Oszustwa na stacjach benzynowych

Kosztowny remont silnika może wynikać z oszustwa na stacjach benzynowych. Wysokie ceny paliw to jeden problem, drugim może być nieuczciwy sprzedawca na stacji benzynowej. Kilka rad na co zwrócić uwagę.

248

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Oszustwa na stacjach benzynowych laweta z autami. Prortfele kierowców w weekend nie odetchną, ceny na stacjach - benzyna, lpg wysokie
Oszustwa na stacjach benzynowych laweta z autami. Prortfele kierowców narażone na oszustów, wysokie ceny na stacjach - benzyna, lpg i ropa

O oszustwach na stacjach benzynowych, do których często dochodzi przy dystrybutorach paliwa, wszyscy wiedzą. Zbliżający się sezon urlopowy wiąże się z częstszymi wyjazdami, co naraża nas na wydatki związane z tankowaniem. Bardzo wysokie ceny paliw to jeden problem, drugim może być nieuczciwy sprzedawca na stacji benzynowej. Do najczęściej stosowanych przez właścicieli stacji benzynowych nieuczciwych praktyk należą:

 1. Manipulacja dystrybutorami: Dystrybutory paliwa mogą być zmodyfikowane tak, aby wydawały mniej paliwa, niż pokazuje licznik. Klient płaci za pełną ilość, choć faktycznie otrzymuje mniej paliwa.
 2. Blokada pistoletu dystrybutora: Kiedy na stacji jest dużo samochodów, pracownik może ustawić blokadę na pistolecie dystrybutora, co powoduje, że licznik nie resetuje się po każdym tankowaniu. Na przykład, jeśli pierwsze auto zatankowało za 50 zł, a następne za 200 zł, licznik zacznie odliczanie od 50 zł zamiast od zera.
 3. Rozcieńczanie paliwa: To kolejny poważny problem. Do zbiorników z paliwem może być dodawany zużyty olej lub inne tanie substancje, co zmniejsza jakość paliwa i może powodować uszkodzenia silnika. Na przykład, do zbiornika zawierającego kilka tysięcy litrów paliwa może być dodany zużyty olej.
 4. Sprzedaż tańszego paliwa jako droższego: Niektóre stacje mogą sprzedawać tańsze paliwo (np. o niższej liczbie oktanowej) jako droższe, co jest oszustwem polegającym na zaniżaniu jakości paliwa.
 5. Nieprawidłowe ustawienia licznika: Liczniki na dystrybutorach mogą być ustawione tak, aby zaniżały ilość wydanego paliwa lub zawyżały jego cenę. Klient jest wówczas obciążany wyższą kwotą za mniejszą ilość paliwa.
Oszustwa na stacjach benzynowych laweta z autami
Oszustwa na stacjach benzynowych, laweta z autami

Oszustwa na stacjach benzynowych, jak uniknąć

Istnieje kilka sposobów, aby uniknąć oszustwa na stacjach benzynowych. Warto zapoznać się z poniższymi punktami, aby być może nie narazić się na straty finansowe ale również na kosztowny remont silnika.

 1. Tankuj na zaufanych stacjach: Wybieraj stacje benzynowe, które są dobrze znane i mają dobrą reputację. Unikaj małych, nieznanych stacji, zwłaszcza w miejscach, gdzie jesteś po raz pierwszy.
 2. Sprawdzaj licznik: Upewnij się, że licznik na dystrybutorze jest wyzerowany przed rozpoczęciem tankowania. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, zgłoś to natychmiast pracownikowi stacji.
 3. Zachowaj paragon: Zawsze bierz paragon po tankowaniu. Paragon może być dowodem w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lub reklamacji.
 4. Obserwuj proces tankowania: Staraj się być obecny przy tankowaniu i obserwuj, jak pracownik stacji obsługuje dystrybutor. Zwracaj uwagę na wszelkie podejrzane zachowania.
 5. Unikaj tankowania w pośpiechu: Jeśli to możliwe, unikaj tankowania w godzinach szczytu, kiedy na stacji jest dużo samochodów. W takich sytuacjach pracownicy mogą być bardziej skłonni do stosowania nieuczciwych praktyk.
 6. Zgłaszaj podejrzane zachowania: Jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane zachowania lub masz wątpliwości co do jakości paliwa, zgłoś to odpowiednim organom, takim jak Główny Urząd Miar (GUM) lub Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Stosując się do tych wskazówek, możesz zminimalizować ryzyko oszustw na stacjach benzynowych i zapewnić sobie bezpieczne tankowanie.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy!

Na zakończenie rada dla wszystkich posiadaczy VW chłodzonych powietrzem i nie tylko. Tu możecie znaleźć informacje co wydarzy się w najbliższym czasie – GarBusem na zlot Bezpieczna Podróż w sezonie 2024. Jak wiadomo sam nie zrobię tyle ile mógłbym przy Waszej pomocy. Proszę o info na temat imprez dotyczących VW i nie tylko, za co z góry dziękuję.

Czerwiec 2024 roku to także ciekawe imprezy – XXII zlot Miłośników VW GarBusa – Garbojama 2024.06.13-16 Borek

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia