Najdłuższe ulice w Polsce są w Warszawie

Najdłuższe ulice w Polsce, z tego sześć ulic znajduje się w Warszawie. Na podium znajdują się Wał Miedzeszyński, Puławska i Aleje Jerozolimskie. Kilka słów o historii i nie tylko.

104

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Najdłuższe ulice w Polsce są w Warszawie. Wał Miedzeszyński w pobliżu Trasy Siekierkowskiej jest na pierwszym miejscu. foto wikia.org

Trzy najdłuższe ulice w Polsce znajdują się w Warszawie. Na podium najdłuższych ulic w Polsce zajmuje pierwsze miejsce Wał Miedzeszyński, położony w Warszawie. Pierwotnie był to wał przeciwpowodziowy, który został usypany w latach 1906-1911 celem ochrony Saskiej Kępy przed zalewaniem przez Wisłę. Wał prowadzi od Saskiej Kępy aż do granic miasta, wzdłuż prawego brzegu rzeki. Z jednej strony można podziwiać zarówno osiedla mieszkalne, jak i lokale usługowo-handlowe, a z drugiej – rzekę Wisłę i liczne ośrodki rekreacyjne. Jego długość wynosi imponujące 14,5 km, co czyni go najdłuższą ulicą w kraju. Dodatkowo, wzdłuż Wału znajduje się również ścieżka rowerowa. Dla porównania, druga najdłuższa ulica w Polsce – Puławska – mierzy 12,2 km, a trzecia, czyli Aleje Jerozolimskie, 11,9 km. Warto dodać, że wszystkie te ulice znajdują się w stolicy.

Najdłuższe ulice w Polsce są w Warszawie. Dom Wedla przy ul. Puławskiej 28 w Warszawie foto Adrian Grycuk
Najdłuższe ulice w Polsce są w Warszawie. Dom Wedla przy ul. Puławskiej 28 w Warszawie foto Adrian Grycuk

Najdłuższe ulice w Polsce, z tego sześć ulic znajduje się w Warszawie – drugie miejsce zajmuje ulica Puławska

Na drugim miejscu znajduje się ulica Puławska, a nazwa pochodzi od miasta Puławy. W czasie zaborów Puławy nazywały się Nowa Aleksandria, a ulica była często określana jako Nowo-Aleksandryjska od nazwy tego miasta. W październiku 1916 roku przemianowano ją na Puławską, ze względu na jej związek z Puławami i Lublinem. Dziś ulica Puławska jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych i najważniejszych ulic Warszawy, zarówno pod względem historycznym, jak i kulturowym.

Ciekawostką jest wybudowana w latach 1880-1881 przy nr 13/15 zajezdnia tramwajowa „Mokotów” będąca ważnym węzłem komunikacyjnym dla ulicy Puławskiej. Po 75 latach funkcjonowania zajezdnia została zamknięta w 1955 roku, a wagony tramwajowe przeniesiono do nowej zajezdni przy ul. Jana Pawła Woronicza 27. Pomimo zamknięcia, mokotowska zajezdnia pozostaje zabytkiem, ukazującym ewolucję komunikacji miejskiej w Warszawie. Kolejna karta historii ulicy Puławskiej to zainaugurowanie w zaborze Rosyjskim jeden z najważniejszych projektów kolejowych tamtych czasów – Kolej Grójecką (rok 1898). Sieć kolejowa posiadała nowoczesną infrastrukturę umożliwiająca połączenie wielu części miasta. Jednym z najważniejszych punktów tej linii była właśnie ulica Puławska. Ulica Puławska, ma bogatą historię sięgającą XVII wieku. Podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej ulica Puławska, została przemianowana na Feldherrnallee. Po zakończeniu wojny ulica odzyskała swoją pierwotną nazwę.

Ulica Puławska to wyjątkowa ulica w Warszawie ponieważ przeciwstawia się tradycyjnej normie numeracji. Mimo, że biegnie w kierunku przeciwnym do biegu Wisły, jej numeracja jest prawidłowa. Jest to jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych Warszawy, rozpoczynająca się przy placu Unii Lubelskiej i biegnie w kierunku południowo-zachodnim.

Do najważniejszych obiektów jakie znajdziemy na ulicy Puławskiej należą: Dom Wedla (nr 28), Pałac Szustra (nr 55/57), Park Morskie Oko oraz Pomnik Jana Matejki i wiele innych. W czasach socjalizmu ważnym miejscem było Kino Moskwa pod nr 19/21.

Najdłuższe ulice w Polsce - miejsce trzecie Aleje Jerozolimskie. Miasto moje a w nim kalendarz warszawski
Miasto moje a w nim Najdłuższe ulice w Polsce – miejsce trzecie Aleje Jerozolimskie

Najdłuższe ulice w Polsce – miejsce trzecie Aleje Jerozolimskie

Na początku istnienia Aleje Jerozolimskie nosiły nazwę Droga Jerozolimska. Droga przechodziła przez zbudowane przez Augusta Sułkowskiego osiedle żydowskie zwane Nową Jerozolimą. Żydów już niema, droga jednak zachowała swoją nazwę do dzisiaj. Aleje Jerozolimskie położono w latach 1823-1824. a ważnym wydarzeniem było to że na jej skrzyżowaniu z ulicą Marszałkowską powstał nieistniejącego już Dworzec Wiedeński. W owym czasie zabudowa ulicy była wzniesiona w stylu secesyjnym, który wyróżniał ją spośród innych w Warszawie. W okresie II Rzeczypospolitej w miejscu Dworca Wiedeńskiego wybudowano Dworcem Warszawa Główna, zniszczony częściowo we wrześniu 1939.

Po zajęciu Warszawy, przez wojska Niemieckie Aleje Jerozolimskie zmieniły nazwę na Reichstraße. Większa część została zniszczona w czasie powstania warszawskiego. Po zakończeniu II wojny światowej Aleje Jerozolimskie zostały odbudowane w stylu socrealistycznym. Budynki utrzymane w tym stylu są szczególnie widoczne na początku, od ulicy Nowy Świat do skrzyżowania z Marszałkowską. Dalej naprzeciwko Dworców Śródmieście i Centralny oraz za Rondem Czterdziestolatka pierwotny wygląd kamienic został zachowany niemalże bez zmian, wyłączając z tego wieżowce. 

Aleje Jerozolimskie są jedną z najważniejszych w Warszawie. Przy ulicy położone są tak ważne instytucje jak Muzeum Narodowe i Dworzec PKP Warszawa Centralna. Na tle innych ulic, Aleje Jerozolimskie wyróżniają dominujące nad stolicą nowoczesne wieżowce.  

Podium w Warszawie – Najdłuższe ulice w Polsce

Lista najdłuższych ulic z pierwszej dziesiątki w Polsce. W tej kategorii sześc znajduje się w Warszawie.

  1. Wał Miedzeszyński w Warszawie ma długość 14,5 km.
  2. Puławska, również w Warszawie, sięga 12,2 km.
  3. Aleje Jerozolimskie w Warszawie, mają 11,9 km.
  4. Trakt Lubelski w Warszawie ma 9,7 km.
  5. Wał Zawadowski, również w Warszawie, to 9,5 km.
  6. Modlińska, także w Warszawie, ma długość 9,4 km.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Warszawa to także Wy! Poznaj swoje miasto, za naszym pośrednictwem.

Dziś gratka dla miłośników historii Warszawy – WARSZAWA 1927 ROK, 14 minutowa podróż w czasie. a także Warsaw 1939

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

Ja też, jak śp. Janusz Grudziński Xsiążę Warszawski (1962+2023) – Lubię stare samochody

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia