Nieformalny szczyt UE bez porozumienia. Kulisy brukselskich rozmów.

Czy uda się osiągnąć porozumienie?

64

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nieformalny szczyt ue
Troska o przyszłość UE czasem wymaga poświęceń.

Nieformalny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, który zakończył się w poniedziałek późnym wieczorem, nie przyniósł oczekiwanego porozumienia w sprawie obsady czterech kluczowych stanowisk w Unii. Mimo intensywnych negocjacji, liderzy państw członkowskich nie zdołali dojść do konsensusu. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił jednak, że rozmowy zmierzają w dobrym kierunku. Dodał przy tym, że decyzje mają zapaść na oficjalnym szczycie w przyszłym tygodniu. Nieformalny szczyt UE bez porozumienia. Kulisy brukselskich rozmów.

Nieformalny szczyt UE bez porozumienia. Kulisy brukselskich rozmów.

Krótko przed północą zakończyły się intensywne rozmowy liderów UE, które choć nie przyniosły ostatecznego porozumienia, pozwoliły na wymianę opinii i przygotowanie do oficjalnego posiedzenia Rady Europejskiej.

„To była dobra okazja do wymiany poglądów i opinii na temat wyników wyborów oraz przygotowania do oficjalnego posiedzenia Rady Europejskiej, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli”

Charles Michel

– powiedział po zakończeniu szczytu jego gospodarz, Charles Michel. Pomimo braku formalnego porozumienia, Michel ocenił rozmowy jako zmierzające w dobrym kierunku.

Propozycje obsady kluczowych stanowisk

Podczas spotkania omawiano konkretne kandydatury na najwyższe unijne stanowiska. Ursula von der Leyen, obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej, miałaby pozostać na swoim stanowisku na drugą kadencję. Roberta Metsola miałaby kontynuować swoją rolę jako przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. Obie kandydatury reprezentują Europejską Partię Ludową (EPL), która zwyciężyła w ostatnich wyborach europejskich.

Na stanowisko szefowej unijnej dyplomacji proponowana jest estońska premier Kaja Kallas. Antonio Costa, były premier Portugalii, miałby zastąpić Charlesa Michela na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej w grudniu. Problemem, który uniemożliwił osiągnięcie porozumienia, była długość kadencji Costy. Standardowo trwa ona dwa i pół roku. Ponadto istnieje możliwość przedłużenia o kolejne dwa i pół roku, co wzbudziło kontrowersje wśród liderów.

Wizja przyszłości Unii Europejskiej

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, wchodząc na spotkanie, wyraził nadzieję na szybkie porozumienie. Ponadto podkreślając, że „żyjemy w trudnych czasach i Europa musi wiedzieć, jaka przyszłość ją czeka”. Podczas szczytu omawiano również strategiczne priorytety Unii na najbliższe pięć lat. Ursula von der Leyen podzieliła się swoją wizją przyszłości UE, co było istotnym elementem rozmów.

„Od początku było wiadome, że w czerwcu musimy podjąć dwa kluczowe tematy: jeden dotyczący wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego i drugi dotyczący strategicznej agendy UE”

Charles Michel

dodając, że decyzje w tej sprawie mają zapaść w przyszłym tygodniu.

Choć nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie obsady najwyższych stanowisk w Unii Europejskiej, liderzy wyrażają optymizm co do przyszłości negocjacji. Oficjalne decyzje mają zapaść na nadchodzącym szczycie. Będą kluczowe dla dalszego kształtowania polityki unijnej, ponadto do realizacji strategicznych celów na najbliższe lata.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia