Premier Tusk wprowadza kontrowersyjne zmiany w obronności.

Tusk wprowadza kontrowersyjne zmiany. Nowelizacja prawa wojskowego to konieczność w obliczu nowych zagrożeń- komentuje Generał Pacek

244

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Donald Tusk na polsko-białoruskiej granicy Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak

10 czerwca Donald Tusk ogłosił, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny oraz kilku innych ustaw dotyczących obronności. Nowe przepisy mają na celu umożliwienie użycia wojska na terytorium Polski bez potrzeby ogłaszania stanu wojennego lub stanu wyjątkowego. Premier przyznał, że proponowane zmiany są „kontrowersyjne i niełatwe do zaakceptowania”, ale podkreślił, że są one niezbędne w obliczu zagrożeń, takich jak ataki hybrydowe ze strony Rosji.

Gen. Bogusław Pacek, w rozmowie z Gazeta.pl, wyraził swoje poparcie dla tych zmian. Zaznaczył, że nowe zagrożenia wymagają nowelizacji prawa i że jest to konieczność, która nie występuje po raz pierwszy. Generał podkreślił, że obecna sytuacja w Polsce, mimo że pokojowa, wymaga dostosowania prawa do poważnych sytuacji kryzysowych występujących na granicy z Białorusią.

Pacek o konieczności zmian w przepisach dotyczących użycia broni

Generał Pacek zwrócił również uwagę na potrzebę zmiany przepisów dotyczących korzystania z broni przez żołnierzy. Obecne przepisy, które pozwalają na użycie broni tylko w przypadku bezpośredniego zamachu na życie, są niewystarczające w obliczu zagrożeń, z którymi spotykają się żołnierze na granicy. Generał porównał te warunki do operacji w Afganistanie, gdzie żołnierze musieli reagować na zagrożenia już na odległość 100-200 metrów.

„To jest konieczność absolutna, ponieważ w sytuacji typowo pokojowej żołnierz używa broni do odparcia bezpośredniego zamachu na życie swoje lub innych osób, które chroni. Natomiast sytuacje, z którymi spotykamy się na granicy, często nie dotyczą bezpośredniego zamachu. Czasami ten zamach ma charakter pośredni albo jest oddalony, nawet o 50-100 metrów. Dość trudno jest żołnierzowi jednoznacznie ocenić ten aspekt bezpośredniości. Stąd też potrzeba dostosowania prawa do występujących zagrożeń, do realnej sytuacji. Bezwzględnie trzeba to zmienić” – podkreślił gen. Pacek.

Generał zaznaczył, że zmiany te są niezbędne, aby żołnierze mogli skutecznie realizować zadania obronne. „Jeśli wykorzystuje się żołnierzy do jakichkolwiek zadań zapewniających obronę państwa, to trzeba pamiętać, że żołnierz ma do dyspozycji przede wszystkim broń. Nie chodzi o to, żeby tej broni nadużywać, strzelać bezmyślnie, ale o to, żeby dać żołnierzowi takie prawo, które będzie adekwatne do rzeczywistego zagrożenia występującego w danej sytuacji” – dodał generał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia