Powrót niedziel handlowych w Polsce? Nowe zasady wynagrodzeń dla pracowników.

Czy zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony? Temat powraca, ponieważ posłowie będą debatować nad projektem Trzeciej Drogi, który ma na celu przywrócenie handlu w niedziele. Rozważane opcje obejmują między innymi dwie niedziele handlowe w miesiącu oraz wprowadzenie nowych zasad wynagrodzeń dla pracowników.

108

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu złożyli w Sejmie pod koniec marca br. posłowie Polski 2050.

Wkrótce w Polsce mogą wrócić niedziele handlowe. Posłowie przygotowali projekt ustawy, która ma wprowadzić nowe zasady dotyczące handlu w ten dzień tygodnia oraz wyższe wynagrodzenia dla pracowników. Propozycja ta ma na celu znalezienie kompromisu w odpowiedzi na podzielone opinie klientów oraz poprawę warunków pracy w sektorze handlu.

Posłowie Polski 2050, autorzy nowelizacji, twierdzą, że obecny zakaz handlu w niedziele nie przyniósł oczekiwanych efektów. Nie wsparł lokalnych sklepów w walce z dużymi sieciami handlowymi. A wręcz przeciwnie – stał się pretekstem do nadużyć, jak np. otwieranie sklepów jako placówki pocztowe. Dlatego nowy projekt przewiduje dwie niedziele handlowe w miesiącu. Dodatkowo pracownicy pracujący w te dni będą otrzymywać podwójne wynagrodzenie. A także dodatkowy dzień wolny, który musi być udzielony w ciągu sześciu dni przed lub po przepracowanej niedzieli. Zgodnie z projektem za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie. A pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę.

Czy Polacy są zwolennikami niedziel handlowych?

Obecnie w Polsce obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele z pewnymi wyjątkami. Prawo pozwala na handel w 32 specyficznych przypadkach, co niejednokrotnie powoduje zamieszanie. Na przykład, sklepy mogą być otwarte, jeśli działają jako placówki pocztowe. Pod warunkiem że co najmniej 40% ich przychodów pochodzi z tej działalności. Handel dozwolony jest także w cukierniach, lodziarniach, stacjach paliw, kwiaciarniach, sklepach z prasą oraz kawiarniach.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje w siedem szczególnych niedziel w roku. Ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zwolennicy nowelizacji ustawy argumentują, że zakaz handlu w niedzielę nie spełnił swojej roli wspierającej małe, lokalne sklepy. Klienci często decydują się na zakupy w dużych sieciach handlowych w inne dni tygodnia, a małe sklepy nie zyskały na konkurencyjności. Dlatego, aby zadowolić różne grupy interesu, posłowie proponują kompromis w postaci dwóch niedziel handlowych w miesiącu oraz wyższych wynagrodzeń dla pracowników.

Prace Sejmu nad Projektem

Sejm zajmie się projektem ustawy w czwartek. Propozycja wzbudza wiele emocji i dyskusji zarówno wśród polityków, jak i w społeczeństwie. Pracodawcy oraz pracownicy sektora handlu z niecierpliwością czekają na decyzję, która może znacząco wpłynąć na ich codzienne funkcjonowanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia