Porozumienie Wodorowe regionu Bałtyku

Region Bałtyku ma szansę stać się liderem w produkcji odnawialnego wodoru. Porozumienie wodorowe to ważny krok w kierunku ekologii.

71

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy pojedziemy na wodorze? Porozumienie Wodorowe
Czy pojedziemy na wodorze? Porozumienie Wodorowe

W poniedziałek, dziewięciu operatorów przesyłowych gazu z regionu Morza Bałtyckiego podpisało porozumienie wodorowe. Porozumienie mające na celu koordynację i ułatwienie rozwoju infrastruktury wodorowej oraz wspieranie rozwoju rynku wodoru. Inicjatywa ta, jak poinformował Gaz-System, ma kluczowe znaczenie dla przyszłości energetycznej regionu.

Sygnatariusze Porozumienia Wodorowego

Porozumienie podpisały następujące firmy:

 • Gaz-System (Polska)
 • Elering (Estonia)
 • Energinet (Dania)
 • Gasgrid Vetyverkot (Finlandia)
 • Amber Grid (Litwa)
 • Nordion Energi (Szwecja)
 • Gascade i Ontras (Niemcy)
 • Conexus Baltic Grid (Łotwa)

Celem porozumienia jest:

 1. Koordynacja działań: Operatorzy systemów przesyłowych gazu będą współpracować w zakresie rozwoju infrastruktury przesyłu i magazynowania wodoru.
 2. Wymiana informacji: Strony będą dzielić się informacjami na temat rozwoju rynku wodoru. Także rozwoju projektów związanych z produkcją i zapotrzebowaniem na wodór odnawialny.
 3. Współpraca z instytucjami: Planowana jest ścisła współpraca z europejskimi i krajowymi instytucjami oraz uczestnikami rynku, w tym w ramach unijnej inicjatywy BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan).

Potencjał Morza Bałtyckiego

Prezes Gaz-Systemu, Sławomir Hinc, podkreślił, że Morze Bałtyckie ma duży potencjał produkcji odnawialnego wodoru na skalę przemysłową, co może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo dostaw energii w regionie. Energia z morskich i lądowych farm wiatrowych może być kluczowa w produkcji „czystego wodoru”.

Operatorzy systemów przesyłowych gazu z regionu Morza Bałtyckiego rozpoczęli szereg analiz mających na celu określenie wykonalności transgranicznych projektów w dziedzinie infrastruktury wodorowej. Projekty te mają na celu osiągnięcie celów europejskich i regionalnych oraz realizację krajowych strategii wodorowych.

Przyszłość Infrastruktury Wodorowej

Obecne projekty obejmują m.in. Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy (Nordic-Baltic Hydrogen Corridor), który jest jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju infrastruktury wodorowej w regionie.

Komisja Europejska ocenia, że region Morza Bałtyckiego może zapewnić do 45% produkcji „czystego wodoru” do 2030 roku. To podkreśla znaczenie tej inicjatywy w kontekście globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju energetycznego.

Porozumienie podpisane przez operatorów przesyłowych gazu z regionu Morza Bałtyckiego stanowi istotny krok w kierunku rozwoju infrastruktury wodorowej. Dzięki skoordynowanym działaniom, region ten ma szansę stać się liderem w produkcji i przesyle odnawialnego wodoru, przyczyniając się tym samym do globalnej transformacji energetycznej. Porozumienie wodorowe to ważny krok w kierunku ekologii.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia