Elon Musk tym razem nie dopiął swego. Jego prawnicy przegrali w sądzie z Polakiem, Korneliuszem Wieteską, który jest właścicielem strony teslashop.com. Tesla, należąca do Elona Muska, chciała przejąć tę domenę Polaka. Zarzucili mu bezprawne wykorzystanie znaku towarowego amerykańskiego koncernu oraz wprowadzanie klientów w błąd. Tesla przegrała w sądzie z Polakiem i z własną arogancją i chciwością Elona Muska.
Zarzuty i cel strony teslashop.com – Tesla przegrała w sądzie z Polakiem
Tesla twierdziła, że strona Wieteski bezprawnie wykorzystuje ich znak towarowy i może mylić klientów. Podobno łudząco przypomina domenę sklepu Tesli – shop.tesla.com. Polski przedsiębiorca utrzymywał jednak, że jego domena została zarejestrowana wyłącznie w celach prywatnych, niekomercyjnych. Strona miała służyć do nawiązywania kontaktu z innymi entuzjastami samochodów elektrycznych. Do dzielenia się doświadczeniami z ich użytkowania oraz pomocy w znalezieniu lub wymianie części.
Wieteska w opisie strony podkreślał swoje zamiłowanie do marki Tesla: „Na początku ustalmy jedno – mamy świra na punkcie Tesli. Kochamy je, podziwiamy i prowadzimy z dziką przyjemnością. Jara nas też rozwój elektromobilności i rozpala wyobraźnię mocniej niż Seicento w gazie.”
Spór prawny i orzeczenie sądu
Tesla pozwała polskiego przedsiębiorcę przed amerykańskim Narodowym Centrum Arbitrażu. Argumentując, że zarówno logo strony, jak i jej domena przypominają te amerykańskiego koncernu. Jednak sąd oddalił powództwo Tesli i przyznał rację Polakowi. Jak poinformowało Polskie Radio, orzeczenie jest prawomocne i Tesla nie może ani apelować, ani zaskarżać tej decyzji.
Sąd stwierdził, że Korneliusz Wieteska nie ma zysków z prowadzenia strony i nie podszywa się pod markę Tesla. – Sąd stwierdził, że nie widzi żadnych przejawów złej woli u mojego klienta. Nie było chęci wykorzystywania nazwy „Tesla” ani jej popularności. Nie ma z tej strony żadnych komercyjnych zysków. Na pewno sąd nie dopatrzy się tutaj działalności konkurencyjnej – tłumaczył Rafał Sikora, reprezentujący Wieteskę.
Dodatkowo w dokumentach sądowych zauważono, że sporna nazwa domeny została zarejestrowana w 2006 roku, co miało miejsce przed najwcześniejszą datą rejestracji znaku towarowego Tesla, która miała miejsce w 2013 roku. To również przyczyniło się do uznania pozwu za próbę wrogiego przejęcia przez większy podmiot wykorzystujący swoją dominację rynkową.
Konsekwencje i dalsze kroki
Orzeczenie sądu oznacza, że Tesla nie może obecnie przejąć domeny teslashop.com od Korneliusza Wieteski. Mimo że przyznano, iż sporna nazwa domeny jest łudząco podobna do znaku towarowego Tesli, brak dowodów na komercyjne wykorzystanie nazwy przez polskiego przedsiębiorcę przesądził o jego wygranej w sądzie. Tesla przegrała w sądzie z Polakiem, nie pierwsza to przegrana Tesli i nie ostatnia, należy przyznać że koncern zachował się idiotycznie.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński