Tesla przegrała w sądzie z Polakiem. Prawnicy Elona Muska nie dali rady

Tesla przegrała w sądzie z Polakiem, nie pierwsza to przegrana Tesli i nie ostatnia, należy przyznać że koncern zachował się idiotycznie.

133

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

TESLA - wielka akcja serwisowa. Tesla przegrała w sądzie z Polakiem
Tesla przegrała w sądzie z Polakiem

Elon Musk tym razem nie dopiął swego. Jego prawnicy przegrali w sądzie z Polakiem, Korneliuszem Wieteską, który jest właścicielem strony teslashop.com. Tesla, należąca do Elona Muska, chciała przejąć tę domenę Polaka. Zarzucili mu bezprawne wykorzystanie znaku towarowego amerykańskiego koncernu oraz wprowadzanie klientów w błąd. Tesla przegrała w sądzie z Polakiem i z własną arogancją i chciwością Elona Muska.

Zarzuty i cel strony teslashop.com – Tesla przegrała w sądzie z Polakiem

Tesla twierdziła, że strona Wieteski bezprawnie wykorzystuje ich znak towarowy i może mylić klientów. Podobno łudząco przypomina domenę sklepu Tesli – shop.tesla.com. Polski przedsiębiorca utrzymywał jednak, że jego domena została zarejestrowana wyłącznie w celach prywatnych, niekomercyjnych. Strona miała służyć do nawiązywania kontaktu z innymi entuzjastami samochodów elektrycznych. Do dzielenia się doświadczeniami z ich użytkowania oraz pomocy w znalezieniu lub wymianie części.

Wieteska w opisie strony podkreślał swoje zamiłowanie do marki Tesla: „Na początku ustalmy jedno – mamy świra na punkcie Tesli. Kochamy je, podziwiamy i prowadzimy z dziką przyjemnością. Jara nas też rozwój elektromobilności i rozpala wyobraźnię mocniej niż Seicento w gazie.”

Spór prawny i orzeczenie sądu

Tesla pozwała polskiego przedsiębiorcę przed amerykańskim Narodowym Centrum Arbitrażu. Argumentując, że zarówno logo strony, jak i jej domena przypominają te amerykańskiego koncernu. Jednak sąd oddalił powództwo Tesli i przyznał rację Polakowi. Jak poinformowało Polskie Radio, orzeczenie jest prawomocne i Tesla nie może ani apelować, ani zaskarżać tej decyzji.

Sąd stwierdził, że Korneliusz Wieteska nie ma zysków z prowadzenia strony i nie podszywa się pod markę Tesla. – Sąd stwierdził, że nie widzi żadnych przejawów złej woli u mojego klienta. Nie było chęci wykorzystywania nazwy „Tesla” ani jej popularności. Nie ma z tej strony żadnych komercyjnych zysków. Na pewno sąd nie dopatrzy się tutaj działalności konkurencyjnej – tłumaczył Rafał Sikora, reprezentujący Wieteskę.

Dodatkowo w dokumentach sądowych zauważono, że sporna nazwa domeny została zarejestrowana w 2006 roku, co miało miejsce przed najwcześniejszą datą rejestracji znaku towarowego Tesla, która miała miejsce w 2013 roku. To również przyczyniło się do uznania pozwu za próbę wrogiego przejęcia przez większy podmiot wykorzystujący swoją dominację rynkową.

Konsekwencje i dalsze kroki

Orzeczenie sądu oznacza, że Tesla nie może obecnie przejąć domeny teslashop.com od Korneliusza Wieteski. Mimo że przyznano, iż sporna nazwa domeny jest łudząco podobna do znaku towarowego Tesli, brak dowodów na komercyjne wykorzystanie nazwy przez polskiego przedsiębiorcę przesądził o jego wygranej w sądzie. Tesla przegrała w sądzie z Polakiem, nie pierwsza to przegrana Tesli i nie ostatnia, należy przyznać że koncern zachował się idiotycznie.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia