Komisja ds. Wpływów rosyjskich rozpoczyna prace pod kierownictwem generała Stróżyka

W środę ruszyła komisja ds. zbadanie wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004–2024, premier Donald Tusk. Podkreślił, że komisja będzie wolna od wpływów i częściowych wpływów. „Efekty pracy, które zostały udostępnione z odpowiedzialnymi, poznacie szybko, pierwszy raport za dwa miesiące”, zapowiedział Tusk. dyrektorem naczelnym był szef SKW, gen. Jarosława Stróżyka

139

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Warszawa, 05.06.2024. Premier Donald Tusk (L) oraz minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie KPRM w Warszawie, 5 bm. Premier ogłosił rozpoczęcie działań komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004–2024.

Premier Donald Tusk, że komisja badająca wpływ rosyjskie i białoruskie w Polsce w latach 2004-2024 swoich prac. Podkreślił, że komisja ma być zależna i wolna od częściowych wpływów. „Chcemy, aby komisja zapoznała się z informacjami nie tylko państwowymi organom, ale także opiniami publicznymi” – premier. przewodniczącym organu został gen. Jarosław Stróżyk, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).

Komisja ma za zadanie rozwiązanie alternatywne, jak i teraźniejszość, w tym niedawne zdarzenie, takie jak cyberatak na Polską Agencję Prasową czy seria podpaleń w kraju. „Decyzje dotyczące osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, szczegółowe w oparciu o wyniki pracy administracyjnej” – powiedział premier Tusk. Generał Stróżyk dodał, że Komisja będzie w sposób przejrzysty, otwarty na ekspertach i uwagach społecznych.

Eksperci z różnych dziedzin rozpoczynają prace badawcze

Komisja ds. Wpływ rosyjskich i białoruskich składa się z ekspertów z różnych dziedzin, co ma zastosowanie w przypadku rozpatrywania problemu. W skład organu weszli m.in. Irena Lipowicz była ambasadorką RP w Austrii oraz Dominika Kasprowicz, profesorką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Minister finansów delegował Katarzynę Bąkowicz, specjalistkę ds. dezinformacji, a minister obrony narodowej – Grzegorza Motyki, dyrektora generalnego Biura Historycznego.

Prace badawcze mogą być w zespołach tematycznych, posiadanych przez różne aspekty wpływów rosyjskich i białoruskich na Polskę. „Chcemy wpływu, jak te wpływy ukształtowały polską rzeczywistość na przestrzeni ostatnich 20 lat” – powiedział gen. Stróżyk. Premier Tusk zapowiedział, pierwszy raport organu został opublikowany w ciągu 60 dni od rozpoczęcia pracy. Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, który jest wyposażony w dodatkowe wsparcie od służb specjalnych oraz innych ośrodków. „Udzielimy wszelkiej pomocy, aby prace badawcze były oparte na wynikach” – Siemoniak

Nowa era transparentności

Prace administracyjne mają na celu nie tylko wyjaśnienie przeszłości, ale także zapobiegnięciu zniszczeniaom dowodów. Premier Tusk powiedział, że czasy się zmieniły i metody również. „Skutki tej praktyki będą dostępne już wkrótce, co umożliwi nam lepsze zrozumienie i przeciwdziałanie wpływom innych państw na nasze działanie i bezpieczeństwo.

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, ogłosił, że prokuratorzy w stanie spoczynku będą współpracować z komisją ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich. To ważny krok, który pozwoli na pełniejsze zrozumienie tych wpływów na polską rzeczywistość. Komisja będzie reprezentować różne środowiska, w tym naukowe i eksperckie. „Cieszę się, że prokuratorzy w stanie spoczynku, którzy specjalizowali się w ściganiu szpiegów rosyjskich i białoruskich, będą mogli wnosić swoje doświadczenie jako eksperci w tej dziedzinie”

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia