e-dowód co zyskujesz dzięki niemu.

Plastikowy dokument, czyli e-dowód osobisty zawiera specjalny symbol umieszczony na awersie, w prawym górnym rogu dokumentu, informujący o obecności warstwy elektronicznej.

130

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

e-dowód co zyskujesz dzięki niemu.
e-dowód co zyskujesz dzięki niemu.

Rok 2019 przyniósł dużą zmianę jeżeli chodzi o dowód osobisty, ponieważ pojawił się e-dowód co zyskujesz dzięki niemu. Każda osoba decydująca się na wymianę starego dowodu osobistego na nowy, zauważy dodatkowy symbol umieszczony na dokumencie. Symbol ten wskazuje na obecność warstwy elektronicznej, która przekształca tradycyjny dowód osobisty w e-dowód. Taki dokument na pierwszy rzut oka może wyglądać jak zwykły dowód, to w rzeczywistości posiada dodatkowe funkcje.

e-dowód co zyskujesz dzięki niemu. e-dowód z opisem awers
e-dowód co zyskujesz dzięki niemu. e-dowód z opisem awers

Plastikowy dokument, czyli e-dowód osobisty zawiera specjalny symbol umieszczony na awersie, w prawym górnym rogu dokumentu, informujący o obecności warstwy elektronicznej. Ta warstwa elektroniczna skrywa czip umożliwiający logowanie się do portali administracji publicznej za pomocą zbliżeniowej weryfikacji oraz podpisywanie dokumentów. Dla korzystania z tych funkcji konieczne jest posiadanie czytnika. Od listopada 2021 roku na e-dowodach zapisywany jest również odcisk palca.

e-dowód z opisem rewers - e-dowód co zyskujesz dzięki niemu.
e-dowód z opisem rewers – e-dowód co zyskujesz dzięki niemu.

Nowe narządzie e-dowód, co zyskujesz dzięki niemu i jaki są korzyści

E-dowód osobisty to nie tylko dokument tożsamości, ale również narzędzie, które przynosi wiele korzyści. Osoby posiadające taki dokument mogą korzystać z automatycznych bramek ABC na lotniskach, co skraca czas kontroli granicznej. Ponadto e-dowód może służyć jako podpis elektroniczny online. Nie jest jednak konieczna wymiana obecnego dokumentu, jeśli jest on nadal ważny.

Awers opis  1-7
e-dowód opis 1

Jeśli zamierzasz uzyskać certyfikat podpisu osobistego, należy złożyć odpowiedni wniosek przy wydawaniu nowego dowodu osobistego. Certyfikat należy później aktywować w urzędzie. Polska wydaje również paszporty biometryczne od 2006 roku, które zawierają dane biometryczne umieszczone na elektronicznym nośniku danych. Technologia biometryczna zwiększa bezpieczeństwo danych osobowych i ułatwia proces identyfikacji. 

Zachęcam do rozmowy z przedstawicielami w urzędzie wydającym tego typu dokumenty lub po prostu zasięgnąć wiedzy z sieci.

e-dowód opis 2 rewers
e-dowód opis 2 rewers

Na koniec zachęcam do lektury artykułu – OC najdroższe i najtańsze, skorzystaj z porównywarek bez wychodzenia z domu

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy! 

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia