Prawo precyzuje, jakie wyposażenie na pokładzie auta powinno się znajdować, a także czego kategorycznie nie możemy montować ani przewozić. Przepisy są stosunkowo łagodne w porównaniu z wymogami innych krajów europejskich. W niektórych krajach europejskich wymagane są na przykład apteczki, kamizelki odblaskowe, a nawet komplety żarówek. Warto zaznaczyć, że wyjeżdżając za granicę, nie jest konieczne dodawanie dodatkowego wyposażenia obowiązującego w krajach docelowych. Wystarczy spełnić wymagania kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Kodeks drogowy wyraźnie określa, co musimy mieć w samochodzie – trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę.
Zalecana przez ekspertów jest gaśnica co najmniej typu BC, umożliwiająca gaszenie płynów i gazów. Można również posiadać gaśnicę ABC, która służy do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych o pojemności co najmniej 1 kg, posiadającą ważną homologację. Gaśnicy nie należy przewozić w bagażniku, aby mieć łatwy dostęp. Nie otrzymamy mandatu, jeśli wygaśnie jej ważność. Zwróćmy jednak uwagę na właściwy stan techniczny urządzenia. Brak gaśnicy może również spowodować że samochód nie zaliczy badania technicznego.
Wyposażenie na pokładzie auta – czego nie można wozić
Przepisy precyzują także, jakich przedmiotów nie można przewozić. Kierowcy, których pojazd zostanie zatrzymany podczas kontroli drogowej z niebezpiecznymi przedmiotami, mogą otrzymać mandat oraz stracić dowód rejestracyjny.
Na liście zakazanych przedmiotów znajdują się między innymi siekiery, maczety, kije bejsbolowe. Takie przedmioty nie powinny być ani w kabinie, ani w bagażniku pojazdu. Oczywiście, przewożenie siekiery na działkę w celu prac ogrodowych nie jest wykroczeniem. Konieczne jest jednak sensowne uzasadnienie obecności niebezpiecznych przedmiotów w aucie. Zabranie zestawu maczet na weekendowy wyjazd do miasta turystycznego byłoby trudne do usprawiedliwienia. Oddzielne kary nakładane są za montowanie w pojeździe elementów niezgodnych z przepisami. Zakazane jest stosowanie wyposażenia, które negatywnie wpłynie na środowisko naturalne, na przykład wydechów emitujących nadmierną ilość spalin.
Wyposażenie na pokładzie auta w światła do jazdy dziennej
Montaż świateł do jazdy dziennej jest legalny, o ile mają one homologację i zostały umieszczone we właściwym miejscu. Zmiany w konstrukcji samochodu, które mogłyby upodobnić go do pojazdu uprzywilejowanego, są zabronione – na przykład przerabianie samochodu na ambulans czy strażacki. Montaż sygnałów świetlnych i dźwiękowych charakterystycznych dla pojazdów uprzywilejowanych jest również zakazany.
Jeżeli chodzi o drobne akcesoria, nie możemy montować urządzeń przechwytujących lub zakłócających sygnały z radarów policyjnych, czyli antyradary. Jednak nie ma przeszkód, aby przewozić takie urządzenia, o ile są one wyłączone i bezpiecznie zapakowane. Z kolei montowanie akcesoryjnych wydechów, które nie spełniają norm spalin, jest karalne mandatem. Policjant może zabrać dowód rejestracyjny i skierować pojazd na powtórne badanie techniczne, jeśli uzna wydech za niesprawny lub nielegalny.
Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy!
Przeczytaj również – FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI – urodziny
Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.