Tranzyt Gazowy przez Ukrainę: Zmiana Kierunku Dostaw do Europy

Tranzyt Gazowy przez Ukrainę - Zmiana Kierunku Dostaw do Europy, do tej pory gaz płynie z Rosji która za to płaci Zełenskiemu?

111

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tranzyt Gazowy przez Ukrainę: Zmiana Kierunku Dostaw do Europy
Tranzyt Gazowy przez Ukrainę: Zmiana Kierunku Dostaw do Europy

Tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy wciąż jest realizowany. Chociaż kontrakt na ten tranzyt obowiązuje tylko do końca bieżącego roku. Z tego gazociągu korzystają przede wszystkim Słowacja i Austria. Mimo trwającej wojny i napiętych stosunków między Kijowem a Moskwą, gazociągi te pozostają kluczowym kanałem dostaw gazu do Europy. Tranzyt Gazowy przez Ukrainę jest realizowany pomimo wojny, paranoja?

Przyszłość Tranzytu Gazowego przez Ukrainę

Kijów nie planuje przedłużać umowy z rosyjskim koncernem Gazprom, ale ukraińska infrastruktura tranzytowa może nadal być wykorzystywana. Prezes ukraińskiego Naftohazu, Ołeksij Czernyszow, oświadczył, że tranzyt gazu przez Ukrainę powinien być kontynuowany, choć źródło gazu może się zmienić. To otwiera drogę do nowych kontraktów z innymi dostawcami gazu, co mogłoby pomóc w zmniejszeniu zależności Europy od rosyjskich surowców.

Europa aktywnie omawia z Kijowem możliwości utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę, ale z nowym źródłem surowca – z Azerbejdżanu. Premier Słowacji, Robert Fico, po swojej wizycie w Baku na początku maja, potwierdził możliwość importu gazu azerbejdżańskiego. Słowacja mogłaby importować gaz, część surowca zatrzymywać dla siebie, a resztę wysyłać do innych krajów europejskich.

Korzyści z Nowych Dostaw – Tranzyt Gazowy przez Ukrainę: Zmiana Kierunku Dostaw do Europy

Decyzja o zamianie dostaw gazu z Rosji na surowiec z Azerbejdżanu ma zapaść pod koniec roku. Naftohaz Ukrainy planuje korzystać z istniejącej infrastruktury do tranzytu gazu azerbejdżańskiego. To rozwiązanie przyniesie korzyści nie tylko Ukrainie, ale również krajom europejskim, które w ten sposób mogłyby zmniejszyć swoją zależność od Rosji i uniezależnić się od politycznych napięć związanych z konfliktem na Ukrainie.

Sytuacja na froncie w Ukrainie oraz globalne napięcia geopolityczne mogą wpłynąć na finalną decyzję dotyczącą wymiany dostaw gazu. Europa stara się zdywersyfikować swoje źródła energii, aby uniknąć zbyt dużej zależności od jednego dostawcy i zabezpieczyć się przed ewentualnymi zakłóceniami dostaw. Zmiana dostawcy gazu na Azerbejdżan jest jednym z kroków w tym kierunku.

Podsumowując, choć kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę kończy się w tym roku, Europa i Ukraina pracują nad utrzymaniem przepływu gazu przez istniejącą infrastrukturę, zmieniając jedynie źródło surowca na bardziej niezawodne i politycznie stabilne. Tranzyt Gazowy przez Ukrainę jednak trwa, ciekawe jak Gazprom płaci Zełenskiemu i kto na tym zarabia?

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia