Porażka Orbana, Najgorszy Wynik od Lat: „Coś Drgnęło”

154

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Viktor Orban -premier Węgier Porażka Orbana
Viktor Orban -premier Węgier - Porażka Orbana

W wyborach do Parlamentu Europejskiego na Węgrzech doszło do zaskakujących wyników. Rządząca koalicja Fidesz-KDNP zdobyła największe poparcie, uzyskując 44,6% głosów i 11 miejsc w PE. Straciła jednak trzy mandaty w porównaniu do poprzednich wyborów. Według prof. Bogdana Góralczyka, eksperta ds. Węgier, „w węgierskim społeczeństwie wreszcie coś drgnęło”. Zwrócił uwagę na rosnącą konkurencję polityczną, zwłaszcza nową partię TISZA Petera Magyara, która zdobyła 29,7% głosów i siedem mandatów. Porażka Orbana w eurowyborach to początek końca?

Porażka Orbana Nowa Jakość w Węgierskiej Polityce

Prof. Góralczyk podkreśla, że po raz pierwszy od 2010 roku, kiedy Viktor Orban przejął większość konstytucyjną. Właśnie na Węgrzech pojawiła się nowa jakość polityczna. TISZA i Peter Magyar zdominowali opozycję, stwarzając nowe wyzwania dla Orbana. Choć Orban jeszcze nie przegrał, a Magyar nie wygrał, sytuacja ta zmusza Orbana do przemyślenia swojej strategii programowej i ideowej.

Fidesz, partia rządząca na Węgrzech, jest wszechobecna w samorządach, oświacie, mediach i innych dziedzinach życia publicznego. Prof. Góralczyk zauważa, że jedna trzecia głosujących jest związana z Fideszem egzystencjalnie. Niemniej jednak, pojawienie się nowej opozycji pokazuje, że korupcja i systemowe problemy zaczynają denerwować społeczeństwo. TISZA to na razie ruch masowy, który musi dopiero stworzyć swoje struktury i wyrazisty program polityczny.

Sytuacja w Budapeszcie i Wybory Samorządowe

Wraz z wyborami europejskimi na Węgrzech odbyły się także wybory samorządowe. W Budapeszcie urzędujący burmistrz Gergely Karacsony pokonał popieranego przez Fidesz Davida Vitezya zaledwie 324 głosami. Może to prowadzić do ponownego przeliczenia głosów, ale jeśli Budapeszt pozostanie w rękach opozycji, będzie to poważne wyzwanie polityczne dla Orbana. Porażka Orbana nie jest niespodzianką, to co dzieje się na Węgrzech musiało wreszcie zacząć się zmieniać.

Prof. Góralczyk zauważa, że mimo utraty kilku mandatów w Parlamencie Europejskim, Fidesz może cieszyć się z kolejnego wyborczego zwycięstwa. W innych krajach europejskich również rosną w siłę partie eurosceptyczne, takie jak niemiecka AfD, francuskie Zjednoczenie Narodowe czy włoska partia Braci Włoch. Ekspert podkreśla, że lewica poniosła porażkę na całym kontynencie, a kluczowymi tematami dla wyborców są teraz bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe, cybernetyczne oraz sytuacja na Ukrainie. Nowe władze Unii Europejskiej będą musiały na nowo zdefiniować rolę Europy w globalnej polityce.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia