Bezpieczeństwo finansowe w podróży – co warto wiedzieć?

67

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezpieczeństwo finansowe w podróży
Bezpieczeństwo finansowe w podróży - co warto wiedzieć?

Podróże kształcą, ubogacają, rozwijają horyzonty, dostarczają mnóstwa wrażeń. Aby jednak były to same pozytywne wrażenia, warto zadbać o bezpieczeństwo finansowe w podróży. Jak to zrobić? Przygotowaliśmy garść porad nie tylko dla początkujących.

Zadbaj o swoje finanse jeszcze przed podróżą

Jeśli musisz dokonać przelewu internetowego, nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi
Jeśli musisz dokonać przelewu internetowego, nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi, zadbaj o swoje finanse jeszcze przed podróżą

Bezpieczeństwo finansowe w podróży to coś więcej, niż pilnowanie, by nikt nas nie okradł. Aby wakacje przebiegały bezstresowo, warto się do nich przygotować także (a może przede wszystkim) pod względem finansowym.

Zanim wyruszysz w podróż, zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz. Możesz trochę zaoszczędzić, wykupując tanie loty i noclegi na platformie eSky.pl. 

Ponieważ wakacje zwykle obfitują w nieprzewidziane wydatki, zabezpiecz pewną dodatkową kwotę na takie okazje. Doprawdy przykro będzie za granicą rezygnować z nadarzających się przyjemności wyłącznie z powodów finansowych. Jeszcze trudniej będzie to znosić ze świadomością, że mamy pieniądze, ale nie mamy do nich dostępu.

Powiadom swój bank o planowanej podróży. W ten sposób zabezpieczysz się przed nagłą blokadą środków na koncie. Banki zwykle blokują transakcje, które uznają za podejrzane. Raczej nie takich przygód oczekujesz na wakacjach.

Załóż kartę wielowalutową. Dzięki niej nie będziesz ponosić kosztów przewalutowania.

Jeśli planujesz wycieczkę do Budapesztu (city break Budapeszt), przydadzą się forinty. City break Amsterdam? Bez problemu zapłacisz w euro, bo taka waluta obowiązuje w Niderlandach.

Zadbaj o bezpieczeństwo pieniędzy w podróży

Złota zasada głosi, że pieniędzy (gotówki) nie należy przechowywać w jednym miejscu. Część na pewno trzeba mieć przy sobie w portfelu, część powinna trafić do kieszeni, część można schować do walizki (ale na czas lotu lepiej ją jednak przełożyć do bagażu podręcznego, różnie to z walizkami na lotniskach bywa).

Zaopatrz się w pas na pieniądze. Jest płaski, praktycznie niewidoczny pod ubraniem. Bezpiecznie przechowasz w nim gotówkę, karty kredytowe i dokumenty.

Jeśli korzystasz z portfela, zainwestuj w taki, w którym zastosowano technologię RFID. Będzie trochę droższy niż standardowe portfele, ale w ostatecznym rozrachunku zyskasz. Taki portfel uniemożliwia bowiem zdalne sczytanie danych z kart kredytowych i płatniczych.

Zachowaj wzmożoną czujność na lotniskach, dworcach, w centrach handlowych i innych zatłoczonych miejscach. Kieszonkowcy lubią tłok, mogą wtedy działać praktycznie niepostrzeżenie.

Korzystaj tylko z tych bankomatów, które są zlokalizowane w bezpiecznych miejscach, np. wewnątrz banków.

Zadbaj o alternatywny dostęp do środków finansowych

Kiedy planujemy wakacje za granicą, myślimy tylko o pozytywnych aspektach. Słusznie, bo oczekiwanie powinno być przyjemnością. Jednak warto poświęcić chwilę na przygotowanie się na nieprzewidziane wypadki.

W telefonie koniecznie trzeba mieć numer do banku. Będzie potrzebny, jeśli ktoś nam ukradnie kartę i trzeba będzie ją zablokować.

Na zagraniczny wyjazd warto wyrobić dodatkową kartę płatniczą i trzymać ją gdzie indziej, niż główną. W razie kradzieży zawsze mamy plan B. Inną opcją są płatności mobilne. Zwykle potrzebny jest do nich smartfon lub smartwatch. Nawet jeśli nie używasz ich na co dzień, warto aktywować na czas wyjazdu. Nie musisz z nich korzystać, nikt nie musi wiedzieć, że w ogóle je masz. Przydadzą się wyłącznie na czarną godzinę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed wyjazdem koniecznie zrób skany wszystkich dokumentów – dowodu osobistego, paszportu, kart płatniczych i kredytowych, polisy ubezpieczeniowej itp. Przechowuj je tak, by w każdej chwili mieć do nich dostęp. Najlepiej sprawdzi się konto w chmurze. Jest mało prawdopodobne, by stamtąd zniknęły.

Jeśli musisz dokonać przelewu internetowego, nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi

Jeśli musisz dokonać przelewu internetowego, nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi. Zwykle oferują je centra handlowe, czasem są dostępne w hotelach lub na plażach. Zainstaluj w telefonie aplikację do usług VPN. Dzięki temu twój telefon będzie niewidoczny w sieci.

Bezpieczeństwo finansowe można sobie zapewnić na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia za granicą nieobjęte kartą EKUZ (jeśli zamierzasz wypoczywać w Europie). Takie ubezpieczenie można kupić np. na platformie do planowania podróży eSky.pl.

Warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wypadek zgubienia bagażu, opóźnienia lub odwołania lotu, kradzieży. Dzięki temu co prawda przeżyjemy stres, ale obędzie się bez strat finansowych.

Zanim wyruszysz w podróż, koniecznie przeczytaj artykuł: Planujesz podróż? Skorzystaj z wyszukiwarki lotów i znajdź idealne połączenia.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia