Piekło w turystycznym raju Polaków

Polacy wybierający się do Chorwacji powinni przygotować się na wyjątkowo upalne dni, susze i pożary

154

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

piekło w turystycznym raju Polaków - para wypoczywająca nad wodą
piekło w turystycznym raju Polaków - rekordowe upały, susze i pożary

Ostatnie prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń – szykuje się prawdziwe piekło w turystycznym raju Polaków. Chodzi o Chorwację, do której co roku przybywają tysiące amatorów plażowania i uprawiania różnego rodzaju aktywności.

Oficjalnie wiadomo, że władze Chorwacji postanowiły zwiększyć zaangażowanie sił i środków niezbędnych do walki z upałem, jaki przewiduje się w tym sezonie letnim. Według chorwackiego dziennika „Jutarnji list”, do tego celu oddelegowano 5000 strażaków, 200 żołnierzy oraz 4 samoloty gaśnicze. Ta sama gazeta informuje, iż dzięki zwiększeniu środków przeznaczonych na walkę z upałami wynagrodzenie sezonowych strażaków podniesiono do 660 euro. Strażacy już teraz wiedzą, że sytuacja jest gorsza niż rok temu. W pierwszej połowie 2024 roku pożarów było aż o 21% więcej niż w analogicznym okresie roku8 poprzedniego. Komendant straży pożarnej Chorwacji, Slavko Tucaković, stwierdził: „W sezonie letnim przewidujemy większe zagrożenie pożarowe, szczególnie na południu Dalmacji.”.

Piekło w turystycznym raju Polaków – upały i susze

W Lipcu i Sierpniu Chorwację nawiedzą nie tylko wysokie temperatury. Dużym problemem okaże się również brak opadów. To wszystko sprawi, że znacząco wzrośnie ryzyko suszy i wybuchu groźnych pożarów. Chorwacki meteorolog – Zoran Vakula, stwierdził, że kraj w ostatnich dniach dotknęły naprzemiennie burze, powodzie i upały. Według jego opinii sytuacja nie poprawi się w kolejnych tygodniach. Nawet, jeśli nie padnie rekord gorąca, to rok 2024 znajdzie się w pierwszej piątce najcieplejszych lat w historii pomiarów tego kraju. Poczucie dyskomfortu zwiększy się nie tylko dzięki upałom, ale także wodzie parującej w gorące dni po okresie upałów. Taka sytuacja sprawiła, że do walki z upałem skierowano nie tylko strażaków, ale także nowoczesny sprzęt – samoloty gaśnicze, drony i kamery. Środki te mają pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Chorwacji oraz przebywającym w tym kraju turystom.

Jak zachować się podczas upałów?

Piekło w turystycznym raju Polaków nie oznacza wcale, że należy rezygnować z wyjazdów do Chorwacji. Należy jedynie uważać podczas upalnych dni i stosować się do kilku prostych zasad:

• Pij dużo wody, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. Unikaj słodkich napojów gazowanych i alkoholu, które mogą odwadniać.

• Noś ze sobą butelkę z wodą i regularnie popijaj ją w ciągu dnia.

• Pij wodę przed, podczas i po aktywności fizycznej.

• Jedz owoce i warzywa bogate w wodę, takie jak arbuzy, ogórki i pomidory.

• Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku ochrony (SPF 30 lub wyższym) i szerokim spektrum działania.

• Nakładaj krem przeciwsłoneczny obficie i równomiernie na wszystkie odsłonięte partie ciała, w tym twarz, uszy, szyję i stopy.

• Powtarzaj aplikację kremu przeciwsłonecznego co dwie godziny, a częściej, jeśli się pocisz lub pływasz.

• Noś kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed promieniami UV.

• Szukaj cienia, zwłaszcza w najgorętszych porach dnia (od 10:00 do 16:00).

• Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie jeśli masz małe dzieci, osoby starsze lub osoby z problemami zdrowotnymi.

• Bądź czujny na objawy udaru cieplnego, takie jak zawroty głowy, nudności, wymioty, silne pragnienie i przyspieszone bicie serca. W przypadku ich wystąpienia natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Pamiętaj, że upały mogą być niebezpieczne, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność i stosować się do powyższych wskazówek. Dzięki temu możesz bezpiecznie cieszyć się wakacjami w Chorwacji.

Przeczytaj też o tym, jak poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia