie cena skupu wynosi około 3,50 zł/kg. Jeśli ta cena wzrośnie, część truskawek może trafić do przemysłu, co wpłynie na podaż i ceny na rynku hurtowym. Ewentualne klęski klimatyczne również mogą wpłynąć na ceny, zmniejszając podaż i podnosząc ceny.

Koniec Sezonu na Truskawki – Inne Nadchodzące Owoce Sezonowe i ich ceny

Plantatorzy truskawek nie kryją rozczarowania obecnym sezonem, który był trudny ze względu na warunki pogodowe. Michał Gmys przyznaje, że walczą z jakością plonu z powodu częstych nawałnic deszczu. Inny plantator z Mazowsza mówi, że sezon był umiarkowany, ale nie rezygnuje z uprawy, ponieważ ma jeszcze truskawki odmiany powtarzającej się.

Zamiast truskawek, na rynku pojawią się inne owoce sezonowe. W lipcu będzie dużo malin i borówek, a w sierpniu dołączą jabłka. Maciej Kmera zauważa, że cena malin spod osłon już teraz spada, ponieważ rośnie ich podaż. Obecnie maliny na Broniszach kosztują średnio 30 zł/kg, a krajowe czereśnie 12 zł/kg. Konsumenci będą musieli wybierać pomiędzy truskawkami a innymi owocami.

Kupując owoce na giełdach owocowo-warzywnych, należy zwracać uwagę na odpowiednie oznakowanie. Kilka dni temu w Krakowie sprzedawcy oferowali czereśnie z Rumunii, Serbii i Węgier bez odpowiednich oznaczeń. Kontrolerzy z IJHARS nałożyli mandaty na sprzedawców, co podkreśla znaczenie prawidłowego oznakowania produktów.

———————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia