Amerykański żołnierz skazany na kolonię karną – w tle romans z Rosjanką

Amerykański żołnierz został skazany w Rosji za kradzież i groźbę zabójstwa - spędzi prawie 4 lata w kolonii karnej

80

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

amerykański żołnierz skazany w Rosji - drut kolczasty
amerykański żołnierz skazany w Rosji na kolonię karną

Amerykański żołnierz skazany w Rosji na kolonię karną. Obywatel USA usłyszał wyrok 3 lat i 9 miesięcy za kradzież i groźbę zabójstwa.

Informację o skazaniu sierżanta Gordona Blacka przekazała stacja CNN, powołując się na rosyjską państwową agencję RIA Nowosti. Amerykańskiego żołnierza zatrzymano w maju we Władywostoku. Wcześniej pojechał on tam, aby odwiedzić kobietę, z którą najprawdopodobniej się przyjaźnił. Po aresztowaniu Gordon Black został oskarżony o to, że ukradł jej 10000 rubli – 112 dolarów. Zarzucono mu również, iż zaatakował swoją przyjaciółkę podczas kłótni. Żołnierz częściowo przyznał się do kradzieży, ale zaprzeczył, że groził kobiecie zabójstwem. Tłumaczył, iż co prawda zabrał z portmonetki przyjaciółki 112 dolarów, ale następnego dnia przelał jej wyższą kwotę – 125 dolarów. Dodał także, iż kobieta miała otrzymać od właściciela mieszkania depozyt 10000 rubli. Miało się tak stać po zakończeniu wynajmu lokalu, za który Gordon Black płacił.

Amerykański żołnierz skazany w Rosji – proces i wyrok

Adwokat Gordona Blacka zapowiedział, że jego klient odwoła się od wyroku. Z kolei kobieta zeznała przed sądem, że nie zamierza obecnie pogodzić się z oskarżonym, ponieważ nie zrekompensował on poniesionych przez nią strat. Rosyjski portal Mediazona napisał, że amerykański żołnierz w Rosji pojawił się podczas urlopu. Wyjechał tam w ślad za swoją byłą dziewczyną bez zgody przełożonych. Z kolei według prokuratury Gordon Black podczas kłótni z pokrzywdzoną złapał ją za szyję. Kobieta uznała to za zagrożenie życia. W rosyjskich koloniach karnych znajduje się więcej obywateli USA. Należą do nich dziennikarze Alsu Kurmaszewa i Evan Gershkovich, były żołnierz sił piechoty morskiej – Paul Whelan, oraz oskarżeni o handel narkotykami Travis Leake i Marc Fogel. Do kolonii karnej trafiła również Ksenia Hawana, która posiada podwójne obywatelstwo – rosyjskie i amerykańskie. Do aresztu trafiła za wsparcie fundacji zajmującej się pomocą Ukrainie.

Obcokrajowcy w koloniach karnych

Amerykański żołnierz skazany w Rosji nie okazuje się wyjątkiem. Dokładna liczba obcokrajowców przebywających w koloniach karnych w Rosji nie jest znana. Szacuje się, że może ich być od 8000 do 15000. Większość z nich pochodzi z krajów byłego Związku Radzieckiego, takich jak Ukraina, Tadżykistan i Uzbekistan. Do innych popularnych narodowości należą obywatele Gruzji, Chin, Wietnamu czy Afganistanu. Obcokrajowcy często napotykają na problemy w rosyjskim systemie więziennym. Mogą być narażeni na dyskryminację, przemoc i brak opieki medycznej. Mają również trudności z komunikowaniem się z władzami więziennymi i dostępem do pomocy prawnej. Kolonie karne w Rosji są przepełnione, a więźniowie niedożywieni i pozbawieni opieki medycznej. Wielu z nich pada ofiarą przemocy ze strony innych skazanych lub strażników. Dużym problemem okazuje się także niewolnicza praca w skandalicznych warunkach oraz brak dostępu do pomocy prawnej i konsularnej.

Przeczytaj o tym, jak wygląda kolonia karna Wilk Polarny w Rosji.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia