Program Moja Elektrownia Wiatrowa – Nowa Szansa na Energię Odnawialną dla Polaków

Program Moja Elektrownia Wiatrowa to szansa na uzupełnienie fotowoltaiki, kiedy nie ma słońca wieje wiatr, zwłaszcza jesienią

111

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Program Moja Elektrownia Wiatrowa
Program Moja Elektrownia Wiatrowa

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił start nowego programu. Moja elektrownia wiatrowa to program, który ma na celu wsparcie finansowe dla osób chcących zainstalować przydomowe wiatraki. Prezes NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, poinformowała, że na pierwszy nabór wniosków przeznaczono 50 mln zł. Program ma rozpocząć się już wkrótce, a jego celem jest promocja i rozwój małych instalacji wiatrowych w Polsce.

Zakres i Warunki Dofinansowania

Program przewiduje możliwość otrzymania do 30 tys. zł dotacji na zakup i montaż przydomowego wiatraka. Dofinansowanie wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych, co oznacza, że inwestorzy muszą pokryć pozostałą część kosztów z własnych środków. Instalacje wiatrowe muszą mieć moc nie mniejszą niż 1 kW i nie większą niż 20 kW. Dotacja nie może przekroczyć 5 tys. zł na 1 kW. Dodatkowo, możliwe jest uzyskanie dotacji na magazyn energii elektrycznej. Dotacja która wyniesie do 17 tys. zł, lecz nie więcej niż 6 tys. zł na 1 kWh pojemności akumulatora.

NFOŚiGW planuje monitorować reakcję rynku i konsumentów na pierwszy nabór wniosków, aby ocenić popularność programu. Prezes Zawadzka-Stępniak zaznaczyła, że jednym z wyzwań, z jakimi muszą się zmierzyć, jest ograniczona dostępność odpowiednich technologii małych wiatraków w Polsce. Jednakże, w kraju istnieje grupa producentów oferujących takie rozwiązania, co pozwala mieć nadzieję na sukces programu. Program ma na celu sprawdzenie, jak rynek zareaguje na nowe możliwości. Podobnie jak miało to miejsce dziesięć lat temu z programem dopłat do kolektorów słonecznych. Moja Elektrownia Wiatrowa to idealne uzupełnienie dla fotowoltaiki, z reguły kiedy nie ma słońca to wieje wiatr, zwłaszcza zimą kiedy dzień jest krótki.

Warunki Udziału i Procedura Wnioskowania Przyszłość Energetyki Wiatrowej w Polsce

Osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych, które chcą wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby, mogą ubiegać się o dofinansowanie. Wnioskodawcy muszą najpierw zrealizować inwestycję ze środków własnych, a następnie złożyć wniosek o refundację kosztów. Zawadzka-Stępniak zapewniła, że proces wnioskowania rozpocznie się wkrótce, bez długiego oczekiwania na start programu.

Program „Moja elektrownia wiatrowa” jest pierwszym krokiem w kierunku rozwoju mikroinstalacji wiatrowych w Polsce. Jednocześnie trwają prace nad ustawą liberalizującą przepisy dotyczące budowy dużych farm wiatrowych. Planowane zmniejszenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań mieszkalnych do 500 m może umożliwić znaczące zwiększenie powierzchni dostępnej pod instalacje OZE. Dzięki temu możliwe będzie zbudowanie siłowni o mocy 10 GW do 2030 roku, co stanowi podwojenie obecnie zainstalowanych mocy. Oczekiwane zmiany legislacyjne i rozwój programów dotacyjnych mogą przyczynić się do dynamicznego wzrostu sektora energetyki wiatrowej w Polsce. To jest kluczowe dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. kontakt@radiobp.org

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia